Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiecki Park Habsburgów wkrótce z nową atrakcją. Tężnia solankowa już prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

KL, JAK, PAP
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna.
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. Antoni Szlagor/FB
Pod koniec marca uruchomiona zostanie tężnia solankowa w Parku Habsburgów w Żywcu. Nowa atrakcja dołączy do takich „perełek" tego miejsca jak m.in. Chiński Domek, stajnia miejska czy park miniatur.

Żywiecki Park Habsburgów z kolejną atrakcją turystyczną

Żywiecki Park Habsburgów to znakomite miejsce do spacerów o każdej porze roku. Tym miejscem zachwyceni są praktycznie wszyscy - dzieci, młodzież i dorośli. Godzinami można spacerować po pięknych alejkach, w parku jest staw z kaczkami i łabędziami, stylowy Domek Chiński, działa Stajnia Miejska Mini Zoo z wieloma gatunkami zwierząt, jest również ławeczka z Alicją Habsburg.

Niebawem do „perełek” tego miejsca dołączy nowa tężnia solankowa. – Prace jeszcze trwają, ale planujemy już otwarcie. Stanie się to pod koniec marca. W tężni wykorzystywana będzie solanka z ujęcia w Zabłociu w gminie Strumień – powiedział PAP rzecznik żywieckiego magistratu Mariusz Hujdus.

Solanka z Zabłocia używana jest w wielu tężniach na południu województwa śląskiego. Ma ona kilkunastokrotnie wyższe zasolenie niż woda w Bałtyku. Korzystnie działa na układ oddechowy i tarczycę.

Sześć miesięcy na zrobienie tężni solankowej

Przypomnijmy, że budowa żywieckiej tężni ruszyła jesienią ubiegłego roku. Władze miasta podpisały umowę z wrocławską firmą Monumentum. Budowa została finansowana w całości z funduszy zewnętrznych: z Mechanizmu Finansowego EOG, które Żywiec otrzymał na realizację programu "Smart Żywiec – (r)ewolucja", a także z budżetu państwa. Jej koszt to 505 tys. złotych.

Burmistrz Żywca Anotni Szlagor zapowiedział, że tężnia solankowa będzie wyposażona w przyłącze wodociągowe oraz niezbędne instalacje: wodną, elektryczną i technologiczną do obsługi solanki. Będzie to miejsce nie tylko rekreacji, ale także promocji zdrowego trybu życia wśród społeczności.

– To inicjatywa, która wpisuje się w cele społeczne, umożliwiając aktywność fizyczną oraz zdrowy wypoczynek zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających zabytkowy Park Habsburgów w Żywcu – podkreślił.

Wizytówka Żywca

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

Jak pisze Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim, „założony był włoską modą”. Wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

W 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur oraz odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera