10 nowych Centrów Usług Społecznych w województwie i imponująca kwota na realizację zadania

Materiał informacyjny Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego
Usługi społeczne bez urzędniczych barier? W Województwie Śląskim zrealizowany zostanie projekt „CUS – Nowe spojrzenie na usługi społeczne” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, na który przeznaczona zostanie spora kwota, bo aż 60 000 000 zł. Efekt? 10 nowych Centrów Usług Społecznych, prowadzonych według nowych standardów stawiających na deinstytucjonalizację.

Projektowi przewodniczy Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Jednostka realizująca za cel postawiła zmianę sposobu świadczenia usług społecznych, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrów Usług Społecznych na terenie 10 gmin w województwie. W ramach naboru partnerami projektu zostały gminy: Ruda Śląska, Czechowice – Dziedzice, Jaworze, Mikołów, Konopiska, Woźniki, Czeladź, Łazy, Radzionków i Kamienica Polska.

W ramach realizowanego projektu partnerskie gminy otrzymają wsparcie wdrożeniowe w zakresie:
- wyboru ścieżki utworzenia Centrum Usług Społecznych,
- przeprowadzenia diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej na terenie gminy,
- określenia potencjału gminy pod kątem usług społecznych,
- możliwości wykorzystania NGO, np. fundacji, stowarzyszeń i innych inicjatyw obywatelskich do realizacji zadań społecznych,
- opracowania programu usług społecznych,
- zapewnienia nadzoru merytorycznego nad tworzonymi programami.

W efekcie realizowanego projektu partnerskiego powstanie 10 nowych Centrów Usług Społecznych, które zapewniać będą realizację usług społecznych zgodnie z zapisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, odpowiadających potrzebom mieszkańców.

Po co nam Centra Usług Społecznych? Czas na społeczne innowacje

Określone ustawą ramy pokazują jak mogą działać Centra Usług Społecznych i jakie wynikają z nich korzyści dla mieszkańców. To wielka zmiana w stylu zarządzania oraz współpracy, na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. To również nowe ramy dla innowacji społecznej oraz konsolidacji często rozproszonych inicjatyw samorządowych, tak aby uruchomić proces trwałej zmiany systemowej polegającej na integracji i rozwoju usług społecznych użyteczności publicznej, adresowanych do ogółu mieszkańców.

Regulacje ustawowe pozwalają, aby w CUS wykorzystać dorobek lokalnej polityki społecznej, w tym wypracowane wzory współpracy międzysektorowej. Priorytety Unii Europejskiej to rozwój kompleksowych lokalnych systemów usług społecznych użyteczności publicznej, świadczonych dla ogółu mieszkańców, bezpłatnie lub za rozsądną cenę, niwelując bariery dostępu.

Bazując na powyższym, rezultatem Projektu będzie stworzenie oferty zróżnicowanych usług środowiskowych dostosowanych do potrzeb osób wymagających wsparcia na terenie każdej z 10 gmin partnerskich. Dzięki tym działaniom usługami świadczonymi w społeczności lokalnej zostaną objęte wszystkie osoby, które potrzebują pomocy i wsparcia.

Szansa i dobry moment, aby postawić na nową jakość

Jakość stanowi nie tylko przekształcenie obecnie działających Ośrodków Pomocy Społecznej w nowe, wielozadaniowe jednostki, ale przede wszystkim stworzenie – dopasowanej do potrzeb mieszkańców – oferty usług z zakresu edukacji, sportu, kultury, profilaktyki zdrowotnej czy pomocy społecznej.
Te usługi dostosowywane są do potrzeb lokalnej społeczności i mogą obejmować działania prewencyjne oraz interwencyjne, skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych.

Wsparciem, Centrów Usług Społecznych, w formie odpowiednio dobranych usług, będą osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze oraz ich opiekunowie faktyczni. W ofercie pojawią się także nowe usługi dla rodzin, osób w kryzysie bezdomności, osób wymagających aktywizacji zawodowej, reintegracji społeczno-zawodowej, usługi zdrowotne. Szczegółowa oferta będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców w danej gminie z uwzględnieniem lokalnych zasobów.

Wydarzenie inaugurujące projekt pn. CUS- Nowe spojrzenie na usługi Społeczne odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach, w dniu 3 czerwca 2024 roku o godzinie 10:00.

Projekt, pn. „CUS – Nowe spojrzenie na usługi społeczne”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.07 Fundusze Europejskie dla Społeczeństwa, Działanie 7.5 Strategiczne projekty dla obszaru usług społecznych, Typ 4. Koordynacja Usług Społecznych – upowszechnienie i tworzenie CUS.

Projekt realizowany jest od 01.01.2024 roku do 31.12.2027 roku.

Wartość projektu
Całkowita wartość projektu wynosi 60 555 489,36 zł w tym:
- Dofinansowanie z Unii Europejskiej – 51 472 165,95 zł, co stanowi 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu,
- Dotacja celowa z budżetu krajowego – 6 055 548,94 zł, co stanowi 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu,
- Wkład własny Województwa Śląskiego – 3 027 774,47 zł, co stanowi 5% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni