MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huczne świętowanie 20 lat w Unii Europejskiej w województwie śląskim. Jakie wydarzenia zaplanowano? Sprawdziliśmy!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W środę, 1 maja będziemy świętowali 20. lat wejścia do Unii Europejskiej. Z tej okazji na terenie województwa śląskiego przygotowano kilka wydarzeń.
W środę, 1 maja będziemy świętowali 20. lat wejścia do Unii Europejskiej. Z tej okazji na terenie województwa śląskiego przygotowano kilka wydarzeń. arc
W tym roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, na terenie całego województwa śląskiego organizowane będą różne wydarzenia, m.in. warsztaty, prelekcje, imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę największych imprez w regionie!

O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To historyczne wydarzenie stało się preludium do wielkich zmian w naszym kraju. Od tego czasu minęło 20 lat, a my doświadczyliśmy wielkich przemian gospodarczych, które były wynikiem strumienia unijnych pieniędzy, które zasilały polski budżet. Nowe inwestycje zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, Polacy na wielką skale zaczęli korzystać z możliwości wejścia do strefy Schengen.

Dziś trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie determinacja ówczesnych polityków, którzy 16 kwietnia 2003 roku w Atenach podpisali się pod traktatem akcesyjnym, ale także obywatelskiej postawy rodaków, którzy zaznaczyli X przy słowie "tak" w referendum akcesyjnym 7 i 8 czerwca 2003 roku.

Dwadzieścia lat później, mimo licznych kryzysów geopolitycznych, jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, który ma wpływ na kierunki rozwoju wspólnoty. Aby w pełni oddać radość wynikającą z dalszego członkostwa na terenie województwa śląskiego odbędą się liczne imprezy.

"Posmakuj Europy" - bytomskie obchody rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej

Bytomskie obchody rozpoczną się 28 kwietnia o godzinie 10:00 na terenie byłej kopalni Rozbark przy ul. Kilara 29 - 33. Na początku zgromadzeni goście odtańczą poloneza. Następnie odbędzie się europejskie śniadanie z Kubą Steuermarkiem, podczas którego gotować będą artyści, dziennikarze, nauczyciele, politycy, służby mundurowe i sportowcy.

Wydarzenie będzie ucztą dla zmysłów i duszy. Zobaczymy występy artystów Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Opery Śląskiej oraz Tomasza Herisza. Odśpiewany zostanie hymn Polski oraz Unii Europejskiej. Można będzie liczyć na odsłuchanie koncertu orkiestry reprezentacyjnej Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie zatańczą belgijkę.

Podczas imprezy będą dostępne stoiska informacyjne (Europe Direct, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Program Erasmus, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), odbędą się warsztaty baletowe, wystawy kolaży o państwach UE oraz inne zabawy i konkursy związane z wiedzą na temat członków unii.

Piknik rodzinny w Dąbrowie Górniczej - podróż do krajów europejskich

W Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej w piątek, 3 maja odbędzie się piknik rodzinny. Impreza będzie trwała od godziny 13:00 do 18:00. Jak zapewniają organizatorzy podczas wydarzenia przybliżona zostanie wiedza nt. europejskich krajów - będzie mowa o kulturze, historii i sztuce, a także o nietypowych zwyczajach.

Na zgromadzonych gości będą czekały liczne konkursy i nagrody.

Wodzisław Śląski stawia na inwestycje i edukację - tegoroczne obchody

Od 1 maja, Wodzisław Śląski rusza z kampanią "20 lat Polski i UE", w ramach której na miejskich billboardach pojawi się dwanaście wybranych, znaczących inwestycji, które zostały zrealizowane w mieście z pozyskanych środków zewnętrznych. Na początku maja w parku rozrywki "Trzy Wzgórza" zostanie zainstalowana również wystawa ze wspomnianymi realizacjami. Dodatkowo kampania prowadzona będzie na profilach miasta Wodzisławia Śląskiego w mediach społecznościowych, a także na stronie internetowej miasta.

W ciągu kolejnych tygodni przygotowane zostaną filmy nt. pozyskiwanych środków z Unii Europejskiej, o których więcej opowie naczelnik wydziału strategii i funduszy zewnętrznych Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego Justyna Kubala-Grześ oraz podcast z prezydentem miasta Mieczysławem Kiecą, którego tematem będzie "20 lat Polski w UE" - jak zmieniło się miasto przez 20 lat członkostwa w Unii”? Zorganizowany zostanie także konkurs na fotografię miejsca powstałego lub zrewitalizowanego ze środków UE w Wodzisławiu Śląskim.

Kultura wysoka w ramach częstochowskich obchodów wstąpienia Polski do UE

W Częstochowie zaplanowano cztery ciekawe wydarzenia kulturalne. Od 1 do 14 maja w MDK będzie możliwość obejrzenia wystawy fotografii związanej z 20. rocznica przystąpienia Polski do UE. W czwartek, 9 maja odbędzie się występ chóru "Europejska muzyka chóralna", natomiast 21 maja usłyszymy jazzowy koncert w Filharmonii Częstochowskiej poświęcony rocznicy wejścia do wspólnoty. Dwa dni później, 23 maja odbędzie się koncert "Muzyka Europy" w wykonaniu Carrantuohill i Orkiestry Filharmonii Śląskiej.

Muzyczną przygodę zakończy koncert na placu Biegańskiego, którego będzie można odsłuchać 30 kwietnia o godzinie 11:00. Wydarzenie organizowane jest przez VII Liceum Ogólnokształcące przy udziale innych szkół oraz wydziału edukacji.

Żory - piknik europejski przy Bibliotece Miejskiej

Mieszkańcy Żor i okolic, już 30 kwietnia będą mogli bawić się podczas pikniku europejskiego przy Miejskiej Bibliotece. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Bartłomiej Balcerzyk - (p.o.) Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Katowice na sportowo uczczą rocznicę wejścia Polski do UE

W stolicy województwa odbędzie się wielka impreza masowa, którą zapowiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa.

- Tegoroczna, czwarta edycja Biegu Bohaterów oraz 19. Silesia Półmaraton odbędą się 1 maja - w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W naszym mieście nie ma chyba miejsca, które byłoby większym symbolem zmian, jakie zaszły w Katowicach w ciągu ostatnich dwudziestu lat, niż Strefa Kultury. Dlatego to idealne miejsce na zlokalizowanie startu oraz mety obu biegów – mówi Marcin Krupa. - Uczestnicy półmaratonu pobiegną również przez Dolinę Trzech Stawów oraz Nikiszowiec - to będzie znakomita okazja do zaprezentowania im tych wspaniałych przestrzeni - dodaje prezydent.

Biegi cieszą się dużym zainteresowaniem, bowiem w Biegu Bohaterów na dystansie 5 km zadeklarowało swój udział ok. 2 tysięcy uczestników. Z kolei w rywalizacji Silesia Półmaratonu weźmie udział ponad 2,5 tys. biegaczy.

- Każdy uczestnik wydarzenia w pakiecie otrzyma m.in. pamiątkową koszulkę. Koszulka Biegu Bohaterów jest w kolorze niebieskim, natomiast dla półmaratończyków przygotowano koszulki w kolorze żółtym. Dzięki temu, że start obu biegów odbędzie się równocześnie, biegacze utworzą mozaikę w barwach Śląska - informuje katowicki urząd.

Start biegów odbędzie się o godzinie 10:00 spod siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na miejscu przewidziano atrakcje dla najmłodszych mieszkańców województwa, m.in. warsztaty muzyczne i strefę kibicowania.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera