MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Szlachta przeprasza księżną i wręcza jej order

Łukasz Gardas
Księżna Habsburg na dziedzińcu żywieckiego zamku
Księżna Habsburg na dziedzińcu żywieckiego zamku Fot. ARC
Jedno z najstarszych polskich odznaczeń - Królewski Rycerski Order św. Stanisława - otrzymała w piątek księżna Maria Krystyna Habsburg. Uroczystość odbyła się w żywieckim Starym Zamku.

- Przede wszystkim w imieniu całej polskiej szlachty przeprosiliśmy arcyksiężną, że tak późno przypomnieliśmy sobie o zasługach dla kraju całego jej rodu - podkreśla Krzysztof Banaś, organizator spotkania z ramienia Konfraterii Generalnej Szlachty Polskiej i Solidalicji Rycerstwa Polskiego, które decydują o przyznaniu wyróżnienia.

Królewski Rycerski Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja 1765 r. przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nadawany był podczas uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa, organizowanych w kościele św. Krzyża w Warszawie, które przypadają na 8 maja. Order był przyznawany za działalność filantropijną. Kawalerowie orderu byli zobowiązani do wspierania działalności charytatywnej króla oraz finansowania m.in. Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, który pomagał ubogim i potrzebującym.

Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. order został przywłaszczony wraz z Orderem Orła Białego i Krzyżem Virtuti Militari przez carów rosyjskich. Za czasów zaboru rosyjskiego przyznawany był często generałom rosyjskim, tłumiącym polskie powstania niepodległościowe i osobom zasłużonym przy rusyfikacji Polaków, tracąc zupełnie swój charytatywny charakter.

W 1916 r. car Mikołaj II zrezygnował z praw do tronu polskiego, zrzekając się tym samym prawa do nadawania polskich odznaczeń. Jednak zła sława tak obciążyła wyróżnienie, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie wprowadzono go do polskich odznaczeń państwowych i zabroniono jego noszenia z okresu nadań carskich.

W 1979 roku ówczesny prezydent RP na Uchodźstwie Juliusz Nowina-Sokolnicki ponownie wpisał order do polskich odznaczeń państwowych.

W piątek odznaczenie wręczało księżnej kilkanaście osób ubranych w szlacheckie stroje. Byli wśród nich m.in. hrabia Bogusław Jerzy Tarnawa-Zajączkowski i baron Władysław Prawdzic-Gowarzewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!