MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na budowie S1 na granicy Śląska. Prace wstrzymane! Ważny odcinek trasy Oświęcim - Bielsko-Biała powstanie później

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach GDDKiA
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach zmusiło drogowców do przerwania prac. W trakcie robót prowadzonych przy budowie odcinka między Oświęcimiem a Dankowicami natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tysięcy lat. Tereny te to pogranicze Śląska i Małopolski. Z powodu znaleziska budowana tu droga powstanie później.

Spis treści

Sensacyjne odkrycie w Jawiszowicach

- W trakcie budowy drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Dankowicami – na terenie Jawiszowic – natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tys. lat – informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Ze względu na ujawnienie obiektów archeologicznych na dwóch stanowiskach, wykonawca został zobowiązany do wstrzymania robót w tej części placu budowy. Inżynier kontaktu, po analizie zgromadzonych materiałów oraz roszczeń wykonawcy, uznał za zasadne przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji o 223 dni kalendarzowe.

Znalezisko w Jawiszowicach - zobacz ZDJĘCIA

Co odkryto w Jawiszowicach?

Prace prowadzono na dwóch stanowiskach. Na jednym z nich odkryto zabytki ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 - 400 p.n.e., na drugim zaś zabytki kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e.

- W trakcie badań wykopaliskowych, prowadzonych we wrześniu i październiku 2023 roku, przebadano obszar o powierzchni 30 arów. Odkryto osiem zagłębionych w ziemię obiektów archeologicznych. Sześć z nich to głębokie jamy zasobowe, które pierwotnie pełniły funkcję piwniczek. Pozostałe dwa to tzw. jamy posłupowe, a więc pozostałości po wbitych w ziemię drewnianych słupach, które stanowiły element nieuchwyconej w trakcie badań konstrukcji naziemnej – pisze w specjalnym komunikacie GDDiK.

W trakcie eksploracji obiektów natrafiono również na fragmenty glinianych naczyń. Pochodzą one z okresu funkcjonowania na badanym terenie osady ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 - 400 p.n.e. Wykonywana planigrafia pozwoliła na odkrycie 12 krzemieni i 34 fragmentów ceramiki.

- Na oddalonym o kilkaset metrów stanowisku zarejestrowano sześć obiektów archeologicznych, z czego trzy to tzw. jamy posłupowe, będące pozostałościami po konstrukcjach drewnianych, dwie szeroko rozumiane jamy gospodarcze (dawne piwniczki) związane z funkcjonowaniem osady oraz obiekt określony jako rów. W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie jego eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki tzw. kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu, tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e. - precyzuje komunikat drogowców.

Okryto tu także krzemienny grot strzały, misternie wykonany z krzemienia jurajskiego oraz 34 inne zabytki krzemienie i trzy fragmenty ceramiki.

Jawiszowice i Dankowice – pogranicze Małopolski i Śląska

Jawiszowice, to spora, bo licząca ponad 6,5 tysiąca mieszkańców miejscowość w gminie Brzeszcze. Leży nad Wisłą i stanowi trójstyk trzech powiatów: oświęcimskiego, pszczyńskiego i bielskiego. Biegnąca na Wiśle zachodnia granica miejscowości jest równocześnie historyczną granicą Małopolski ze Śląskiem. Od południa Jawiszowice graniczą z Dankowicami, wioską leżącą już w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilamowice.

Nowy termin zakończenia inwestycji

W związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi wykonawca musiał wstrzymać roboty prowadzone w tej części placu budowy. Konieczne okazało się przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji. Zgodnie z podpisanym aneksem termin zakończenia budowy odcinka został przesunięty z 26 lipca 2024 r. na 5 czerwca 2025 r.

Drogowcy poinformowali, że obecnie zaawansowanie prac przy odcinku S1 wynosi 57 proc. Budowa fragmentu drogi z Oświęcimia do Dankowic jest częścią większego odcinka S1 prowadzącego z Oświęcimia do Bielska-Białej Hałcnowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera