MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica powołania Armii Krajowej. Oddano hołd bohaterom. Zobaczcie zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
80. rocznica powołania Armii Krajowej. Oddano hołd bohaterom.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
80. rocznica powołania Armii Krajowej. Oddano hołd bohaterom.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Magdalena Grabowska
80. rocznica powołania Armii Krajowej przypada 14 lutego. Dlatego dzisiaj na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy grobach weteranów Armii Krajowej odbyły się uroczystości, podczas których oddano hołd poległym bohaterom - To bardzo dobra sposobność, żeby przypomnieć fakt istnienia najsilniejszej i najliczniejszej armii podziemnej okupowanej Europy - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

14 lutego 1942 roku powołano Armię Krajową. W tym roku przypada już 80 rocznica tego wydarzenia. Dlatego dzisiaj na cmentarzu komunalnym w Katowicach, na grobach weteranów AK zapalono znicze i złożono kwiaty, oddając hołd bohaterom.

- Data 14 lutego to bardzo dobra sposobność, żeby przypomnieć fakt istnienia najsilniejszej i najliczniejszej armii podziemnej okupowanej Europy, która została powołana właśnie 14 lutego 1942 roku jako efekt wielomiesięcznego scalenia różnych organizacji konspiracyjnych, zbrojnych, które powstawały od momentu wybuchu Drugiej Wojny Światowej, od września 1939 roku - mówi Andrzej Sznajder. - Z tą chwilą Armia Krajowa w kraju stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych - dodaje.

Oprócz oficjalnych uroczystości, IPN rozpoczął również ogólnopolską akcję 80 Bohaterów na 80. rocznicę powstania AK, w ramach której zostanie przedstawionych 80 sylwetek osób związanych z tą formacją.

- Jest to jedna z najlepiej zorganizowanych i największa armia podziemna w okupowanej Europie. To była niesamowita historia i warto o tej historii opowiadać i przypominać - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej na ulicach miast województwa śląskiego będzie można zobaczyć także billboardy przypominające o wydarzeniu w ramach akcji Z miłości do Polski – Armia Krajowa.

- Dzisiaj to jest nasz obowiązek i powinność przyjść podziękować tym wszystkim osobom za to, że tą krew oddali żebyśmy mogli żyć w niepodległym państwie. To jednak nie znaczy, że niepodległość została nam dana raz na zawsze. Musimy ją pielęgnować i o nią dbać, a w sytuacjach trudnych nawet o nią walczyć. Oby tego typu słowa się nigdy nie ziściły, ale dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby pamiętać o tych ludziach - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera