Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory: Miasto chce chronić wiekowe kasztanowce

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
W Rybniku ostatnio zastosowano specjalne pułapki, które mają wyłapać szkodliwe owady.
W Rybniku ostatnio zastosowano specjalne pułapki, które mają wyłapać szkodliwe owady. Arch. UM Rybnik / Wacław Troszka
Miasto będzie ratować kasztanowce w Rowniu-Folwarkach i nie tylko. W lipcu prezydent Waldemar Socha swoim zarządzeniem zamówił w firmie z Suszca opracowanie ekspertyzy na temat ochrony drzew kasztanowca przy ul. Kasztanowej. Ekspertyza będzie kosztować 3 tys. złotych, ale przed czym mają być chronione drzewa?

Największym szkodnikiem i wrogiem kasztanowców jest niewielki insekt – szrotówek kasztanowcowiaczek. Choć na jego nazwie można sobie połamać język, mowa o małym owadzie, przypominającym ćmę, o rozpiętości skrzydeł zaledwie 10 mm. Najwięcej szkód powodują jednak larwy tego szkodnika, które cechuje niezwykła żarłoczność. Drzewa zaatakowane szrotówkiem można poznać po brązowiejących liściach. Na tych liściach zazwyczaj lokuje się właśnie sporo larw. Jedzą i osłabiają drzewa. Te chore najczęściej są wycinane lub podejmowane są różne próby ich leczenia.

W Rybniku na przykład, niedawno zastosowano specjalne pułapki. Ich zawartość to wyselekcjonowany feromon samicy szrotówka, którego celem jest zwabianie samców. Bez samców owady nie mogą się rozmnażać, a tym samym nie powstają nowe szkodliwe larwy. Pułapko zostały rozwieszone w koronach drzew. W ten sposób zabezpieczono blisko 100 wiekowych okazów. – Pojawiły się one na drzewach, m.in. przy ul. Klasztornej, 3 Maja, Rudzkiej, Wieniawskiego, Hallera oraz na
terenie parków na Kampusie i na Górce, a także zieleńców „Bukówka” i Starościńskiego – informują w rybnickim magistracie. W Czerwionce zaś z owadami tymi walczono w ubiegłych latach rozkładając na pniach drzew folie z substancją, do której przylepiały się larwy, wędrując po wykluciu z poczwarek na opadłych liściach po pniu do góry – do świeżych liści, będących miejscem ich żerowania. Takie duże lepy montowano w czerwcu i zdejmowano w listopadzie, po czym niszczono. Te działania przyniosły efekt i wiele drzew udało się uratować, jednak wadą takiero rozwiązania jest przyklejanie się wielu innych, także pożytecznych owadów.

W Żorach natomiast kasztanowce są stale pod obserwacją. - Wszystkie drzewa zlokalizowane na terenie Żor są pod stałą kontrolą. W razie konieczności są wykonywane zabiegi ochronne – informuje Anna Ujma, doradca prezydenta Żor. Wykupiona ekspertyza w Rowniu-Folwarkach ma jeden cel – zachować przy życiu okazałe drzewa, będące wizytówką ulicy Kasztanowej. - Ekspertyza dendrologiczna drzew kasztanowca zlokalizowanych przy ul. Kasztanowej w Żorach została wykonana w celu określenia aktualnego stanu zdrowia każdego z drzew. W ramach tej ekspertyzy została przeprowadzona obdukcja drzew w terenie, a także sporządzona dokumentacja fotograficzna oraz diagnoza i zalecenie do leczenia drzew – wyjaśnia Anna Ujma. W zebranych opiniach znalazły się też konkretne zalecenia ochronne. Pierwsze prace pielęgnacyjne zostaną wykonane jesienią.

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!