Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Akademicki Tydzień Książki w bibliotece CINIBA. Co w programie?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka organizują Akademicki Tydzień Książki (ATK), który trwa od 27 listopada do 1 grudnia 2023 roku pod hasłem „Geo-eko-humanistyka”. Czego możemy się spodziewać?

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka organizują Akademicki Tydzień Książki (ATK), który trwa od 27 listopada do 1 grudnia 2023 roku pod hasłem „Geo-eko-humanistyka”. Jest to święto książki naukowej, a szczególnie publikacji pracowników i pracowniczek Uniwersytetu Śląskiego, wydanych w Wydawnictwie UŚ w ostatnich miesiącach i latach oraz udostępnianych na cały świat w repozytoriach i bazach danych przez CINiB-ę. W tym roku tematem przewodnim ATK będą klimat, środowisko i humanistyka.

- Wydarzenie jest przede wszystkim dedykowane osobom, które chcą bliżej poznać uniwersytet, w szczególności książkę, która niewątpliwie dla nas wszystkich powinno stanowić ważny element życia - mówi prof. dr. hab. Michał Daszykowski, prorektor ds. Nauki i Finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Czego możemy się spodziewać podczas Akademickiego Tygodnia Książki (AKT)?
Jak zapowiadają organizatorzy, na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji: warsztaty o książce, edukacji i klimacie, spotkania o książkach historycznych, prawniczych, filmoznawczych, kulturoznawczych, polonistycznych, literaturoznawczych i teologicznych, debaty o środowisku i czytaniu. Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy, na pozostałe wydarzenia jest wstęp wolny. Miejscem spotkań będzie siedziba CINiB-y.

W holu głównym na poziomie 0 (panele wystawiennicze i wysokie szklane gabloty) prezentowane będą wystawy: „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” oraz wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” (organizator: Pałac Młodzieży w Katowicach).

Akademicki Tydzień Książki. PROGRAM:

Wystawa pt. „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” ukazuje wnikliwe i poruszające fotografie Franco Zeccina, które dokumentują piętno przemysłu ciężkiego odciśnięte na krajobrazie Śląska oraz jego mieszkańcach. Włoski artysta napisał o swoim przedsięwzięciu: “w okresie od września 1990 roku do maja 1991 roku przez cztery miesiące fotografowałem Śląsk. Odwiedzałem szpitale, kliniki, centra rehabilitacji, fabryki, kopalnie, wysypiska śmieci, szkoły, domy robotników, więzienia, stadiony, kościoły, cmentarze. Wędrowałem przez miasteczka regionu, mijając ludzi, wstępując do piwiarni, sklepów, jeżdżąc tramwajami i autobusami. Pracowałem w kontakcie z lekarzami, terapeutami, epidemiologami, naukowcami, policją i kryminologami, księżmi, nauczycielami, etnografami, administracją miejską i wojewódzką. Aby lepiej udokumentować moje zdjęcia, zebrałem i połączyłem informacje oraz dane statystyczne z różnych naukowych i oficjalnych źródeł”.

Wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” to mikrocząstka zbioru prac wychowanków Pałacu Młodzieży im. Profesora A. Kamińskiego przedstawiająca Śląsk w ujęciu industrialnym oraz dziewiczym, naturalnym.
Grafika i rękodzieło zostały tutaj zestawione ze zdjęciami przyrody Śląska, która w wyniku działań człowieka traci swoją naturalną i odwieczną bioróżnorodność. Prace powstały pod kierunkiem prowadzących zajęcia „EduArt – spotkania z KLIMATEM”: Agnieszki Kowalczyk, Jadzi Korzeniowskiej, Karoliny Sznury, Agnieszki Zając-Wnukowskiej.

Więcej informacji na stronie https://ciniba.edu.pl/

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera