Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory: Wacław Sieroszewski nowym patronem ulicy. Kim był? ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Pomnik Wacława Sieroszewsiego przed Muzeum Miejskim w Żorach
Pomnik Wacława Sieroszewsiego przed Muzeum Miejskim w Żorach Szymon Kamczyk
Wacław Sieroszewski to postać, która została nowym patronem ulicy w Żorach. Radni postanowili nadać nazwy również innym odcinkom istniejących dróg, które będą nosić nazwy Kujawska, Bazaltowa, Jana Gajdy i Krótka. Szczególnie ciekawą postacią jest właśnie wspomniany Wacław Sieroszewski, który ma już w Żorach swój pomnik. Teraz jego imieniem nazwano boczną ul. Sosnowej.

W kwietniu ubiegłego roku przy Muzeum w Żorach stanął posąg Wacława Sieroszewskiego za 300 tys. złotych. Odlew, który stanął przed wejściem do muzeum ufundowała koreańska firma KFTP, która w Żorach ma swój zakład produkcyjny. Choć sam Sieroszewski nie był bezpośrednio związany z Żorami, muzealnicy stawiają na popularyzację wiedzy o tej postaci oraz jej dokonań. Stąd wniosek o nadanie jednej z nowych ulic takiego patrona.

Badał kultury dalekiej Azji

Wacław Sieroszewski był polskim działaczem niepodległościowym, zesłańcem, etnografem, podróżnikiem i pisarzem. Efektem jego podróży do Korei była pierwsza polska praca monograficzna na temat tego kraju. Na wystawie w żorskim muzeum są prezentowane m.in. koreańskie odświętne stroje - męski, domowy ., czy wyroby z drewna. Sieroszewski również badał kulturę Jakutów na Syberii, gdzie był zesłany za działalność w podziemiu, a konkretnie (już po aresztowaniu) rzucenie w generała okienną ramą podczas buntu więźniów. Po zesłaniu powrócił do Polski, gdzie ponownie zaangażował się w działalność niepodległościową.

Kolejni czekają na upamiętnienie

- Chcemy przybliżać odwiedzającym nasze muzeum postaci polskich podróżników i naukowców w ramach naszej wystawy „Polskie powstawanie świata”. W naszych zasobach mamy przedmioty z miejsca, gdzie pracował Wacław Sieroszewski. Przed muzeum w ubiegłym roku odsłoniliśmy jego pomnik i choć nie ma bezpośredniego związku z Żorami, zależy nam na pokazywaniu dokonań polskich naukowców na świecie – wyjaśnia Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach. Obok Sieroszewskiego, w tym roku przy muzeum odsłonięto kolejny posąg – Stefanie Zweig. Podróżniczka ta dzieciństwo spędziła w Żorach, po czym wyjechała do Afryki z rodziną. Tam napisała swoją powieść “Nigdzie w Afryce”, która została m.in. przeniesiona na ekrany.

Będzie Piłsudski, brat Józefa

Kolejną ciekawą postacią, którą muzeum weźmie na cel w przyszłym roku ma być Bronisław Piłsudski, brat Józefa Piłsudskiego.

- To postać, która ma pecha, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju nazwy ulic czy pomniki. Za PRL zakazane było nazwisko Piłsudski, a teraz prawie w każdym mieście jest ulica Józefa Piłsudskiego, więc nie nadaje się już nazwy Bronisława Piłsudskiego, aby ulice się nie myliły – tłumaczy Tomasz Górecki. Bronisław Piłsudski był starszym bratem Józefa i etnografem. Jako zesłaniec na wyspie Sachalin obserwował i badał kulturę ludu Ajnów, później również żyjąc z nimi na wyspie Hokkaido. Tam prowadził badania właśnie z Wacławem Sieroszewskim.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Trudne śląskie słowa i dziwne tradycje bożonarodzeniowe SPRAWDŹ, CZY ZNASZ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!