Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. PGE Narodowy w Warszawie. Podczas Kongresu Pamięci Narodowej

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej IPN/screen
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej. Trzy festiwalowe dni wypełnią projekcje nagradzanych filmów, ale też spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne.

Od czwartku do soboty (13-15) kwietnia, w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

- Jak pokazuje nam rzeczywistość, świat przepełniony jest ideami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim dramatyczne losy zwykłych ludzi – takich, jak my. To machina zasilana strachem i terrorem, narastająca przemoc nieludzkiego systemu wobec tych, którzy pragną zachować swoją wolność i godność – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

25 filmów, w tym kandydaci do Oscara

Jak dodaje organizator, w XX-wiecznych dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Prezentowane obrazy mają uczulać na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

Tegoroczna, 4. edycja festiwalu odbędzie się podczas wyjątkowego wydarzenia - na Kongresie Pamięci Narodowej. Podczas festiwalu zostanie pokazanych 25 produkcji, wyselekcjonowanych z różnych zakątków świata. Będą to zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym także nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy dokument „Dom z drzazg” oraz kandydaci do tej nagrody:

  • „Klondike” z Ukrainy,
  • „Styczeń” z Łotwy,
  • „Kalev” z Estonii.

Polskie premiery filmowe

- Większość z prezentowanych produkcji to polskie premiery takie jak: „Stanisław Helski. Dlatego”, „The City and the city”, „The Northeast Winds”, „We have left” – wylicza IPN.

Cały repertuar można sprawdzić na stronie https://kongrespamiecinarodowej.pl/.

Wydarzenia towarzyszące

Do udziału w festiwalu zaproszono twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowano najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają stanowić przyczynek do dyskusji o problemie totalitaryzmu.

Podczas 4. edycji festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, w których eksperci poruszą następujące zagadnienia:

  • „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”;
  • „Wojna oczami dzieci”;
  • „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”.

- Zadbaliśmy także o to, aby uczestnicy festiwalu mogli spotkać się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit”, „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni” – podkreśla IPN.

IPN zaprasza nauczycieli i edukatorów

Organizator zachęca nauczycieli i edukatorów zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi do udziału w warsztatach „Jak korzystać z archiwum IPN w pracy edukacyjnej?”, które odbędą się w sobotę, 15 kwietnia.

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” pokazane zostaną również efekty lubianych i cenionych warsztatów „Twórcza Archiwa”, które odbyły się od 31 marca do 2 kwietnia. Uczestnicy zajęć nauczyli się podstaw montażu oraz opowiadania historii w twórczy sposób. Podczas festiwalu będą zaprezentowane wybrane filmy stworzone przez uczestników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera