Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

248 pierwszoklasistów rozpoczęło naukę w tarnogórskim "Chemiku". To właśnie tutaj był największy nabór na Śląsku

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Jedna z najpopularniejszych szkół średnich w województwie śląskim przywitała dzisiaj, 4 września 248 pierwszoklasistów, którzy rozpoczną naukę w nowej szkole. W tarnogórskim "Chemiku" uczy się 660 przyszłych specjalistów w 23 oddziałach. W tym roku otwarto trzy nowe klasy kierunku technik-analityk, dwie klasy technik weterynarii oraz dwie klasy technik ortopeda. - Czuję się podekscytowana i bardzo się cieszę, że mogłam tutaj dzisiaj przyjść. Cieszę się, że będę mogła zacząć tutaj naukę - przyznaje Martyna z 1A.

Nowa szkoła, nowe znajomości i nowi nauczyciele. 4 września ósmoklasiści oficjalnie zerwali więzi ze swoimi szkołami podstawowymi i rozpoczęli naukę w nowych placówkach edukacyjnych. Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach czuje pozytywne wibracje.

- Czuję się podekscytowana i bardzo się cieszę, że mogłam tutaj dzisiaj przyjść. Najbardziej interesowały mnie te kierunki tutaj, naprawdę są bardzo ciekawe. Cieszę się, że będę mogła zacząć tutaj naukę - przyznaje świeżo upieczona pierwszoklasistka z 1A.

Podczas inauguracji roku szkolnego poznała Jolę. Będą chodzić razem do jednej klasy. Obydwie wybrały profil "technik-analityk z kryminalistyką".

- Wybrałam tę szkołę ze względu na kierunek, bo wydawał się taki ciekawy, ale na razie jestem dobrze nastawiona, spoko, więc powinno być dobrze - mówi nam Jola.

Dziewczyny z 1A oficjalnie rozpoczęły rok szkolny w tarnogórskim "Chemiku". Będą uczyć się na kierunku "technik analityk z
Dziewczyny z 1A oficjalnie rozpoczęły rok szkolny w tarnogórskim "Chemiku". Będą uczyć się na kierunku "technik analityk z kryminalistyką". Magdalena Grabowska

Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących z chemią jest za pan brat, w tym roku szkoła otwarła największy nabór na Śląsku dla wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z tego właśnie przedmiotu.

- Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach jest placówką, która otwiera siedem klas pierwszych, trzy klasy technikum - technik - analityk, jest to największy nabór na Śląsku. Dwie klasy technik weterynarii i dwie klasy technik ortopeda. To jest cechą charakterystyczną naszej placówki, że kształcimy właśnie w kierunku medycznym. Pracujemy w nowych laboratoriach, które zostały otwarte niedawno, rok temu. Teraz czekamy na renowację naszych witraży i myślimy, że ten nowy rok szkolny będzie pełen sukcesów, satysfakcji dla naszych uczniów, nauczycieli i rodziców - mówi mgr Monika Franusik, dyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Pierwszoklasiści są podekscytowani rozpoczęciem nowego etapu w swoim życiu. Uczniowie, którzy kontynuują naukę w szkole wcale im się nie dziwią. Są zadowoleni, że wybrali naukę w tej placówce.

- Zainteresował mnie ten kierunek i praca z nim związana - przyznaje nam Michalina z 4A. Uczy się na "technika-analityka". - W podstawówce interesowała mnie chemia, wiedziałam, że tutaj są laboratoria i będziemy robić coś praktycznego, więcej niż na biol-chemie - dopowiada jej koleżanka z klasy Julia.

Nie tylko technicy-analitycy są zadowoleni z wyboru. - Jestem na kierunku weterynarii, zdecydowałam się na ten profil, ponieważ kocham zwierzęta. Wiedziałam, że nie będzie najłatwiej, bo weterynaria to nie są same kotki, pieski, tutaj się bardzo przekonałam na egzaminach i podczas całej nauki i bardzo mi się podoba ta szkoła. Nauczycielki tych profili naszych są po prostu super, świetnie uczą, bardzo dostosowują się do nas, są mega wyrozumiałe i strasznie cierpliwe - przyznaje Hanna. - Będę się w tym kierunku starać, planuję dostać się na studia. Jeśli się dostanę, zamierzam je skończyć i zostać lekarzem - dodaje.

Weterynarze, kryminolodzy, chemicy, lekarze - To jest nasza przyszłość - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Dobrze wyedukowana młodzież, później uczniowie szkół średnich, następnie studenci, a później już prawdziwe życie. Żeby wejść do tego prawdziwego życia przygotowanym, wyedukowanym i odpowiedzialnym to ta jakość na poziomie szkół musi być na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszę, że różne programy wspierające, zarówno infrastrukturę szkolną jak i bezpośrednio uczniów i nauczycieli mają miejsce. Jestem głęboko przekonany, że ci, którzy się tutaj uczą, będą osiągali sukcesy w życiu zawodowym - stwierdził, dodając, że 4 września w woj. śląskim naukę rozpoczęło w tym roku 570 tys. uczniów, ponad 160 tys. dzieci natomiast również zaczyna kolejną przygodę z kolejnym rokiem w przedszkolach.

- Oczywiście, że zawsze zdarzają się drobne perturbacje, ale można powiedzieć, że prawie 100 proc. wszystkich jednostek edukacyjnych w województwie jest gotowych, łącznie z nauczycielami. Wakaty również w edukacji są. One są rok do roku, to jest rzeczy płynna, naturalna myślę, że teraz jest potrzebny entuzjazm, zaangażowanie, pasja, konsekwencja i praca - mówi Jarosław Wieczorek.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera