Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-letnia Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie oddała hołd Niepodległej. Odkryto tam prawie 100-letni akt erekcyjny

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie in. Wojska Polskiego uroczyście podczas szkolnej akademii oddała hołd Ojczyźnie z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie podczas akademii przybliżyli losy Ojczyzny od momentu jej powstania, aż po krwawe potyczki o przywrócenie jej na mapy świata. Zaprezentowali także patriotyczne występy artystyczne. Szczególnym momentem dla szkoły było odkrycie w ostatnich dniach, wmurowanego w budynek, blisko 100-letniego aktu erekcyjnego szkoły. Odsłonięto także tablicę Antoniego Szapera, budowniczego i pierwszego kierownika szkoły, wielkiego patrioty i społecznika, który wraz ze swoimi dziećmi, został zamordowany przez Niemców w 1944 roku w obozie w Płaszowie. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

100-letnia SP nr 1 w Porębie im. Wojska Polskiego w Porębie oddała hołd Niepodległej

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie także w tym roku, przeżywa szczególny jubileusz 100-lecia powstania. Niezwykłym zdarzeniem w tym wyjątkowym czasie dla szkoły, było odkrycie wmurowanego w budynek placówki, blisko 100-letniego aktu erekcyjnego, a także odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Szapera, budowniczego i pierwszego kierownika szkoły, rozstrzelanego przez Niemców w 1944 roku wraz z własnymi dziećmi w obozie w Płaszowie.

-W ramach obchodów 100-lecia naszej placówki, odkryto w szkolnych murach i wydobyto na powierzchnię, prawie stuletnią tubę, tzw. akt erekcyjny. Podczas zbierania materiałów do szkiców historycznych o początkach szkoły, natrafiono na wiele ciekawych źródeł historycznych, m.in. zdjęć i artykułów prasowych - mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie.

Zobaczcie zdjęcia z Uroczystości szkolnej

-Na podstawie ich analizy, zauważono, że kilka z nich przedstawia wmurowanie cylindrycznej tuby, a w niej aktu erekcyjnego budowy szkoły. Miało to miejsce w niedzielę 4 sierpnia 1929 roku w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców Poręby. Postanowiono pójść krok dalej i wydobyć artefakt. Bo kiedy, jak nie dziś, w okresie tak podniosłego jubileuszu? - mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor SP nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie.

Antoni Szaper, budowniczy SP nr 1 w Porębie

Po zakończeniu części artystycznej wykład pt. "Antoni Szaper – kierownik i budowniczy szkoły" wygłosił Marcin Bergier, nauczyciel historii.

W Polsce niepodległej Antoni Szaper pracował nieprzerwanie jako, społecznik, nauczyciel i kierownik szkół w różnych miejscowościach, gdzie dał się poznać jak świetny organizator. Był on budowniczym szkoły w Porębie. Podczas uroczystości niepodległościowej wzruszający moment miał miejsce przy odsłonięciu tablicy upamiętniającej jego pamięć.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera