Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 idee dla Śląskiego: Co grozi uniwersytetowi?

Marcin Zasada
Jest zagrożenie, że Uniwersytet Śląski zredukowany zostanie do statusu szkoły zawodowej
Jest zagrożenie, że Uniwersytet Śląski zredukowany zostanie do statusu szkoły zawodowej Tomasz Wolff
Tworzenie regionalnych elit? Jakie mamy perspektywy, jeśli prawdą są plany Ministerstwa Nauki marginalizujące uczelnie takie, jak Uniwersytet Śląski?

Ministerstwo Nauki chce zmontować ligę elitarnych uniwersytetów, a resztę uczelni skazać na powolną zagładę. Taką prognozę, o której głośno ostatnio w środowiskach akademickich również na Śląsku, przedstawia Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Czy powinniśmy obawiać się marginalizacji Uniwersytetu Śląskiego?

Uniwersytet nieflagowy?

Za dwa lata ma powstać projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, który m.in. zakłada podział uczelni na badawcze (flagowe) i techniczne (praktyczne) - twierdzi Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, stowarzyszenie naukowców z całego kraju protestujące przeciwko polityce rządu wobec szkolnictwa wyższego. W zarysie chodzi o to, by uczelnie badawcze miałyby być finansowane z pieniędzy rządowych, natomiast techniczne współfinansowane ze środków samorządowych.

Prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego zdradza, że w elitarnym gronie uniwersytetów flagowych (o czym mówi się nieoficjalnie w środowisku) znalazłoby się miejsce przede wszystkim dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego oraz Adama Mickiewicza (Poznań), być może również dla Wrocławskiego. "Poza klubem wybranych uczelni pozostałyby więc Górny Śląsk, Pomorze, Warmia i Mazury, uczelnie Polski wschodniej oraz z terenów, które komuniści nazywali ziemiami odzyskanymi, czyli np. Szczecin, Opole czy Zielona Góra" - pisze prof. Graczyk w liście, który w czerwcu trafił do większości publicznych uniwersytetów w Polsce. - "Ten pomysł śmiało można nazwać pomysłem na demontaż Polski".

- To realne zagrożenie, o którym na razie słychać nieoficjalnie. To zagrożenie, że Uniwersytet Śląski stanie się peryferyjnym ośrodkiem, pozbawionym możliwości badawczych, pozbawionym funduszy na prowadzenie takich przedsięwzięć. Ośrodkiem zredukowanym do statusu szkoły zawodowej - mówi prof. Zbigniew Kadłubek, filolog z Uniwersytetu Śląskiego.

"Akt degradacji kilkunastu uniwersytetów świadczyłby o tym, że procesy narodotwórcze, procesy przepracowywania traum i konfliktów, toczące się w Gdańsku, Szczecinie, Zielonej Górze, Białymstoku, Kielcach, Bydgoszczy, Katowicach są bez znaczenia dla "centrali", dla "metropolii"; to byłby sygnał, że są bez wartości dla polskiego państwa bez pamięci, bez historii" - dodaje prof. Graczyk. Nie trzeba tłumaczyć, co takie działanie oznaczać będzie dla kształtowania się regionalnych elit, o którym mówimy od początku cyklu "4 idee dla Śląskiego". Jak dziś UŚ wywiązuje się z tego zadania? Prof. Tadeusz Sławek, jeden z symboli uczelni, przypomina, że za tożsamościowym odrodzeniem w regionie stoją właśnie absolwenci uczelni w Katowicach.

Resort zaprzecza, ale...

- Ci ludzie przenieśli te idee dalej. Ruchy obywatelskie, zjawiska kulturalne - to również dzieło Uniwersytetu Śląskiego, w sferze społeczno-kulturowej - mówi prof. Sławek.

Jak resort nauki komentuje obawy poszczególnych naukowców i całego Komitetu Kryzysowego? Łukasz Szelecki, rzecznik MNiSW, twierdzi, że nie ma mowy, by faworyzowano wąskie grono uczelni, zaś resztę skazano by na marginalizację.

- Tezy przedstawione przez Komitet Kryzysowy, jakoby MNiSW pracowało nad wprowadzeniem uniwersytetów flagowych, jest nieprawdziwa. Takie prace się nie toczą. Ze środków europejskich jest za to realizowany program "Uczelnie przyszłości" - wyjaśnia Szelecki.

"W ramach projektu, w 2015 r. odbędą się 4 konkursy i zrealizowane zostaną 3 projekty pozakonkursowe. Szkoły wyższe, które stworzą najlepsze wnioski w ramach konkursów otrzymają status uczelni przyszłości. Uczelnie te będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie z budżetu państwa w postaci dotacji projakościowej" - głoszą założenia programu. Wyjaśnienia nie rozwiewają wątpliwości, tym bardziej, że są rektorzy, którzy przyznają o pomyśle tworzenia tzw. uczelni badawczych. O tym resort jednak nie mówi.

- Wieść krąży w powietrzu, jakby cichcem planowano przeprowadzić taką centralizującą rewolucję. To bardzo niepokojące - zaznacza prof. Sławek.

Śląsk 2.0 i MIT?

Program z USA, o którym nie wiedzą w USA

W tzw. "Programie dla Śląska" rząd obiecał ścisłą współpracę z Massachusetts Institute of Technology, jedną z najlepszych na świecie uczelni technicznych. "Trwają negocjacje z MIT" - czytamy w dokumencie. Problem w tym, że w MIT nic o tych negocjacjach nie wiedzą.

Sam pomysł współpracy z MIT jest oczywiście dobry i faktycznie mógłby być nie tylko wsparciem dla tak oczekiwanego rozwoju rynku nowych technologii na Śląsku, ale i podnosić prestiż uczelni w regionie. W ramach programu śląscy studenci mieliby pracować nad wspólnymi projektami ze studentami z MIT, na które otrzymywaliby granty w wysokości 20-40 tys. dolarów. "Obecnie trwają negocjacje z MIT co do możliwości i czasu zawarcia porozumienia" - czytamy w "Programie dla Śląska".

O te deklaracje zapytaliśmy w MIT. Odpowiedź amerykańskiej uczelni nie daje powodów do optymizmu. "MISTI nie prowadzi obecnie żadnego programu w Polsce i według mojej wiedzy, nie ma żadnych planów utworzenia takiego programu" - mówi Lily Keyes z biura prasowego MIT.

Jest oczywiście możliwość, że negocjacje z MIT są tak tajne, że (jeszcze) nie przyznają się do nich na amerykańskiej uczelni.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O 4 IDEACH DLA ŚLĄSKA

"4 idee dla Śląskiego" są na Facebooku i Twitterze.

Dyskutujcie z autorami, dyskutujcie z redakcją DZ:
Facebook
4 Idee dla Śląskiego

Twitter
@4ideeslaskie


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!