Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia". Trwa jubileuszowa wystawa w Muzeum Śląskim. ZDJĘCIA

PAP
PAP
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Muzeum Śląskie w Katowicach, które znajduje się na terenie dawnej kopalni "Katowice", zaprasza na specjalną i jubileuszową wystawę z okazji 200-lecia rozpoczęcia eksploatacji górniczej w tamtym miejscu. Ekspozycja pt. "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" prezentuje historię kopalni Katowice, wcześniej kopalni Ferdynand oraz kilka fenomenów kulturowych powstałych w wyniku 176 lat eksploatacji górniczej w tym miejscu. Byliśmy tam, zobaczcie ZDJĘCIA w galerii.

"200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia". Trwa jubileuszowa wystawa w Muzeum Śląskim

Historia kopalni zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w rozbudowany zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go w dostępne nowości techniczne, a kolejne pokolenia górników wydobywały zalegające w tym miejscu bogate złoża węgla.

-Zakład ten, spośród kilkudziesięciu podobnych działających w naszym województwie, otrzymał szansę trwałego ocalenia pamięci branży górniczej, a jego zabudowania stały się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu - Strefy Kultury - przypomina Anna Kopaniarz z katowickiego muzeum.

Zobaczcie zdjęcia z wyjątkowej wystawy w Muzeum Śląskim

-Działalności zakładu towarzyszyło wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych - wyliczają przedstawiciele Muzeum Śląskiego.

Wystawa "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" w Muzeum Śląskim

Wystawę podzielono na dwa bloki tematyczne. Pierwszy, zatytułowany "Po pracy", jest prezentowany w budynku dawnego Spichlerza i pokazuje zagadnienia społeczne towarzyszące działalności górniczej, jak górniczy archetyp Górnego Śląska, obrzędowość górniczą, działalność plastyków amatorów z grupy "Gwarek 58", tradycję górniczego muzykowania oraz wpływ kopalni na miasto i jego mieszkańców, w tym tworzenie się wokół zakładu społeczności lokalnych czy klubów sportowych.

Odrębną częścią wystawy jest blok tematyczny "Praca" udostępniony w budynku dawnej Stolarni. Pokazano tu dzieje kopalni jako zakładu. Motywem przewodnim tej części ekspozycji jest proces przeróbki węgla. Inspiracją instalacji jest naziemna część kopalni, w której prowadzony był podział urobku na poszczególne sortymenty węgla.

Wystawa "200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia" w Muzeum Śląskim - muzealne lekcje historii

Muzeum Śląskie zaprasza szkoły podstawowe, klasy 4-8 na lekcje muzealne Historie i zwyczaje górnicze na wystawie czasowej: 200 lat Kopalni Katowice. Nasza kopalnia. W trakcie aktywnego zwiedzania, pracując samodzielnie i w grupach uczniowie będą mieli okazję do zapoznania się z elementami historii KWK Katowice i miasta Katowice, zobaczyć zmiany, jakie zachodziły na Górnym Śląsku na przestrzeni lat oraz zapoznać się z wybranymi aspektami techniki i obrzędowości górniczej.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Wystawa trwa do 30 czerwca 2024 roku. Bilety - TUTAJ.

[polecane]25566463,25565053,25565777,25565837;1;Nie przeocz[/polecane]

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera