Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwykły dzień w Nikiszowcu na niezwykłych zdjęciach z lat 30. XX wieku. Zobaczcie, jak żyli mieszkańcy Katowic w czasach międzywojennych

OPRAC.:
Tomasz Chochowski
Tomasz Chochowski
Jak wyglądał zwykły dzień na Nikiszowcu w latach 30. ub. wieku? Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jak wyglądał zwykły dzień na Nikiszowcu w latach 30. ub. wieku? Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Katowicki Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach z lat 30. ubiegłego wieku. Nikiszowiec to bodaj najsłynniejszy punkt na mapie Katowic (zaraz obok Spodka) i jedno z najbardziej znanych historycznych osiedli robotniczych w Polsce, a nawet Europie. Co roku przyciąga ono masę turystów. Co wyróżnia je na tle innych miejsc w stolicy regionu? Na pewno niezwykła architektura i wyjątkowy klimat, którego nie zazna się nigdzie indziej. Zapraszamy na historyczny spacer uliczkami magicznego Nikiszowca niemal 100 lat temu. Zajrzyjcie do galerii!

Magiczny Nikiszowiec w Katowicach na archiwalnych zdjęciach z lat 30. XX wieku

Kto z mieszkańców woj. śląskiego nie zna Nikiszowca? To niezwykłe osiedle przyciąga swoją magią i intryguje wyjątkową architekturą, tworzącą niepowtarzalny klimat. Co roku miejsce to tłumnie odwiedzają turyści z regionu oraz całej Polski, a słynny Jarmark u Babci Anny jest tego doskonałym przykładem. Uroki osiedla zostały wykorzystane także w filmach Kazimierza Kutza, takich jak: "Sól ziemi czarnej" z 1969 roku czy "Perła w koronie" z roku 1972.

Jak wyglądało życie na Nikiszowcu niemal 100 lat temu? Zajrzeliśmy do biblioteki Narodowego Archiwum Cyfrowego i odszukaliśmy niezwykłe fotografie z tamtych lat. Zapraszamy na historyczny spacer uliczkami tego wyjątkowego osiedla robotniczego!

Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie, jak wyglądał zwykły dzień na Nikiszowcu w latach 30. ub. wieku.

Krótka historia katowickiego Nikiszowca

Osiedle Nikiszowiec powstało w latach 1908-1915 na terenie gminy Janów, a rozbudowane zostało w latach 1920-1924. Za jego projekt odpowiedzialni byli Georg i Emil Zillmannowie, znani także z zaprojektowania innego słynnego katowickiego osiedla - Giszowca. Swoją nazwę Nikiszowiec zawdzięcza powstałemu w 1906 roku szybowi "Nickisch".

W czasie powstań śląskich w latach 1919-1921 na Nikiszowcu toczyły się zacięte walki o przyłączenie terenów Górnego Śląska do Polski. W 1927 roku w centrum osiedla otwarto neobarokowy kościół św. Anny, który swoim wystrojem budzi zachwyt do dziś. Podczas wielkiego kryzysu lat 30. na Nikiszowcu odbywały się strajki górników, którzy chcieli wywalczyć dla siebie wyższe zarobki i tym samym polepszyć warunki życia.

Nikiszowiec został przyłączony do Katowic w roku 1960, a trzy lata później - w 1963 - wybudowano tu halę sportową z lodowiskiem, która stoi do dzisiaj. W 1978 roku Nikiszowiec wpisano do rejestru zabytków i tym samym objęto go ochroną prawną. 14 stycznia 2011 roku, rozporządzeniem Prezydenta RP, osiedle zostało uznane za pomnik historii.

Osiedle Nikiszowiec to miejsce unikatowe, nie tylko w skali regionu, ale także kraju oraz całej Europy. Architektura, unikalna koncepcja urbanistyczna, wykorzystane materiały budowlane czy kolorystyka na stałe zapisały się na kartach historii i zachwycają do dziś, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Źródło: https://www.katowice.eu/czas-wolny/o-mieście/historia/historia-nikiszowca

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera