75 portretów tyszan na 75. urodziny miasta

Jolanta Pierończyk
Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola
Nieznane twarze, nieznane nazwiska. Jest ich 75, dokładnie tyle, ile lat temu Tychy stały się gminą miejską. 1 stycznia 2009 minęła rocznica tego wydarzenia, ale miasto postanowiło świętować przez cały rok.

Wystawa zdjęć tyszan urodzonych od roku 1934 do 2008 jest jednym z punktów bogatego programu obchodów jubileuszu. Zdjęcia te robili najlepsi fotograficy i fotoreporterzy śląscy, a wśród nich także Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola z Polski Dziennika Zachodniego.

Ich zadaniem było fotografować zwykłych ludzi w miejscach najbardziej dla nich charakterystycznych, by pokazać ich pracę lub pasje.

Powstała niezwykła wystawa, którą otwiera Elżbieta Sysoł, rówieśnica gminy miejskiej Tychy. Urodziła się bowiem w roku 1934, w suszeckim sołectwie Kryry. W Tychach mieszka pół wieku. Wrosła w to miasto, pokochała. Cieszy ją jego rozwój. - Jestem dumna z każdego nowego sklepu, każdej nowej inwestycji - mówi.

Martwi ją tylko jedno: że z centrum osiedla A, na którym mieszka, wycięto ogromne topole posadzone w latach 50., kiedy osiedle wypełniało się mieszkańcami.

- Starzeliśmy się wraz z tymi drzewami. Przyjemnie było otworzyć okno rano lub po deszczu, ptaki ćwierkały... A teraz w środku osiedla mamy ogromny parking. Na otwartych parkingach spaliny jakoś się rozchodzą, a u nas wszystko pozostaje między blokami, które okalają plac - mówi Elżbieta Sysoł.
Sylwester Majka, urodził się w roku 1941, kiedy hitlerowcy skonfiskowali dzwony z kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Z Tychami związany jest od początku swojego życia. Najpierw mieszkał niedaleko rynku, przy ul. Kościuszki, potem przy Dąbrowskiego, a teraz przy Reymonta. Jest emerytowanym kierowcą, kolekcjonerem znaczków i działaczem w samorządzie ogrodów działkowych. Miastu życzy dalszego dynamicznego rozwoju.

- Mamy dobrego gospodarza, powinno więc dalej tak dobrze iść, jak dotąd - mówi.

Każdy na tej urodzinowej wystawie jest rówieśnikiem jakiego wydarzenia. Anna Zarmutek, urodziła się w roku 1972, kiedy zapadła decyzja o budowie Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Piotr Madej przyszedł na świat w roku 1964, kiedy odbyły się I Tyskie Spotkania Młodości. Barbara Wilk, rocznik 1973, jest rówieśniczką Tyskich Spotkań Teatralnych. 7-letni Mateusz Szula przyszedł na świat, gdy młodzi tyszanie przywieźli 13 medali (w tym 4 złote) z mistrzostw Śląska w Pływaniu.

Każdy urodzony w latach 1934-2008 może na tej wystawie sprawdzić, jakie wydarzenie w Tychach miało miejsce w roku jego urodzenia.

W Miejskim Centrum Kultury można ją oglądać do końca roku szkolnego. Latem wystawa ruszy w miasto, w plener, rozpoczynając peregrynację po osiedlach, by ludziom przybliżyć historię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie