MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy osoby związane z woj. śląskim, które zginęły w wypadku

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
W środę 10 kwietnia mija XIV rocznica katastrofy smoleńskiej, w której śmierć poniosło 96 osób
W środę 10 kwietnia mija XIV rocznica katastrofy smoleńskiej, w której śmierć poniosło 96 osób arc
10 kwietnia mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której śmierć poniosło 96 osób. Wspominamy osoby związane z województwem śląskim, które zginęły w tym tragicznym wypadku.

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

W środę 10 kwietnia mija 14 lat od katastrofy smoleńskiej. Tego dnia o godz. 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154m. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, posłowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz inni, którzy zapisali się w historii naszego kraju. Zmierzali do Smoleńska, aby w uczcić ofiary w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Tegoroczne obchody mają charakter głównie centralny. Na terenie województwa śląskiego nie przewiduje się zorganizowanych form uczczenia ofiar katastrofy, ale zwyczajowo złożone zostaną wieńce w miejscach upamiętniających to zdarzenie. Zapowiedziano poniższe wydarzenia:

  • Będzin - obchody 14. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, z udziałem m.in. wicewojewody śląskiego Michała Kopańskiego,
  • Częstochowa - obchody 14. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, z udziałem m.in. wicewojewody śląskiego Rafała Adamczyka,
  • Katowice - obchody 14. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, z udziałem m.in. wojewody śląskiego Marka Wójcika, który złoży wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy na grobie senator Krystyny Bochenek
  • Zabrze - w Parku Miejskim im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela zostaną upamiętnione ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Wszystkie rozpoczną się o godz. 8.41.

- Jak co roku, o godzinie 8.41, odbędzie się spotkanie przy tablicach w Parku Miejskim. Uczczona zostanie pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele zabrzańskich harcerzy i przedstawiciele władz samorządowych - informuje rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Zabrzu Dawid Wowra.

Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej znalazły się osoby związane z województwem śląskim. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki.

Krystyna Bochenek

Pochodząca z Katowic wicemarszałek Senatu, była dziennikarką Radia Katowice, tworzyła „Magazyn medyczny Krystyny Bochenek". Znana jako społecznik, przedstawicielka kobiet śląskich, propagatorka poprawnej polszczyzny: zainicjowała najstarszy i największy konkurs językowy w Polsce - ogólnopolskie „Dyktando." Miała 57 lat. 

Grzegorz Dolniak

Poseł Platformy Obywatelskiej z Będzina, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO, wiceprzewodniczący tej partii na Górnym Śląsku. Ekonomista i przedsiębiorca. Miał 50 lat.

Mariusz Handzlik

Pochodzący z Bielska-Białej Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta, minister zajmujący się polityką zagraniczną. W latach 1992-1994 doradca premiera ds. polityki zagranicznej. Pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych. W 2000 r. został odznaczony przez Sekretarza Obrony Narodowej USA „Medalem za Wybitną Służbę Publiczną”. Miał 44 lata.

Andrzej Karweta

Wiceadmirał z Jaworzna, od 2008 r. dowódca Marynarki Wojennej RP. Dowodził okrętami „Czapla" i „Mewa" oraz 13. Dywizjonem Trałowców. Po odbyciu trzyletniej służby w dowództwach NATO został zastępcą dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Miał 52 lata.

Janusz Kochanowski

Rzecznik Praw Obywatelskich z Częstochowy, doktor nauk prawnych. Wykładał na zagranicznych uczelniach, napisał ponad sto prac naukowych. W latach 1991-1995 pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Londynie. Był prezesem Fundacji „Ius et Lex". Miał 69 lat.

Ks. płk Adam Pilch

Pochodzący z Wisły Naczelny Kapelan Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, pełnił funkcję zwierzchnika duszpasterstwa wojskowego. Podczas misji w Kosowie, Libanie i Czadzie sprawował opiekę duszpasterską nad żołnierzami. Był Proboszczem luterańskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Członek Kapituły Orderu Uśmiechu. Miał 45 lat.

Gen. dyw. Włodzimierz Potasiński

Dowódca Wojsk Specjalnych z Czeladzi. W latach 1993-1994 Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ podczas misji w Syrii. Zastępca dowódcy kontyngentu w latach 2005-2006 w Iraku. Był instruktorem spadochronowym. Miał 54 lata.

Sławomir Skrzypek

Prezes Narodowego Banku Polskiego, urodził się w Katowicach. Od 2002 do 2005 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Warszawy zajmującym się polityką finansową, inwestycjami i nadzorem właścicielskim. Był prezesem zarządu PKO PB i przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Miał 47 lat.

Obchody w Warszawie

10 kwietnia 2024 r. przewidziane są warszawskie obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które przebiegną w następującym porządku:

  • 8:00 - msza święta w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym w Warszawie;
  • 8:41 - apel pamięci ofiar przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;
  • 9:00 - msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie;
  • 21:00 - wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera