Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77 lat temu w Dąbrowie Górniczej powstała ogromna kopalnia Generał Zawadzki. Dawna nazwa - Paryż - powróciła dopiero w 1989 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądały dąbrowskie kopalnie Flora, Reden, Paryż, które weszły wraz z Paryżem w skład kopalni Generał Zawadzki.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądały dąbrowskie kopalnie Flora, Reden, Paryż, które weszły wraz z Paryżem w skład kopalni Generał Zawadzki.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC/Śląska Biblioteka Cyfrowa/arc.DZ
14 marca 1945 roku po przyłączeniu do kopalni Paryż obszarów kopalń: Flora, Mars i Reden powstał bardzo duży zakład górniczy o ogromnej powierzchni ponad 27 kilometrów kwadratowych. O tym, co wydarzyło się 77 lat temu poinformował dziś Dział Przyrody i Techniki Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Jednocześnie zmieniona została nazwa kopalni na Generał Zawadzki. Dawna nazwa Paryż powróciła oficjalnie dopiero w 1989 roku. Podziemne wyrobiska kopalni sięgały – jak informuje Muzeum Miejskiej Sztygarka - do Strzemieszyc Wielkich, Gołonoga i Łagiszy, a w kierunku zachodnim obszar kopalni obejmował centrum Dąbrowy Górniczej i zachodnie dzielnice miasta oraz znaczną część Będzina. Węgiel wydobywany był między innymi pod zamkiem będzińskim i Hutą Będzin, wchodząc nawet na teren Sosnowca. Najdalej na zachód wysunięty był szyb Małobądz, znajdujący się blisko granicy Będzina i Czeladzi.

Kopalnia Paryż, położona w zachodniej części Dąbrowy Górniczej przy granicy z Będzinem, należała do grona największych i najstarszych kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W 1945 roku zmieniła, jak wspominaliśmy, nazwę na Generał Zawadzki na cześć ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego.

Pierwsza większa kopalnia – Reden – powstała już w 1785 roku, w 1875 r. w Gołonogu założona została Flora, a 20 października 1879 roku oddano do użytku szyb Paryż. Po wojnie te trzy zakłady, razem z łagiskim Marsem, utworzyły kopalnię Generał Zawadzki.

Włączenie wszystkich kopalni leżących na terenie Dąbrowy Górniczej oraz nie eksploatowanych pól górniczych, uczyniło z KWK Paryż jeden z najważniejszych zakładów pracy w regionie, przy najwyższym zatrudnieniu na poziomie 6 tys. 204 osób w 1961 roku. Po 1989 roku przywrócona została dawna nazwa, czyli KWK Paryż.

30 czerwca 1995 roku wydobyta została ostatnia tona węgla w kopalni „Paryż”, a tym samym zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa, zapoczątkowanego otwarciem kopalni Reden w 1796 roku. KWK Paryż postawiono w stan likwidacji, a jej ostateczne zamknięcie nastąpiło 31 grudnia 1996 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera