500 oczyszczaczy powietrza za darmo dla przedszkoli w woj. śląskim. Warunki akcji Urzędu Marszałkowskiego i WFOŚiGW

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Konferencja prasowa inaugurująca kampanię "Mogę! Zatrzymać smog - przedszkolaku złap oddech", Śląski Urząd Marszałkowski, Katowice 23 sierpnia 2019. Nz. Tomasz Bednarek - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Izabela Domogała - wicemarszałek woj. śląskiego Katarzyna Pachelska
W ramach akcji "Mogę! Zatrzymać smog - przedszkolaku złap oddech" od 2 do 20 września Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego przyjmuje zgłoszenia przedszkoli publicznych. Do rozdzielenia jest 500 oczyszczaczy powietrza, maksymalnie 5 na jedną placówkę. Do tego to akcja edukacyjna, która ma nagłośnić problem ochrony jakości powietrza w woj. śląskim. Sprawdź zasady tego programu.

W piątek 23 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego w Katowicach przedstawiono zasady kampanii edukacyjno-informacyjnej pod nazwą „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Jednym z jej elementów jest wyposażenie ok. 100 placówek przedszkolnych w oczyszczacze powietrza.

Akcję organizuje zarząd woj. śląskiego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przeznaczył na zakup oczyszczaczy 300 tys zł, a województwo - 700 tys. W sumie będzie na to okrągły milion złotych.

- Jest to nasza inicjatywa związana z grupą osób, mieszkańców naszego województwa, która jest najbardziej wrażliwa na zły stan powietrza, czyli małymi dziećmi - mówi Izabela Domogała, wicemarszałek woj. śląskiego.

- Ta inicjatywa wyszła od rozmów z lekarzami pediatrami, którzy sygnalizowali, że małe dzieci bardzo długo wychodzą z chorób dróg oddechowych, i że do szybszej rekonwalescencji może przyczynić się lepsza jakość powietrza w przedszkolach - mówi Izabela Domogała, wicemarszałek woj. śląskiego.

- Będziemy zachęcać przedszkola, by przystąpiły do kampanii edukacyjnej „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”, jako zachętę dając oczyszczacze powietrza do sal dydaktycznych - dodaje.

Zobaczcie zdjęcia:

Cel i założenia kampanii:
Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego,
w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

Kto może wziąć udział w kampanii?
O udział w kampanii mogą ubiegać się przedszkola publiczne w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia
19 czerwca 2019 r., Prawo oświatowe. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), dla których organem prowadzącym jest gmina z terenu województwa śląskiego.

Gdzie i kiedy wysłać zgłoszenie?
• Dyrektor przedszkola zainteresowany udziałem placówki w kampanii powinien wysłać formularz zgłoszeniowy zgodnie z wzorem i zasadami określonymi w Regulaminie na adres: wydzial.pw@slaskie.pl
• Nabór na uczestników kampanii rozpoczyna się dnia 2 września 2019 r. o godz. 7.30, a kończy dnia 20 września 2019 r. o godzinie 12.00. (Lider zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru poprzez ogłoszenie informacji na stronie www.bip.slaskie.pl.).

Kto zakwalifikuje się do udziału w kampanii?
Projekt zakłada udział w kampanii około 100 placówek z terenu województwa śląskiego – po ok. 20 z każdego okręgu konkursowego (5 okręgów). Kolejność zgłoszeń, z uwzględnieniem podziału na okręgi konkursowe, będzie decydowała o zakwalifikowaniu się placówki do udziału w kampanii.

Ile oczyszczaczy powietrza może otrzymać przedszkole?
Zakwalifikowanie się przedszkola do udziału w kampanii będzie oznaczało otrzymanie pomocy rzeczowej przez Gminę stanowiącą organ prowadzący placówki w postaci oczyszczaczy powietrza (planuje się wyposażyć sale dydaktyczne poszczególnych oddziałów w danej placówce, przy czym nie więcej niż 5 szt. oczyszczaczy powietrza dla danego przedszkola). Jednocześnie liczba wnioskowanych urządzeń nie może być większa niż liczba sal dydaktycznych poszczególnych oddziałów.

Etapy realizacji kampanii.
1.Konkurs na scenariusz
2.Zajęcia edukacyjne
3.Konkurs na przedstawienie
4.Kampania informacyjno-edukacyjna

Na czym będzie polegał konkurs na scenariusz?
W ramach kampanii zostanie przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci o tematyce: zanieczyszczenie powietrza, smog, walka z niską emisją, zachowania prozdrowotne (IV kwartał 2019 roku). Dyrektor placówki składa pracę konkursową zgodnie z zał. nr 3 do Regulaminu kampanii w wersji elektronicznej do Wydziału Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego:

wydzial.pw@slaskie.pl do 16 grudnia 2019 r.
W tytule proszę podać nazwę konkursu, tj.
„MOGĘ! Zatrzymać SMOG – pomysł na zajęcia”.

Jury z udziałem WOM-ów i METIS-u wybierze 5 najlepszych prac, w tym przyzna
2 wyróżnienia. Najlepsze prace zostaną uroczyście nagrodzone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Następnie Urząd Marszałkowski, placówkom zakwalifikowanym
do udziału w kampanii udostępni 5 zwycięskich scenariuszy zajęć w wersji elektronicznej
(wg których mogą zostać przeprowadzone zajęcia w placówce).

Jaka jest nagroda w konkursie na scenariusz?
Nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie na scenariusz zajęć:
•projektor multimedialny (do użytku w placówce),
•pamiątkowy dyplom od Marszałka Województwa Śląskiego,
•publikacja scenariusza w jednym z czasopism wydawanym przez partnerów wspierających.
Nagrody za zajęcie II i III miejsca:
•zestawy nagród rzeczowych (gry edukacyjne, książki o tematyce ekologicznej)
•pamiątkowy dyplom od Marszałka Województwa Śląskiego,
•publikacja scenariuszy w czasopismach wydawanych przez partnerów wspierających.
Przyznanie przedszkolom dwóch wyróżnień w konkursie na scenariusz zajęć:
•pamiątkowy dyplom od Marszałka Województwa Śląskiego,
•publikacja scenariuszy w czasopismach wydawanych przez partnerów wspierających.

Na czym będzie polegał konkurs na przedstawienie?
Każda placówka, która została zakwalifikowana do udziału w kampanii, po odpowiednim wprowadzeniu merytorycznym dzieci w problematykę stanu jakości powietrza przygotuje z udziałem dzieci przedstawienie o tematyce: zanieczyszczenie powietrza, smog, walka z niską emisją, zachowania prozdrowotne, które weźmie udział w konkursie na najlepsze przedstawienie pn.: „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – przedstawienie”.

Placówka przygotuje z przedstawienia relację filmową (czas max. 15 minut, może mieć charakter amatorski, nagrane na płytę DVD lub pendrive) i wraz z formularzem zgłoszenia (zał. nr 4 do Regulaminu kampanii) w zamkniętej kopercie dostarczy do dnia 14 lutego 2020 r. na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Wydział Projektów Własnych
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

Jaka jest nagroda w konkursie na przedstawienie?
Jury w każdym z 5 okręgów konkursowych wybierze 3 najciekawsze relacje filmowe z przedstawienia.

Nagrody:
•15 nagród równorzędnych – udział wszystkich dzieci z 15 wyróżnionych placówek
w profesjonalnym przedstawieniu teatralnym „Bajka o księciu Apsiku i złym Smogu”,
•puchar Marszałka Województwa Śląskiego dla placówek.

Zajęcia i materiały edukacyjne dla przedszkola
Zarówno scenariusze, jak i materiały dydaktyczne ułatwią wprowadzenie dzieci w tematykę kampanii. Ponadto, aby wprowadzić dzieci do tematu jakości powietrza i walki ze smogiem przewidziano emisję we wszystkich placówkach bajki animowanej przygotowanej na podstawie przedstawienia teatralnego „Bajka o księciu Apsiku i złym Smogu”. Bajka zostanie nagrana na płyty DVD i rozdystrybuowana do placówek biorących udział w kampanii. Będzie ona również dostępna na stronie urzędu.

Nie przegapcie

Dzieci otrzymają zestawy edukacyjne – ćwiczenia. Taki zestaw składający się z 4-5 plansz wraz z naklejkami otrzyma każde dziecko w placówkach zakwalifikowanych do udziału w kampanii (około 12 500 dzieci). Zajęcia edukacyjne mogą zostać również przeprowadzone na podstawie scenariuszy zajęć (możliwość wykorzystania jednego z 5 scenariuszy nagrodzonych przez Lidera kampanii).Wszystkie materiały edukacyjne zostaną dostarczone przedszkolom (oddziałom przedszkolnym) zakwalifikowanym do udziału w kampanii.

Kampania edukacyjno-informacyjna
W ramach kampanii założono, że rodzice otrzymają ulotkę edukacyjną na temat: wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, a w szczególności dzieci, sposobów unikania narażenia na zanieczyszczone powietrze, m.in. stosowanie oczyszczaczy powietrza, konieczności wprowadzenia nawyku codziennego sprawdzania stanu jakości powietrza i odpowiedniej reakcji na zagrożenia.

Ponadto założono umieszczenie w każdej placówce tablicy informacyjnej o stanie jakości powietrza – prawidłowe użytkowanie tablicy będzie wymagało zaangażowania personelu placówki (sprawdzenie stanu jakości powietrza na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current i ustawienie odpowiedniego piktogramu na tablicy). Tablice powinny zostać umieszczone w miejscu widocznym dla każdego rodzica/opiekuna przyprowadzającego dziecko do placówki.
W każdej placówce zawiśnie też plakat edukacyjno-informacyjny o kampanii (nazwa, cel, finansowanie, główni bohaterowie kampanii).

Zobaczcie koniecznie

Regionalizacja obostrzeń. Nowy plan rządu.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JASIO z Vc

a dla czego nie 525 albo 600 sztuk ? kacze 500 całkiem wam we łbach namieszało

G
GW

Próbujecie usuwać skutki, a nie przyczyny! Kompletna glupota!!! Zabierzcie sie za realizację waszego programu "czyste powietrze", ktory wcale nie działa. Ile podpisaliście umow dotacji, cholerni nieudacznicy??? Tyle co nic!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3