Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużlowcy na siłowni i na stoku. Zobacz, jak przygotowywali się do sezonu zawodnicy reprezentacji Polski WIDEO

Karolina Twardoch
Żużlowcy na siłowni i na stoku
Żużlowcy na siłowni i na stoku SłAwomir Kowalski
Żużlowców zwykle oglądamy na stadionach, gdy pokonują kolejne okrążenia toru. Mało kto jednak wie, że przed sezonem zawodnicy muszą ciężko pracować na siłowni, by potem móc utrzymać motocykl pod kontrolą. Reprezentanci Polski do tegorocznych rozgrywek przygotowywali się na zgrupowaniu w Zakopanem.

Wielu ludziom wydaje się, że żużlowiec tylko siada na motocykl i jedzie. Takie podejście mają osoby, które nie są pasjonatami czarnego sportu. Dopiero po głębszej analizie wyścigu widać ile wysiłku musi włożyć żużlowiec, aby przejechać wyścig. W okresie przygotowawczym zawodnicy nie odpoczywają, tylko ciężko pracują.

Śledząc media społecznościowe można zobaczyć mnóstwo zdjęć i filmów z sal gimnastycznych, siłowni. Popularnymi aktywnościami, obok biegów i jazdy na rowerze, są crossfit, gimnastyka oraz biegi narciarskie.

ZOBACZ WIDEO ZE ZGRUPOWANIA ŻUŻLOWEJ REPREZENTACJI POLSKI W ZAKOPANEM:

Żużlowiec nie może być jednak bardzo umięśniony. Waga w tym sporcie ma spore znaczenie i lepiej nie być za ciężkim. Żużlowcy tacy jak Matej Zagar czy Przemysław Pawlicki domagali się nawet, aby wprowadzić wagę minimalną, by wyrównać sznase: tym lżejszym łatwiej bowiem o sukces.

Zawodnikom zależy za to na sile, która pomaga utrzymać ciężki motor przez cztery okrążenia pod kontrolą, oraz gibkości przydatnej przy wchodzeniu w łuk lub wyprzedzaniu rywali. Kondycja fizyczna pozwala utrzymać ten sam poziom przez całe zawody.

- Po kilku biegach odczuwa się zmęczenie, ale kondycja, którą staramy się poprawić zimą powoduje, że jesteśmy w stanie jechać dalej. Na pewno na koniec zawodów nie będziemy się tak czuli jak na poczatku, ale im lepsza kondycja tym mniejsze zmęczenie, więc możemy lepiej zaprezentować się na torze w ostatnim biegu - mówi Jakub Wyrobek, jeden z adeptów szkółki żużlowej Śląska Świętochłowice.

Przygotowanie fizyczne pozwala osiągnąć zawodnikowi sukces. Tai Woffinden dwukrotny mistrz świata (2013, 2015) przygotowując się do jednego z sezonów jeździł na rowerze i w ten sposób pomagał fundacji walczącej z rakiem: za każdy przejechany przez niego kilometr fundacja otrzymywała pieniądze.

Nicki Pedersen czy Chris Harris przykładają się to treningów bardziej niż na początku kariery. Mają świadomość, że nadciąga młode pokolenie, mające fizyczną przewagę nad zawodnikami ścigającymi się od lat. To tylko potwierdza jak ważne jest przygotowanie fizyczne żużlowców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!