MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na budowie S1 na granicy Śląska. Prace wstrzymane! Ważny odcinek trasy Oświęcim - Bielsko-Biała powstanie później

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach GDDKiA
Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S1 łączącej Oświęcim z Bielskiem-Białą w Jawiszowicach zmusiło drogowców do przerwania prac. W trakcie robót prowadzonych przy budowie odcinka między Oświęcimiem a Dankowicami natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tysięcy lat. Tereny te to pogranicze Śląska i Małopolski. Z powodu znaleziska budowana tu droga powstanie później.

Spis treści

Sensacyjne odkrycie w Jawiszowicach

- W trakcie budowy drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Dankowicami – na terenie Jawiszowic – natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tys. lat – informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Ze względu na ujawnienie obiektów archeologicznych na dwóch stanowiskach, wykonawca został zobowiązany do wstrzymania robót w tej części placu budowy. Inżynier kontaktu, po analizie zgromadzonych materiałów oraz roszczeń wykonawcy, uznał za zasadne przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji o 223 dni kalendarzowe.

Znalezisko w Jawiszowicach - zobacz ZDJĘCIA

Co odkryto w Jawiszowicach?

Prace prowadzono na dwóch stanowiskach. Na jednym z nich odkryto zabytki ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 - 400 p.n.e., na drugim zaś zabytki kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e.

- W trakcie badań wykopaliskowych, prowadzonych we wrześniu i październiku 2023 roku, przebadano obszar o powierzchni 30 arów. Odkryto osiem zagłębionych w ziemię obiektów archeologicznych. Sześć z nich to głębokie jamy zasobowe, które pierwotnie pełniły funkcję piwniczek. Pozostałe dwa to tzw. jamy posłupowe, a więc pozostałości po wbitych w ziemię drewnianych słupach, które stanowiły element nieuchwyconej w trakcie badań konstrukcji naziemnej – pisze w specjalnym komunikacie GDDiK.

W trakcie eksploracji obiektów natrafiono również na fragmenty glinianych naczyń. Pochodzą one z okresu funkcjonowania na badanym terenie osady ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 - 400 p.n.e. Wykonywana planigrafia pozwoliła na odkrycie 12 krzemieni i 34 fragmentów ceramiki.

- Na oddalonym o kilkaset metrów stanowisku zarejestrowano sześć obiektów archeologicznych, z czego trzy to tzw. jamy posłupowe, będące pozostałościami po konstrukcjach drewnianych, dwie szeroko rozumiane jamy gospodarcze (dawne piwniczki) związane z funkcjonowaniem osady oraz obiekt określony jako rów. W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie jego eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki tzw. kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu, tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e. - precyzuje komunikat drogowców.

Okryto tu także krzemienny grot strzały, misternie wykonany z krzemienia jurajskiego oraz 34 inne zabytki krzemienie i trzy fragmenty ceramiki.

Jawiszowice i Dankowice – pogranicze Małopolski i Śląska

Jawiszowice, to spora, bo licząca ponad 6,5 tysiąca mieszkańców miejscowość w gminie Brzeszcze. Leży nad Wisłą i stanowi trójstyk trzech powiatów: oświęcimskiego, pszczyńskiego i bielskiego. Biegnąca na Wiśle zachodnia granica miejscowości jest równocześnie historyczną granicą Małopolski ze Śląskiem. Od południa Jawiszowice graniczą z Dankowicami, wioską leżącą już w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilamowice.

Nowy termin zakończenia inwestycji

W związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi wykonawca musiał wstrzymać roboty prowadzone w tej części placu budowy. Konieczne okazało się przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji. Zgodnie z podpisanym aneksem termin zakończenia budowy odcinka został przesunięty z 26 lipca 2024 r. na 5 czerwca 2025 r.

Drogowcy poinformowali, że obecnie zaawansowanie prac przy odcinku S1 wynosi 57 proc. Budowa fragmentu drogi z Oświęcimia do Dankowic jest częścią większego odcinka S1 prowadzącego z Oświęcimia do Bielska-Białej Hałcnowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni