MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1-2 tys. zł na ha za straty po wiosennych przymrozkach. Trwa nabór

AGW
pixabay.com
Od dziś (13.09) o wsparcie mogą starać się gospodarze, którzy ponieśli duże straty w wyniku wiosennych przymrozków.

Co prawda od wiosny i majowych przymrozków, których skutki odczuwamy teraz w postaci bardzo okrojonych zbiorów owoców, minęło już sporo czasu, ale ministerstwo ogłosiło, że wesprze rolników. Do 27 września można składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o udzielenie pomocy.

Pomoc jest adresowana do producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, powstały w 2017 roku szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy w wyniku przymrozków wiosennych.

Stawki pomocy wynoszą:

  • 2000 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% spowodowane przez przymrozki wiosenne,
  • 1000 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw krzewów owocowych i truskawek, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% spowodowane przez przymrozki wiosenne.

Pomoc po przymrozkach będzie udzielana w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Natomiast, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej - wsparcie będzie poza formułą de minimis.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Tutaj formularz wniosku o udzielenie pomocy

Załączone pliki:

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 1-2 tys. zł na ha za straty po wiosennych przymrozkach. Trwa nabór - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni