A4 za darmo, ale tylko między Sośnicą a Kleszczowem

  A4 za darmo, ale tylko między Sośnicą a Kleszczowem

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Punkt poboru opłat w Sośnicy
  1/8
  przejdź do galerii

  Punkt poboru opłat w Sośnicy ©Arkadiusz Gola

  Doskonała wiadomość dla kierowców. Autostrada A4 jest darmowa! Konkretnie jej odcinek Sośnica-Kleszczów, który stanowi obwodnicę Gliwic.
  Rada ministrów wydała w środę rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych, przedłożone przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. autostrada A4 będzie darmowa, ale tylko na odcinku Sośnica-Kleszczów i tylko w przypadku ruchu lokalnego.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  A4: RUSZYŁY PUNKTY POBORU OPŁAT W GLIWICACH. I SĄ KORKI!
  Jak płacić na bramkach autostradowych? ZOBACZ i NAUCZ SIĘ


  To znaczy, że jeśli przejedziemy przez bramki w Żernicy, dostaniemy bilet, a zjeżdżając w Ostropie czy Kleszczowie oddamy go nie płacąc ani złotówki. Jednak jeśli z aglomeracji jedziemy np. do Wrocławia, dostaniemy bilet na bramkach w Żernicy, a zjeżdżając w Karwianach pod Wrocławiem, system policzy nam opłatę za cały odcinek (162 km), czyli 16,20 zł.

  Według nowych przepisów od piątku 1 czerwca 2012 r. nie będą pobierane opłaty za przejazd odcinkiem autostrady A4 między węzłami "Gliwice - Kleszczów" - "Gliwice - Sośnica" od motocykli oraz samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Na tym odcinku obowiązywać będzie tzw. bilet zerowy. Według ministerstwa, kierowcy zaoszczędzą dzięki temu od 10 do 16 mln zł rocznie.  - To zwieńczenie wieloletnich starań gliwickiego samorządu i regionalnych polityków o takie rozwiązanie - komentuje prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz. Władze miasta konsekwentnie od kilkunastu lat zabiegały o zwolnienie kierowców z opłat za przejazd autostradą A4 na wysokości Gliwic. Swe staranie udokumentowały nawet w liczącej ponad sto stron tzw. białej księdze. 15 maja prezydent Zygmunt Frankiewicz kolejny raz zabrał głos w tej sprawie, tym razem w formie listu otwartego do premiera Donalda Tuska. - Apeluję bezpośrednio do Pana Premiera o wywiązanie się z obietnic o wyłączeniu z opłat w ruchu lokalnym całej autostradowej obwodnicy Gliwic - od węzła "Gliwice - Kleszczów" do węzła "Gliwice - Sośnica" - głosi fragment listu.

  Jak poinformował dziś resort transportu, kierowcy korzystający z autostrady na odcinku gliwickim A4 będą korzystali z tzw. biletu zerowego. Bilet pobierany na placu poboru opłat w Żernicy i na stacjach poboru opłat w obrębie węzłów "Gliwice - Kleszczów", "Gliwice - Ostropa" i "Gliwice - Bojków" będzie zwalniał z opłaty, jeśli zjazd z autostrady nastąpi również w jednym z tych miejsc. Jednocześnie taki bilet umożliwi naliczenie opłaty za przejazd, gdy użytkownik skorzysta w całości z odcinka płatnego na zachód od węzła "Gliwice - Kleszczów".

  Z biletu zerowego będą mogli skorzystać kierowcy motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Opłata będzie natomiast dotyczyć wszystkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów, bez względu na to czy będą poruszać się lokalnie po wskazanym odcinku autostrady, czy nie.

  - Wprowadzenie biletu zerowego pomiędzy 4 węzłami zlokalizowanymi na terenie Gliwic to będzie krok w dobrym kierunku. Kolejnym etapem powinno być wspólne poszukiwanie rozwiązań bardziej przyjaznych dla kierowców - uważa prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płatna/niepłatna ??

  gmG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 34


  HURRA BEZPŁATNA !!!!! ale obramkowana - więc PANIE PROKURATORZE po co obramkowana i po co te dodatkowe wiadukty sprowadzające ruch pod bramki jeśli bezpłatna ????? Przecież wystarczyło wybudować...rozwiń całość


  HURRA BEZPŁATNA !!!!! ale obramkowana - więc PANIE PROKURATORZE po co obramkowana i po co te dodatkowe wiadukty sprowadzające ruch pod bramki jeśli bezpłatna ????? Przecież wystarczyło wybudować jeden punkt poboru opłat za węzłem Kleszczów byłoby taniej. Durnota w narodzie niesamowita przecież ciągle płacimy na te bramki i na te wiadukty i durnie wierzymy że to bezpłatne.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może by...

  bratek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 79

  Po co niepotrzebnie... ? Wybudujmy następną bramkę - od Kleszczowa aż po Wrocław :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska to policyjne państwo...

  kinol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 79

  ...teraz jeszcze okazuje się że złodziejskie.
  Podatek podatkiem pogania.
  Podatek drogowy w paliwie.
  Akcyza w paliwie
  Podatek za przejazd ...tfu niech jasny szlak trefi ta polska.
  Amyn

  Zdjęcie autora komentarza
  To jest dobra wiadomość.

  Józef Brzozowski

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 81

  Oczekuję takiego rozporządzenia Rady Ministrów odnośnie A1 na odcinku od węzła Pyrzowice do węzła Świerklany lub Mszana, w przypadku ruchu lokalnego.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzplita

  Oberschlesier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 64

  Tak imć Brzozowski
  ciągnij waćpan ten postaw czerwonego sukna!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo