Adamowicz odpowiada Błaszczakowi: Chce Pan wykopać rów...

  Adamowicz odpowiada Błaszczakowi: Chce Pan wykopać rów pomiędzy Polakami a Niemcami. Wojsko jednak pojawi się na Westerplatte

  Hubert Niespodziany AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Adamowicz odpowiada Błaszczakowi: Chce Pan wykopać rów pomiędzy Polakami a Niemcami. Wojsko jednak pojawi się na Westerplatte

  ©Marek Szawdyn

  Wojsko jednak pojawi się na uroczystości z okazji 79. rocznicy upamiętnienia wydarzeń z 1939 roku na Westerplatte. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odpowiadając na zarzuty szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, powiedział, że nie pierwszy raz Prawo i Sprawiedliwość obraża gdańszczanki i gdańszczan oraz dzieli ludzi na gorszych i lepszych.
  Adamowicz odpowiada Błaszczakowi: Chce Pan wykopać rów pomiędzy Polakami a Niemcami. Wojsko jednak pojawi się na Westerplatte

  ©Marek Szawdyn

  - To jest skandal! Chce Pan wzniecić niesnaski. Chce Pan wykopać rów pomiędzy Polakami i Niemcami – to słowa wymierzone przez Pawła Adamowicza bezpośrednio w kierunku szefa MON.

  Ostatecznie prezydent Gdańska zgodził się zmienić swoją decyzję i zaprosił wojsko na uroczystości z okazji upamiętnienia wydarzeń z 1 września. Jednakże, przypomniał w swojej wypowiedzi, że rok temu został oszukany przez MON, które obiecało mu, że podczas uroczystości, poza żołnierzami do głosu zostaną dopuszczeni także harcerze.

  - Jakim prawem zabrania Pan harcerkom i harcerzom możliwości do przeczytania apelu pamięci na Westerplatte 1 września? - to pytanie skierowane przez Adamowicza do Błaszczaka. Jako dowód swojej wypowiedzi Adamowicz pokazał na konferencji film, na którym z polecenia MON do wypowiedzi nie został dopuszczony harcmistrz Lemański.

  Tak wypowiadali się dziennikarze i politycy, na temat prezydenta Gdańska w wywiadzie z TVP Info.

  Jacek Karnowski, redaktor tygodnika "Sieci" uznał, iż konferencja Pawła Adamowicza była prowadzona w chaotyczny sposób.
  - Strojenie fochów, wysyłanie sygnału, że wojska nie będzie. On nie jest właścicielem Westerplatte. Nie dba o historię Gdańska – tak Jacek Karnowski podsumował zachowanie prezydenta Adamowicza.

  - Skandaliczna, absurdalna, antypatriotyczna decyzja – w takich słowach europoseł Ryszard Czarnecki opisał brak zaproszenia dla wojska.

  - Wciągnięcie gdańska w kolejny ogólnopolski konflikt, my gdańszczanie jesteśmy traktowani jak niewolnicy areny wojennej prezydenta - to zdanie Kacpra Płażyńskiego, kandydata PiS na prezydenta Gdańska.

  Szef MON - Mariusz Błaszczak oświadczył w czwartek, że decyzja prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, o braku zaproszenia dla żołnierzy Wojska Polskiego na 79. rocznicę wybuchu wojny jest skandaliczna i żąda od niego zmiany decyzji.

  Minister Błaszczak poinformował, że podczas rozmowy z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem dowiedział się, że Wojsko Polskie nie zostało zaproszone na uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte.

  - Jest to skandal. To sytuacja nie do pomyślenia. - w taki sposób szef MON skomentował postulat prezydenta Gdańska. Minister Błaszczak w swojej wypowiedzi nie pozostawił suchej nitki na Pawle Adamowiczu. Jego zdaniem prezydent Gdańska próbuje zawłaszczyć polską historię oraz traktuje Gdańsk jako prywatny folwark.
  - Prezydent Gdańska wpisuje nową historię państwa, podejmuje zadziwiające decyzje. Nazwał rondo – "Rondo Wolnego Miasta Gdańska" oraz tramwaj imieniem hitlerowskiego naukowca - w taki sposób szef MON opisał poprzednie postanowienia Pawła Adamowicza.

  Mariusz Błaszczak zażądał zmiany decyzji prezydenta, ponieważ nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było wojska.

  - Jeżeli ktoś się nie zgadza na to, żeby wojsko brało udział w uroczystości, odbiega od honoru Polski. My jesteśmy ludźmi, a nie zwierzętami, że nie możemy się dogadać. - tymi słowami pułkownik Włodzimierz Cieszkowski, w wywiadzie z TVP Info podkreślił, że pomimo tej sytuacji trzyma stronę MON. Dodatkowo przyznał, że ma nadzieje, iż obie strony w tym sporze dojdą do porozumienia.


  dziennikbaltycki.pl/x-news

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W przypadku afer to Adamowicz = HGW bis. WARHOŁKI sATRAPY PIYNIACZE P0liWODY i ROZDĘTE POLACTWEM HA

  777 LIBER BĄKSTER Z KULu TARGOWI CE I ROKOKOszE W WERSALU DELPHINA DONKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/totalna-wojna-miedzy-wojtem-a-radnym-poszlo-o-lampe,13400605/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SUCZ !

  100 MILIONÓW SUWERENA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  WYJ....Ć SOLIDARNE TOWARZYSTWO, TYCH BŁAZNÓW I SZKODNIKÓW . ZDELEGALIZOWAĆ , POZABIERAĆ BANDYCKIE MAJĄTKI !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błaszczak ma w tym wypadku rację

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Widać że Prez. Gdańska dąży do konfrontacji, poza tym celowo chce pozbyć się jakichkolwiek polskich tradycji. Z pewnością chciałby być "prawdziwym" Niemcem
  W przypadku afer to Adamowicz = HGW bis.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kupiony

  emerytgw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Gość za 5 zł kupiony przez pis lub gadzinówkę Kurskiego. Błaszczak to po Sasinie i Suskim trzeci tuman w rydwanie Kaczyńskiego. Chciałby po macierewiczowsku organizować udział wojska w rocznicy...rozwiń całość

  Gość za 5 zł kupiony przez pis lub gadzinówkę Kurskiego. Błaszczak to po Sasinie i Suskim trzeci tuman w rydwanie Kaczyńskiego. Chciałby po macierewiczowsku organizować udział wojska w rocznicy wybuchu III wojny światowej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo