Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy w województwie śląskim

DRAPA
Michal Gaciarz / Polska Press
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że w niedzielę, 10 stycznia w powiecie żywieckim wystąpiło w powietrzu przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 ug/m sześc.).

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB poinformował, że w poniedziałek, 11 stycznia jakość powietrza w województwie śląskim w strefie północnej i południowej będzie umiarkowana, a na pozostałym obszarze będzie niekorzystna - wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 ug/m3).

Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
We wtorek, 12 stycznia jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie korzystna. Jedynie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej będzie umiarkowana.

Stężenia monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
Osoby szczególnie narażone na drażniące działanie pyłu zawieszonego to: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu oraz znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u zdrowych osób.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Wojewoda śląski zwraca się z apelem do mieszkańców rejonów województwa, w których dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm, o ograniczenie: spalania paliw złej jakości, takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła), palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań, wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia oraz spacerów z dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!