Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Skworc do górników: Bądźcie dumni z profesji i wierni tradycji

Redakcja
Abp Wiktor Skworc
Abp Wiktor Skworc Arkadiusz Ławrywianiec
Do pielęgnowania dumy z wykonywania zawodu górnika, wierności tradycji oraz kultywowania wartości, symbolizowanych przez św. Barbarę, wezwał w niedzielę górników nowy metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup, który od soboty stoi na czele katowickiego Kościoła, na niespełna tydzień przed Barbórką - obchodzonym 4 grudnia świętem górników - odprawił mszę w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej. To macierzysta parafia pochodzącego z tego miasta metropolity. Ruda Śląska należy do miast, gdzie znajduje się najwięcej kopalń węgla.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA I WIDEO Z INGRESU ABP SKWORCA

W skierowanej do górników homilii abp Skworc podkreślił, że ziemia, którą zgłębiają pracownicy kopalń, powinna przynosić bogate owoce także w sferze ducha.

"Bądźcie dumni z waszej górniczej profesji; z waszej górniczej tradycji i pracy, która służy Polsce i Polakom. Czuwajcie, jednak uważajcie na siebie - chrońcie swoje zdrowie i życie, ciało i duszę. Trzeba bezwzględnie pamiętać o codziennej trosce o miejsce pracy, o bezpieczeństwo indywidualne i zbiorowe całej kopalni, która przecież jest dobrem wspólnym, jest żywicielką wielu rodzin" - nawoływał metropolita.

ABP SKWORC PROSI O MODLITWĘ W CZASIE ADWENTU

Nawiązując do postaci żyjącej na przełomie III i IV wieku patronki górników, św. Barbary, arcybiskup wskazał, że symbolizuje ona takie cechy jak "odporność na pokusy, niezłomność, postawę trwałości w obronie wiary i ufności w zwycięstwo słusznej sprawy". Jak mówił, nie przypadkiem właśnie św. Barbara jest patronką górników, i zachęcał do wzorowania się na niej.

"Powyższe cnoty odnoszą się do waszego trudnego zawodu; do cech i postaw, które powinny cechować każdego górnika, jak i do sytuacji w górnictwie węglowym" - ocenił abp Skworc, nawołując, by św. Barbara była moralnym drogowskazem zarówno dla szeregowych górników, jak i szefów górniczych spółek.

DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA MA NOWEGO BISKUPA - ZOBACZ ZDJĘCIA

Metropolita przypomniał najważniejsze wydarzenia w górnictwie w ostatnich kilkunastu latach: zarówno decyzje polityczne i ekonomiczne, jak i głośne katastrofy. Wskazał m.in. na zaostrzoną unijną politykę w zakresie ochrony klimatu i środowiska oraz ustanie publicznej pomocy dla górnictwa.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

"Ujawniają się skutki polityki ubiegłych lat, która sprowadzała się względem was (górników - PAP) do systematycznej likwidacji mocy produkcyjnej kopalni. W efekcie nasze górnictwo, mimo trwającego zapotrzebowania na węgiel, nie korzysta z tej dobrej koniunktury. Kiedy światowa produkcja i wydobycie wzrosło w ostatnim roku, polskie górnictwo odnotowało największy spadek - także w wyniku importu węgla do naszego kraju" - powiedział metropolita.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA I WIDEO Z INGRESU ABP SKWORCA

Przypomniał, że wraz ze schodzeniem z eksploatacją górniczą coraz głębiej, rosną zagrożenia dla górników. Wspomniał wszystkich, którzy zginęli w kopalniach - także w niedzielę w kopalni "Szczygłowice" zginął górnik. Metropolita wyraził solidarność z rodzinami ofiar i zapewnił ich o swojej modlitwie.

Abp Skworc wspomniał także o szkodach, wyrządzanych przez górnictwo. Przypomniał bytomską dzielnicę Karb, gdzie jesienią kilkuset mieszkańców musiało opuścić swoje zagrożone zawaleniem domy. Dziękował samorządowcom, którzy zajęli się tym problemem.

ABP SKWORC PROSI O MODLITWĘ W CZASIE ADWENTU

Jak mówił, Bóg powierzył ziemię "naszej pieczy, naszej pracy i zapobiegliwości". Jego zdaniem, znaki tego widać także w polskim górnictwie: w przyjaznych człowiekowi i środowisku technologiach, w poszukiwaniu nowych złóż, w doskonaleniu zawodowym górników, którzy są cenionymi pracownikami również za granicą.

"Kopalnie znowu przyjmują górników do pracy. To wszystko można i trzeba dobrze wykorzystać, bo - jak się wydaje - węgiel jest i pozostanie na długo jeszcze podstawowym paliwem gospodarki, dającym pracę, przyszłość i pomyślność osób, rodzin i całych społeczności" - ocenił arcybiskup.

DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA MA NOWEGO BISKUPA - ZOBACZ ZDJĘCIA

Na zakończenie homilii metropolita nawiązał do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego. Wspominał, że PRL-owskie władze usuwały postawiony w miejscu tragedii drewniany krzyż, który jednak wciąż powracał. Z czasem zastąpił go olbrzymi betonowy krzyż, który dziś góruje nad kopalnią.

"Ten krzyż mówi najwięcej o górniczej pracy - a mianowicie, że rzeczywistość krzyża jest wpisana w górniczą pracę, tak jak jest wpisana w życie i śmierć męczeńską waszej patronki św. Barbary" - powiedział metropolita, wzywając górników do szanowania związanych z postacią św. Barbary tradycji oraz kultywowania wartości, zawartych w górniczym pozdrowieniu "Szczęść Boże".(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera