Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 portretów tyszan na 75. urodziny miasta

Jolanta Pierończyk
Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola
Nieznane twarze, nieznane nazwiska. Jest ich 75, dokładnie tyle, ile lat temu Tychy stały się gminą miejską. 1 stycznia 2009 minęła rocznica tego wydarzenia, ale miasto postanowiło świętować przez cały rok.

Wystawa zdjęć tyszan urodzonych od roku 1934 do 2008 jest jednym z punktów bogatego programu obchodów jubileuszu. Zdjęcia te robili najlepsi fotograficy i fotoreporterzy śląscy, a wśród nich także Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola z Polski Dziennika Zachodniego.

Ich zadaniem było fotografować zwykłych ludzi w miejscach najbardziej dla nich charakterystycznych, by pokazać ich pracę lub pasje.

Powstała niezwykła wystawa, którą otwiera Elżbieta Sysoł, rówieśnica gminy miejskiej Tychy. Urodziła się bowiem w roku 1934, w suszeckim sołectwie Kryry. W Tychach mieszka pół wieku. Wrosła w to miasto, pokochała. Cieszy ją jego rozwój. - Jestem dumna z każdego nowego sklepu, każdej nowej inwestycji - mówi.

Martwi ją tylko jedno: że z centrum osiedla A, na którym mieszka, wycięto ogromne topole posadzone w latach 50., kiedy osiedle wypełniało się mieszkańcami.

- Starzeliśmy się wraz z tymi drzewami. Przyjemnie było otworzyć okno rano lub po deszczu, ptaki ćwierkały... A teraz w środku osiedla mamy ogromny parking. Na otwartych parkingach spaliny jakoś się rozchodzą, a u nas wszystko pozostaje między blokami, które okalają plac - mówi Elżbieta Sysoł.
Sylwester Majka, urodził się w roku 1941, kiedy hitlerowcy skonfiskowali dzwony z kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Z Tychami związany jest od początku swojego życia. Najpierw mieszkał niedaleko rynku, przy ul. Kościuszki, potem przy Dąbrowskiego, a teraz przy Reymonta. Jest emerytowanym kierowcą, kolekcjonerem znaczków i działaczem w samorządzie ogrodów działkowych. Miastu życzy dalszego dynamicznego rozwoju.

- Mamy dobrego gospodarza, powinno więc dalej tak dobrze iść, jak dotąd - mówi.

Każdy na tej urodzinowej wystawie jest rówieśnikiem jakiego wydarzenia. Anna Zarmutek, urodziła się w roku 1972, kiedy zapadła decyzja o budowie Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Piotr Madej przyszedł na świat w roku 1964, kiedy odbyły się I Tyskie Spotkania Młodości. Barbara Wilk, rocznik 1973, jest rówieśniczką Tyskich Spotkań Teatralnych. 7-letni Mateusz Szula przyszedł na świat, gdy młodzi tyszanie przywieźli 13 medali (w tym 4 złote) z mistrzostw Śląska w Pływaniu.

Każdy urodzony w latach 1934-2008 może na tej wystawie sprawdzić, jakie wydarzenie w Tychach miało miejsce w roku jego urodzenia.

W Miejskim Centrum Kultury można ją oglądać do końca roku szkolnego. Latem wystawa ruszy w miasto, w plener, rozpoczynając peregrynację po osiedlach, by ludziom przybliżyć historię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!