Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DTŚ w Gliwicach - pamiętacie, jak wyglądała, kiedy ją budowano? Wszystko było rozkopane! Mamy archiwalne zdjęcia! Zobaczcie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie aglomeracji śląskiej bez Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Gliwicach. Ta imponująca inwestycja nie tylko zmieniła sposób podróżowania między Gliwicami a Katowicami, ale także całkowicie odmieniła oblicze centrum Gliwic. Pamiętacie jak wyglądała budowa? Mamy archiwalne zdjęcia z pierwszych prac z budowy DTŚ w sercu Gliwic. Zobaczcie!

Trwa remont drogi DTŚ w Katowicach. Kierowcy zmagają się z licznymi utrudnieniami w mieście. Historia tej drogi sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze koncepcje budowy strategicznego połączenia drogowego między Gliwicami a Katowicami. Fizyczna realizacja tego projektu rozpoczęła się na przełomie lat 70. i 80. Pierwotne plany budowy Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) zakładały realizację całej trasy z Katowic do Gliwic w latach 1986-2000. Jednakże, w 1990 roku, inwestycja, finansowana z budżetu centralnego, została praktycznie wstrzymana, a prace budowlane kontynuowano jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.

Po utworzeniu w 1993 roku spółki DTŚ SA, która podjęła starania o wznowienie finansowania, prace ruszyły na dobre w 1998 roku, kiedy to uzyskano pierwszą transzę kredytu w wysokości 100 milionów euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Budowa trwała z przerwami przez kilkadziesiąt lat.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z rozpoczęcia budowy w sercu Gliwic!

Droga DTŚ - jej budowa zajęła ponad 4 dekady!

Co kilka lat, stopniowo otwierano kolejne odcinki DTŚ, jednocześnie kontynuując budowę nowych fragmentów. Stopniowa budowa sprawiła, że finalizacja inwestycji zajęła ponad czterdzieści lat. Pierwsze fragmenty trasy powstały jeszcze w poprzednim ustroju, przez co zmieniła się technologia budowy i materiały wykorzystywane do konstrukcji.

W marcu 2016 roku marzenia sprzed czterech dekad się ziściły – aglomerację śląską połączyła nowoczesna droga szybkiego ruchu, przebiegająca na osi wschód-zachód od Katowic do Gliwic.

DTŚ ma imponującą długość - 31,3 km, i przebiega od węzła z DK88 w Gliwicach przez centrum miasta, aż do węzła z autostradą A1, a następnie przez Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów, docierając do centrum Katowic poprzez tunel pod rondem do węzła Bagienna.

Dzięki DTŚ podróże między Gliwicami a Katowicami stały się bardziej płynne i komfortowe, zmniejszając także obciążenie lokalnych dróg. Jednakże, poza aspektem funkcjonalnym, DTŚ odegrała kluczową rolę w przekształceniu krajobrazu miejskiego, otwierając nowe możliwości rozwoju infrastrukturalnego i urbanistycznego w Gliwicach oraz okolicznych miejscowościach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera