Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 mln zł dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nowy budynek A+ zostanie połączony z częścią B i C

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu podpisało umowę z zarządem woj. śląskiego w sprawie nowej inwestycji
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu podpisało umowę z zarządem woj. śląskiego w sprawie nowej inwestycji fot. Karina Trojok
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu podpisało umowę z zarządem woj. śląskiego w sprawie dofinansowania budowy połączenia nowopowstałego budynku A+ z częściami B i C. Inwestycja zostanie wsparta kwotą 12 mln zł.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu podpisało umowę z zarządem woj. śląskiego w sprawie dofinansowania budowy połączenia nowo powstałego budynku A+ z częściami B i C.

12 mln zł dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Inwestycja zostanie wsparta kwotą 12 mln zł z funduszy województwa śląskiego. Umowa dotyczy wyposażenia nowego budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ramach projektu „Powstanie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi”.

- Żeby wspomóc ten ważny projekt, w marcu udało się to zrobić na sesji sejmiku. 12 mln zł to zawsze znaczące środki, żeby wesprzeć działania, które nie podlegają pod urząd marszałkowski - mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. - To jest jeden z kluczowych projektów cieszę się, że te środki tutaj trafiają - dodaje.

Nowy budynek A+, który zastąpił pierwszą część A zostanie połączony z istniejącymi już budynkami B i C. Dzięki temu Śląskie Centrum Chorób Serca będzie jednolitym obiektem. - Budynek, w którym pracował prof. Religia powstał w latach osiemdziesiątych. Już przez te lata przestał spełniać wiele wymogów, które obecnie są stawiane wymogom szpitalnym. Musieliśmy albo zrobić generalny remont dla pacjentów i zmniejszyć liczba łóżek, albo zbudować nowy budynek. Udało się to drugie rozwiązanie - wyjaśnia prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W nowym budynku będzie m.in. izba przyjęć, oddział mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca oraz oddział chirurgii naczyniowej. - Będzie także oddział kardiologii, oddział zabiegowy hemodynamiczny, gdzie będzie sześć sal wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, w tym tzw. apart dwupłaszczyznowy, do którego dotychczas nie mieliśmy, a jest to podstawowe urządzenie w diagnostyce zwłaszcza wad serca u dzieci i całe zaplecze laboratoryjne - wymienia.

Budynek ma powierzchnię ok. 13 tys. metrów kwadratowych. Całość inwestycji opiewa na kwotę ponad 159 mln zł. - Jest bardzo nowoczesny i energooszczędny i bardzo nam potrzebny. Myślę, że Światowy Dzień Serca, który przypada na 29 września będzie idealną datą, w czasie której będziemy mogli świętować otwarcie obiektu - zapowiada.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera