Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm bombowy! Ewakuacja dworca kolejowego w Katowicach, wstrzymany ruch pociągów, duże opóźnienia i zamieszanie...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Choć w większości przypadków tego rodzaju zgłoszenia są niesmacznym żartem, policja do każdego z nich podchodzi całkowicie poważnie.
Choć w większości przypadków tego rodzaju zgłoszenia są niesmacznym żartem, policja do każdego z nich podchodzi całkowicie poważnie. Lucyna Nenow / Polska Press
Ewakuacja dworca kolejowego w Katowicach, wstrzymany ruch pociągów, duże opóźnienia i zamieszanie to wynik fałszywego alarmu bombowego. Podłożenie ładunku wybuchowego ktoś zgłosił we wtorek, po godzinie 9. Co grozi osobom zgłaszającym fałszywy alarm?

We wtorek, 13 czerwca po godzinie 9 na numer alarmowy 112 wpłynęła informacja o rzekomym ładunku wybuchowym, podłożonym na terenie dworca kolejowego w Katowicach. Choć w większości przypadków tego rodzaju zgłoszenia są niesmacznym żartem, policja do każdego z nich podchodzi całkowicie poważnie. Zarządca dworca kolejowego zarządził ewakuację dworca, oraz wstrzymanie ruchu pociągów, co wywołało duże opóźnienia w rozkładzie jazdy. Co może grozić żartownisiowi, który zgłasza fałszywy alarm?

Alarm bombowy na dworcu kolejowym

Po otrzymaniu zgłoszenia policja przeprowadziła działania sprawdzające, w których brały udział specjalnie wyszkolone psy wraz z policjantami z grupy rozpoznawania pirotechnicznego. Działania te zakończyły się po godzinie 11. Potwierdzono fałszywy alarm, ruch pociągów został wznowiony, a dworzec otwarty dla podróżujących.

Obecnie sytuacja na katowickim węźle kolejowym stabilizuje się. Służby dyżurne PLK SA prowadzą pociągi w taki sposób, aby minimalizować opóźnienia. Informacje o zmianach są na bieżąco przekazywane na stacjach i przystankach oraz są dostępne na https://portalpasazera.pl/ i w aplikacji Portal Pasażera.

Konsekwencje wynikające z fałszywego alarmu

Wg kodeksu karnego: Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera