Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3,5 tysiąca uczniów nie dostało się do wybranych szkół w Śląskiem

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
W Śląskiem aż 3,5 tys. osób nie dostało się do wybranych szkół i zostało bez placówek. Co teraz?
W Śląskiem aż 3,5 tys. osób nie dostało się do wybranych szkół i zostało bez placówek. Co teraz? Karolina Misztal
Dziś, 16 lipca, opublikowano listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół średnich w województwie śląskim. Z najnowszych danych wynika, że aż 3,5 tys. osób w Śląskiem nie dostało się do wybranych szkół i zostało bez placówek. Co teraz? W Kuratorium Oświaty uspokajają, że wciąż są miejsca.

W województwie śląskim naukę w szkołach podstawowych i gimnazjach ukończyło w tym roku około 79 tys. uczniów, którzy ubiegają się o przyjęcie do 627 publicznych i 120 niepublicznych szkół. To 284 liceów ogólnokształcących, 235 techników, 217 branżowych szkół I stopnia oraz 11 liceów plastycznych. W tym są także szkoły specjalne przysposabiające do pracy, zaliczane do szkół ponadpodstawowych, których w Śląskiem jest 47.

Dzisiaj, 16 lipca, o godz. 6.00 rano opublikowano listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół w województwie śląskim. Z danych Śląskiego Kuratorium Oświaty wynika, że do szkół publicznych prowadzonych przez samorządy zakwalifikowało się ogółem 95, 2 proc. uczniów, którzy aplikowali o przyjęcie do tych szkół.

To oznacza, że bez szkoły zostało 3,5 tys. uczniów. Czy spełniają się obawy rodziców o niewystarczającej liczbie miejsc w placówkach? Niekoniecznie, bo w kuratorium oświaty uspokajają, że dla każdego znajdzie się jeszcze miejsce.

- Na 3500 uczniów, którzy nie zostali zakwalifikowani, czekają wolne miejsca - zapewnia Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty. - Według danych na 16 lipca, szacunkowa liczba wolnych miejsc będzie wynosić ok. 8600. Dokładna liczba będzie znana 25 lipca, tj. w dniu, w którym zostaną opublikowane listy przyjętych, czyli tych kandydatów zakwalifikowanych, którzy dostarczą do szkół oryginały dokumentów - podkreśla.

No właśnie. Do 25 lipca w województwie śląskim uczniowie zakwalifikowani mają czas, by donieść do wybranych placówek dokumenty i potwierdzić swój wybór. Właśnie wtedy poznamy ostateczne listy i to, jak będą formować się klasy w szkołach. Już teraz wiadomo, że będą one liczne - w Katowicach ma być nawet do 36 uczniów w klasie.

Nie przegapcie

Jak rekrutacja przebiegła w poszczególnych miastach? Kuratorium informuje, że w Katowicach działo się to "wzorcowo". - Miasto przygotowało 6782 miejsca, choć pierwotnie planowano 6654 – zapewniono więcej miejsc w liceach. W samych Katowicach jest 3721 absolwentów, ale stolica województwa tradycyjnie jest miejscem nauki również dla młodzieży z okolicznych miast – Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Tychów, Sosnowca czy Mikołowa. Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji w katowickich szkołach pozostało ogółem 798 miejsc, w tym dla absolwentów podstawówek – 369 (w tym 118 w liceach ogólnokształcących), a gimnazjów – 429 (w tym 103 w liceach ogólnokształcących). Do żadnej szkoły nie zakwalifikowały się 103 osoby po szkole podstawowej i 87 po gimnazjum. Liczba miejsc wolnych: 798 jest na tyle duża, że uczniowie mają szansę znaleźć miejsce w szkole, które spełni ich oczekiwania. Należy zaznaczyć, że władze Katowic będą monitorować rekrutację uzupełniającą i podejmować decyzje o ewentualnym zwiększeniu liczby miejsc, jeśli będzie taka potrzeba - podaje KO.

Dalej w przesłanym komunikacie czytamy, że na przykład w Zabrzu do nowych szkół zakwalifikowało się 1204 absolwentów gimnazjów i 1292 absolwentów podstawówek. Do wybranych szkół nie zakwalifikowało się 17 gimnazjalistów i 16 absolwentów podstawówek. Czeka na nich jeszcze 111 miejsc po gimnazjum i 211 miejsc po podstawówce.

- Aktualnie analizujemy dane przekazane przez dyrektorów szkół. W przypadku oddziałów dla absolwentów gimnazjów liczba zakwalifikowanych do liceów ogólnokształcących w tych szkołach które wypełniły ankietę, wynosi blisko 16 tys, czyli mniej więcej tyle samo, ile uczyło się w klasach pierwszych LO w mijającym roku szkolnym, przy analogicznej liczbie absolwentów gimnazjum ogółem - podaje KO. - Liczba punktów, która umożliwiała przyjęcie do liceum jest bardzo zróżnicowana i wynosi np. tylko 30 punktów albo nawet powyżej 150 - czytamy.

Tego typu efekt rekrutacji był do przewidzenia, bo jeszcze przed jej zakończeniem mówiło się, że dwa roczniki w szkołach oznaczają mniejsze szanse dla pojedynczego ucznia na to, że dostanie się do wymarzonej szkoły. Większa konkurencja i liczba osób chętnych to tym samym mniejsze szanse.

To jednak jeszcze nie koniec. Przed nami drugi etap edukacji: potwierdzanie woli uczęszczania szkoły, który zakończy się 25 lipca ogłoszeniem list przyjętych i nieprzyjętych, natomiast 26 lipca rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo