Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia to zmora wielu osób, które są uczulone między innymi na pyłki roślin. Zobacz, jakie gatunki i kiedy pylą w Śląskiem najsilniej!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zbliżająca się wiosna niesie ze sobą wzmożoną aktywność drzew, krzewów, kwiatów i traw, co dla alergików oznacza trudny w codziennym funkcjonowaniu okres. Spacery oraz przebywanie na łonie natury wiąże się z natrętnym kichaniem i zaczerwienionymi oraz łzawiącymi oczami. Katar, bóle głowy, a nawet kaszel i pieczenie w gardle to nieustające dolegliwości, z jakimi niełatwo jest walczyć. Zobacz, jakie gatunki i w których miesiącach pylą w naszym regionie najsilniej!
Zbliżająca się wiosna niesie ze sobą wzmożoną aktywność drzew, krzewów, kwiatów i traw, co dla alergików oznacza trudny w codziennym funkcjonowaniu okres. Spacery oraz przebywanie na łonie natury wiąże się z natrętnym kichaniem i zaczerwienionymi oraz łzawiącymi oczami. Katar, bóle głowy, a nawet kaszel i pieczenie w gardle to nieustające dolegliwości, z jakimi niełatwo jest walczyć. Zobacz, jakie gatunki i w których miesiącach pylą w naszym regionie najsilniej! Pixabay
Alergia to zmora wielu osób, które są uczulone między innymi na pyłki roślin. Zbliżająca się wiosna niesie ze sobą wzmożoną aktywność drzew, krzewów, kwiatów i traw, co dla alergików oznacza trudny w codziennym funkcjonowaniu okres. Spacery oraz przebywanie na łonie natury wiąże się z natrętnym kichaniem i zaczerwienionymi oraz łzawiącymi oczami. Katar, bóle głowy, a nawet kaszel i pieczenie w gardle to nieustające dolegliwości, z jakimi niełatwo jest walczyć. Wiele osób korzysta z pomocy alergologów oraz wspomaga się lekami, ale nie zawsze udaje się skutecznie złagodzić uciążliwe przejawy uczulenia. W ramach profilaktyki warto między innymi śledzić kalendarz pylenia roślin, dzięki czemu osoby uczulone wiedzą, kiedy należy spodziewać się wysokiego poziomu alergenu w powietrzu. Zobacz, jakie gatunki i w których miesiącach pylą w naszym regionie najsilniej!

Objawia się najczęściej katarem i kaszlem

Stan zdrowia, z jakim utożsamia się wiele osób szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest zmorą ludzi w każdym wieku. Jedni cierpią na alergię już od najmłodszych lat, inni nabywają typowe dla niej dolegliwości w różnych okresach życia. Uczulenie jest nadwrażliwością na alergen, czyli konkretną substancję. Mogą je wywoływać pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, chlor lub inne środki chemiczne albo też składniki odżywcze. Organizm reaguje na nie poprzez rozmaite objawy, wynikające z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na dany czynnik.

Alergii najczęściej towarzyszą katar i kaszel, ale nie tylko. Sporo osób narzeka również na bóle głowy, gardła, a także zaczerwienione, łzawiące oraz opuchnięte oczy. Bywa też niejednokrotnie, że alergicy skarżą się na duszności, drapanie w gardle i swędzące zmiany skórne – na przykład w postaci wysypki lub nawet ran. Nierzadko odczuwają zmęczenie, znużenie oraz brak energii. W przypadku uczulenia na pyłki roślin wielu ludzi nie utożsamia dolegliwości z alergią. Przypisuje je przeziębieniu czy infekcji. Warto w związku z tym obserwować swój organizm, a przy długotrwałych objawach zgłosić się do lekarza, by zdiagnozował ich przyczyny.

Pylenie trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni

Zbliżająca się wiosna niesie ze sobą wzmożoną aktywność drzew, krzewów, kwiatów i traw, co dla alergików oznacza trudny w codziennym funkcjonowaniu okres. Spacery oraz przebywanie na łonie natury wiąże się z natrętnym kichaniem i zaczerwienionymi oraz łzawiącymi oczami. Katar, bóle głowy, a nawet kaszel i pieczenie w gardle to nieustające dolegliwości, z jakimi niełatwo jest walczyć. Wiele osób korzysta z pomocy alergologów oraz wspomaga się lekami, ale nie zawsze udaje się skutecznie złagodzić uciążliwe przejawy uczulenia. Niejednokrotnie, zwłaszcza przy łagodniejszych postaciach alergii, środki farmaceutyczne – nawet takie, które można kupić bez recepty – minimalizują objawy bądź nawet je usuwają.

Ludzie, cierpiący na alergię najczęściej starają się unikać kontaktu z jej źródłem. Zazwyczaj jest to trudne, bo nie od wszystkiego można stronić. W przypadku uczulenia na pyłki roślin należałoby nie wychodzić z domu, nie mówiąc już o spacerach w parku, lesie czy o pobycie w innych miejscach, w jakich jest obecna natura. Wiele osób minimalizuje objawy poprzez wprowadzenie do swojego życia konkretnych nawyków. Pory dnia, w których stężenie pyłków jest najmniejsze, wykorzystuje na wietrzenie mieszkania czy aktywność fizyczną na zewnątrz. W ramach profilaktyki warto między innymi śledzić kalendarz pylenia roślin, dzięki czemu osoby uczulone wiedzą, kiedy należy spodziewać się wysokiego poziomu alergenu w powietrzu.

W załączonej galerii prezentujemy informacje z kalendarza alergika dla regionu numer 2, wydzielonego na mapie pylenia. W jego obrębie znajduje się większa część województwa śląskiego. Zobacz, jakie gatunki i w których miesiącach pylą w naszym regionie najsilniej!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera