Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiecki Famed w stanie upadłości. Ludzie boją się zwolnień

Łukasz Gardas
arc
Bielski Sąd Rejonowy ogłosił upadłość likwidacyjną największego polskiego producenta sprzętu medycznego, czyli żywieckiej firmy Famed. Zakład działa na rynku od 1921 roku. Nie ma niemal w Polsce takiego szpitala, w którym nie byłoby specjalistycznych wyrobów z Żywca.

Famed zajmuje się kompleksową produkcją wyposażenia szpitalnego - od mebli, biurek, kozetek, parawanów, aż po specjalistyczne łóżka przeznaczone na oddziały intensywnej opieki medycznej, najnowocześniejsze stoły i lampy operacyjne oraz kolumny zasilające.

Trafiały nie tylko na nasz rynek, ale eksportowane były również do klinik, szpitali i gabinetów w ponad 100 krajach, m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Australii oraz Afryce.

Firma zatrudnia dziś blisko 600 pracowników, ale wielu przebywa na zwolnieniach lekarskich, urlopach i postojach. Produkcja trwa tylko od poniedziałku do czwartku w systemie dwuzmianowym, popołudnia-mi pracuje jedynie część obsady.

Jeszcze w 2009 roku pracowników było dwa razy tyle. Później załoga zaczęła się kurczyć, bo pojawiły się pierwsze poważne problemy finansowe zakładu.

W tej chwili ludzie boją się, że trafią na bruk. - Mam już ponad 40 lat. Gdzie w takim wieku znajdę zatrudnienie, gdy mnie zwolnią - żali się jeden z pracowników zakładu, zastrzegając jednak anonimowość.

Zwolnienia grupowa rzeczywiście są planowane. - Konieczne będzie dostosowanie zatrudnienia do spadającego poziomu realizowanej produkcji - potwierdza Sławomir Witkowski, syndyk masy upadłości spółki akcyjnej Famed w Żywcu. Dodaje, że na razie trudno oszacować, jakie będą skala i konkretne terminy ewentualnych redukcji.

- Decyzje w tym zakresie będą podejmowane po szczegółowej analizie i będą miały na względzie podstawowy priorytet, jakim jest zachowanie zdolności operacyjnych przedsiębiorstwa - tłumaczy Witkowski.
Okazuje się jednak, że problemem są nie tylko zamiary masowych zwolnień. - Pracodawca ma duże zaległości w wypłatach wynagrodzeń - twierdzi jedna z pracownic, która także nie chce ujawniać swojego nazwiska.

Los firmy jest już jednak przesądzony. - Nie ukrywam, że będę dążył do sprzedaży przedsiębiorstwa w całości - mówi Witkowski.

Będą szkolenia

Dorota Łukaszek, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej żywieckiego Powiatowego Urzędu Pracy
Jeżeli nastąpią zwolnienia grupowe, będziemy chcieli pomóc tym osobom. Każdy chętny będzie mógł skorzystać z naszego szybkiego poradnictwa. Zwolnionym zaproponujemy ponadto różne szkolenia podnoszące kwalifikacje. Postaramy się pomóc zaktywizować bezrobotnych. ŁUG

Nie dano szansy

Stanisław Skrzyp, szef zakładowej Solidarności w Famedzie w Żywcu
Jesteśmy zaskoczeni, że podjęto decyzję o likwidacji spółki, bo mieliśmy nadzieję, że Famed dostanie drugą szansę. Skoro muszą się już odbyć zwolnienia grupowe pracowników, to chcielibyśmy jednak, aby przebiegały łagodnie. Dlatego w pierwszej kolejności będą przesunięcia pomiędzy wydziałami w zakładzie. Natomiast część osób skorzysta ze świadczeń przedemerytalnych. ŁUG

Więcej zwolnień

Beata Kliś, szefowa żywieckiego Powiatowego Urzędu Pracy
W najbliższym czasie zwolnienia planowane są nie tylko w Famedzie. Na Żywiecczyźnie przewiduje je również Poczta Polska oraz jeden z większych producentów odzieży. Jednak w tych zakładach zwolnienia mają odbywać się na mniejszą skalę. Część osób będzie się chciała przekwalifikować, a my jej w tym pomożemy. ŁUG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty