Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

104. rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Uroczystości w Tychach-Czułowie. FOTORELACJA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Obchody 104. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego w Tychach-Czułowie
Obchody 104. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego w Tychach-Czułowie Jolanta Pierończyk
104. rocznica wybuchu I powstania śląskiego. 17 sierpnia 2023 r. rocznicowa uroczystość odbyła się przy pomniku Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej w tyskiej dzielnicy Czułów. Poprzedziła ją msza św. w kościele Krzyża św.

Obchody 104. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego na Czułowie, jak zwykle, miała bogatą oprawę. Była orkiestra, było wojsko, był chór Cantate Deo pod dyrekcją Michała Brożka, a wśród składających kwiaty - wnuki powstańców: Edward Kost i Jolanta Ryszka.

Przy pomniku, jak zwykle, stanęli m.in. harcerze z historycznym sztandarem czułowskich powstańców.

To jest sztandar powstańców śląskich grupy Czułów. Swego czasu Edward Kost, wnuk Józefa Dedy, powstańca i twórcy czułowskiego pomnika, dał mi kontakt do mieszkającej w Bojszowach Jolanty Ryszki, wnuczki innego powstańca, Franciszka Jakutka. W jej domu przechowywany był ten sztandar. Pojechałem i sztandar został mi przekazany. Jej dziadek, Franciszek Jakutek, czułowianin, był budowniczym tego pomnika. Zachowało się pismo, którym Franciszek Jakutek i Józef Deda zwracają się do urzędu wojewódzkiego w Katowicach, przez starostwo w Pszczynie, z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę pomnika. Czytamy tam takie słowa: "Pragniemy wybudować pomnik przy drodze z Katowic do Pszczyny naprzeciwko szkoły podstawowej w Czułowie (...) w miejscu, w którym zginął pierwszy powstaniec śląski, Franciszek Mróz"

- opowiada Józef Twardzik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tychach, który doprowadził do odbudowania pomnika przy Katowickiej w Czułowie w 2010 r. (pierwszy pomnik stanął w tym miejscu w 1937 r., a już w 1939 r. został zniszczony przez hitlerowców).

Nowy pomnik Powstańców Śląskich w Czułowie został odsłonięty 3 maja 2010 r. Odtąd odbywają się tu uroczystości 3 maja, 17 sierpnia i 11 listopada.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera