MKTG SR - pasek na kartach artykułów

160-lecie straży pożarnej w Bielsku-Białej. Uroczyste obchody jubileuszu na placu Wojska Polskiego. ZDJĘCIA

KL
Na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odbyły się  uroczystości z okazji jubileuszu 160-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 160-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
W uroczystej atmosferze w niedzielę odbył się apel z okazji 160-lecia straży pożarnej w Bielsku-Białej. Strażacy podsumowali w ten sposób dwa dni obchodów strażackiego jubileuszu, który świętowali w towarzystwie władz i mieszkańców miasta oraz regionu.

160-lecie straży pożarnej w Bielsku-Białej. Uroczyste obchody jubileuszu na pl. Wojska Polskiego

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej świętowanie jubileuszu 160-lecia podzieliła na dwa dni. W sobotę całe rodziny uczestniczyły w strażackim pikniku, na który przygotowano m.in. liczne pokazy, atrakcje oraz szlachetną licytację. Dzień później, uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, skąd strażacy udali się na plac Wojska Polskiego. Tam mimo nieustającego deszczu nastąpił uroczysty apel.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przyjął st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko, zastępca komendanta głównego PSP, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. Wkrótce potem podniesiona została flaga państwowa, odegrano hymn państwowy, a także uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków oraz doktora Jerzego Polaka wybitnego historyka i badacza bielskiego pożarnictwa.

Zaproszonych gości przywitał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica, który w swoim przemówieniu nawiązał do początków zawiązywania się służby pożarniczej na ziemi bielskiej.

- Wracamy dzisiaj myślami do 1864 roku. Do początków działalności straży pożarnej w Bielsku i Białej. Musimy sobie zdać sprawę, że minęło 16 dekad, 7 pokoleń, mówimy o wydarzeniach z XIX wieku. (…) Tak jak 160 lat temu, tak i dziś straże pożarne zrzeszają ludzi czułych na potrzeby innych, ludzi, którzy nie odwracają wzroku, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Dziś jest nas – strażaków – wiele razy więcej, jesteśmy zorganizowani jako Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne, połączeni wspólnym celem niesienia pomocy – podkreślił.

Komendant podziękował również wszystkim strażakom PSP i OSP za ich codzienny trud w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Słowa podziękowania skierowali do strażaków także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz druh Stanisław Nycz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Bielsku-Białej, zwracając uwagę na godne pochwały zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.

W głównej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez prezydenta RP. Medalem za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 17 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego. Następnie wręczono odznaczenia przyznane przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymało 11 funkcjonariuszy. Odznakę Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” odebrało 14 druhów z terenu miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Wyróżniono także członków Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczeniami, nadanymi przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSRP RP. Wręczono 2 Złote Znaki Związku Ochotniczej Straży Pożarnej, 1 Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza oraz 16 medali za Zasługi dla Pożarnictwa. Wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla 9 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Bielska-Białej.

Medalem „Zasłużony dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego” wyróżniono dwóch druhów z OSP Porąbka, którzy 10 stycznia 2024 r. uratowali życie dwutygodniowemu noworodkowi, który zachłysną się. Ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, zgodnie z procedurą stosowaną podczas tego typu zdarzeń.

W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia nadane przez Prezydium Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej. Odznakę „Strażak Wzorowy” przyznano 6 druhom, a odznaką „Za Wysługę Lat” wyróżniono 3 zasłużonych druhów z OSP Hałcnów oraz Straconka.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń, 12 funkcjonariuszom wręczono akty nadania wyższych stopni służbowych. W trakcie uroczystości miała również miejsce promocja okolicznościowej książki wydanej z okazji 160-lecia jednostki.

Zbiórka na leczenie Kazia

Przypomnijmy, że w programie sobotniego pikniku oprócz licznych pokazów, toru przeszkód i wielu innych atrakcji, znalazła się także nawiązująca idealnie do klimatu piłkarskiego EURO licytacja piłki nożnej z autografem sędziego Szymona Marciniaka, z której dochód trafił na leczenie Kazia, syna strażaka-ochotnika, który od kilkunastu lat bezinteresownie pomaga wszystkim potrzebującym.

Kaziu cierpi na śmiertelną chorobę – dystrofię mięśniową Duchenne'a.

- Mięśnie w jego ciele słabną i powoli umierają... Utrata zdolności poruszania, połykania, oddychania – to wszystko czeka naszego synka, jeśli nie nadejdzie ratunek! Chorzy z dystrofią skazani są na wózek inwalidzki, respirator, umierają przedwcześnie. Nie możemy czekać, musimy walczyć – informują rodzice.

Kazia można wspierać poprzez zbiórkę – LINK TUTAJ.

Sobotni piknik zakończył koncert finałowy w wykonaniu Pociągu rock’n’roll.

Na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odbyły się  uroczystości z okazji jubileuszu 160-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

160-lecie straży pożarnej w Bielsku-Białej. Uroczyste obchod...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni