MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Załęże - jedna z najstarszych dzielnic Katowic owiana jest złą sławą. Fotospacer między kamienicami ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W każdym mieście województwa śląskiego można znaleźć dzielnice, w których wydaje się, że czas się zatrzymał. Niewiele zmienia się tam w sprawach zagospodarowania terenu, często postępuje pauperyzacja. Te miejsca zdają się być opuszczone przez Boga, a na pewno zapomniane przez władze miejskie. Podobnie jest w katowickim Załężu - w krajobrazie dominują tu stare, często zaniedbane kamienice. Nasza fotoreporterka wyruszyła na spacer ulicami Załęża, by pokazać ich nieoczywiste piękno. Kliknij w GALERIĘ i zobacz zdjęcia.

Jedna z najstarszych części Katowic, a jednak owiana złą sławą. Fotospacer po Załężu

Historia Załęża sięga czasów średniowiecza. Wybitny górnośląski śląski historyk, Ludwik Musioł podawał, że ówczesną dzielnicę Katowic założono 1280 roku jako wieś na prawie magdeburskim. Osada wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli oraz padała łupem grabieżców, jednak aż do XIX wieku utrzymywała typowo rolniczy charakter.

Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem przemysłu w rejonie Górnego Śląska. Załęże zaczęło prężnie rozwijać się jako centrum górniczo-hutnicze. Kopalnie węgla oraz huty stali stanowiły serce tej dzielnicy, przyciągając pracowników z całego regionu. Mieszkańcy doczekali się pierwszej kopalni u schyłku XIX wieku - była to kopalnia węgla kamiennego "Charlotte". W kolejnym stuleciu otwarto trasę kolejową między Świętochłowicami a Mysłowicami, a także zaczęto eksploatacje w kopalni węgla kamiennego "Victor". Ważnym momentem dla historii Załęże było rozpoczęcie wydobycia w kopalni "Cleophas" (późniejsza "Kleofas") oraz otwarcie hut cynku "Victor" i "Johanna".

W historii Załęża było kilka przełomowych momentów, jednym z nich był pożar w kopali "Cleophas" w 1896 roku. Zginęło wtedy aż 105 górników. Podczas uroczystości pogrzebowej ofiar katastrofy, proboszcz parafii bogucickiej złożył ślubowanie dotyczące budowy kościoła w Załężu, która zaczęła się dwa lata później, dzięki czemu do dziś mieszkańcy mogą modlić się w kościele p.w. św. Józefa.

Kolejnym czas przełomu przypadł na 22 czerwca 1922 roku, kiedy do Załęża wkroczyło Wojsko Polskie. Po dwóch latach, 15 października 1924 roku Załęże wraz z Bogucicami, Brynowem, Dębem, Ligotą i Zawodziem przyłączono do Katowic jako dzielnice miasta.

Po wojennej zawierusze, która nie oszczędzała Załęża, w dzielnicy rozpoczęła się intensywna budowa nowych lokali mieszkaniowych. W latach 60. XX wieku na obszarze dawnej kolonii Załęża-Obroki powstało osiedle kopalni "Kleofas" oraz Fabryka Narzędzi Górniczych "Gonar". Również w tym okresie, wybudowano osiedle Janasa-Ondraszka oraz dwa 11-kondygnacyjne bloki przy ulicy Wiśniowej. Osiedla te głównie zamieszkiwali pracownicy dwóch największych zakładów w okolicy kopalni "Kleofas" i huty "Baildon". W 1957 roku powstał przystanek kolejowy Katowice Załęże, który rozpoczął swoją działalność od 1966 roku. Pięć lat później, w 1976 roku, rozpoczęto budowę osiedla im. Wincentego Witosa na terenie dawnej Załęskiej hałdy, gdzie wcześniej znajdowały się fińskie domki. W 1992 roku, dzielnica zmieniła swój kształt po transformacji ustrojowej.

Dzisiaj, gdy nie działają już kopalnie i huty, mieszkańcy dzielnicy borykają się z wieloma problemami socjalnymi. Bezrobocie, które zaczęło dotykać społeczność na przełomie wieków, odcisnęło wielkie piętno. Widać to na ulicach, gdzie bez trudu można dostrzec budynki wymagające niezbędnego remontu. Na przestrzeni lat w dzielnicy działały programy rewitalizacji, jednak ich zakres był niewystarczający.

KLIKNIJ W GALERIĘ I ZOBACZ JAK DZISIAJ WYGLĄDA ZAŁĘŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni