MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podwyżki VAT za gaz w 2023 roku. Kto i jak może otrzymać zwrot pieniędzy? Takie warunki trzeba spełnić

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zwrot podwyżki VAT za gaz w 2023 to coś, o co mogą się starać m.in. gospodarstwa domowe ogrzewające się przy pomocy gazu.
Zwrot podwyżki VAT za gaz w 2023 to coś, o co mogą się starać m.in. gospodarstwa domowe ogrzewające się przy pomocy gazu. unsplash
O zwrot podwyżki VAT za gaz w 2023 roku mogą się starać m.in. gospodarstwa domowe ogrzewające się przy pomocy gazu. Taka możliwość pojawiła się na mocy ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Swoich pieniędzy nie zobaczą jednak wszyscy. Z tej możliwości skorzystają tylko konkretne osoby. Czy też się do nich zaliczasz? Sprawdź. Wyjaśniamy, kto może liczyć na rekompensatę i wyrównanie. Podajemy warunki, jakie trzeba spełnić. Tak wygląda wniosek.

Spis treści

Ustawa o rekompensatach za VAT przyjęta przez sejm. Co się zmieni?

1 grudnia polski sejm przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ceny mają pozostać na poziomie ok. 200 zł/MWh. Za ustawą głosowało 424 posłów.

Działania osłonowe mają zostać wydłużone m.in. dla:

 • gospodarstw domowych,
 • szpitali,
 • szkół,
 • wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

W celu dalszego zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności spółkom gazowym oraz terminowego regulowania zobowiązań związanych z zapewnianiem płynności na rynku giełdowym, ciągłością dostaw energii lub pozostawaniem w gotowości do świadczenia usług sprzedawcy z urzędu paliwa gazowego, istnieje konieczność utrzymania rozwiązań osłonowych obowiązujących w 2022 r. - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ustawa zakłada wprowadzenie w 2023 r. mechanizmu polegającego na:

 • zagwarantowaniu odbiorcom chronionym oraz użyteczności publicznej ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji na takim samym poziomie jak w 2022 r.,
 • przyznaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych, refundacji za poniesione koszty podatku od towarów i usług,
 • utrzymaniu mechanizmu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych, który służy zrekompensowaniu im skutków wprowadzenia ceny maksymalnej dla swoich odbiorców końcowych objętych taryfą,
 • wprowadzenie funkcjonującego równolegle mechanizmu rekompensat dla operatorów systemu dystrybucyjnego paliw gazowych,
 • wzmocnieniu kontroli wydatkowania środków publicznych i usprawnia procedurę i nadzór sposobu gospodarowania.

Od nowego roku powróci wyższy podatek VAT na gaz

- Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - mówiła w listopadzie na konferencji prasowej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Choć taryfa pozostanie zamrożona dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych - to jednak rachunki płacone za gaz i tak będą wyższe. Dlaczego? Wróci stawka 23% VAT. Od lutego ten podatek wynosił 0%.

Z tego powodu ma być możliwość starania się o refundację kosztów VAT-u.

Zwrot za VAT za gaz. Takie warunki trzeba spełnić

Aby starć się o zwrot VAT-u konieczne jest, aby gospodarstwo domowe używało gazu jako źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Zwrot podatku nie jest przewidziany dla osób korzystających z gazu do gotowania lub podgrzewania wody.

Obowiązywać będzie również kryterium dochodowe, które wyniesie:

 • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Koszt rekompensat spowodowany cenami maksymalnymi oraz stawkami dystrybucji paliw gazowych ma wynieść ok. 29 mld zł. Jest to jedno z założeń projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot podwyżki VAT za gaz w 2023 roku. Kto i jak może otrzymać zwrot pieniędzy? Takie warunki trzeba spełnić - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni