MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Częstochowie zaprasza na wyjątkową wystawę. Poświęcono ją Promenadzie Czesława Niemena

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Archiwum Państwowe w Częstochowie zabiera mieszkańców w sentymentalną podróż do przeszłości. Za sprawą wyjątkowej wystawy "Moja Promcia – 50 lat Promenady Czesława Niemena" możemy powspominać, jak zmieniło się to miejsce na przestrzeni lat. Odwiedzający mają bowiem okazję zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze dokumenty dotyczące tego najpopularniejszego w naszym mieście deptaka.

Promenada Czesława Niemena to ważne - wręcz kultowe - miejsce na mapie Częstochowy. Znane jest chyba przez wszystkich, którzy z naszym miastem są lub byli związani. Ma długość 1700 m, prowadzi od ul. Kiedrzyńskiej do Lasu Aniołowskiego. Służy mieszkańcom od połowy lat 70.

Dzięki Archiwum Państwowemu w Częstochowie możemy się przenieść do czasów powstania tego najpopularniejszego w naszym mieście deptaka.

- 9 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów. W całej sieci archiwalnej od dłuższego czasu przyjęliśmy zwyczaj, który stał się już tradycją, że w okolicach tego dnia wszystkie archiwa w Polsce, chcą zaprezentować pewien fragment swoich zasobów - mówi Elżbieta Surma-Jończyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie. - Obecnie nasze archiwum liczy ponad 4 kilometry akt. Z tego wielkiego zbioru zdecydowaliśmy się na pokazanie malutkiego fragmentu, który dotyczy Promenady Czesława Niemena - wyjaśnia.

Okazja jest wyjątkowa, bo deptak w tym roku kończy 50 lat!

- To kawał historii naszego miasta - przyznaje Ewa Dubaj, pomysłodawczyni wystawy w Archiwum Państwowym w Częstochowie.

Odwiedzający mają okazję zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze dokumenty dotyczące Promenady Czesława Niemena. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na to, jak przez lata zmieniło się to miejsce, a zwłaszcza jego najbliższe otoczenie.

- Niby promenada się nie zmienia, ale zmienia się otoczenie wokół nas. Kiedyś na promenadzie nie było ani jednego drzewa, nie było osiedla Północ - dodaje.

Na wystawie mamy nie tylko archiwalne fotografie, ale między innymi plany jej powstania, artykuły prasowe na jej temat, a nawet plakaty wydarzeń, które się tam odbywały niemal 50 lat temu.

- W dzielnicy Północ mieszkam od drugiego roku życia. Dla mnie promenada to ogrom wspomnień, historii, i całe moje dzieciństwo. Nie mogłam sobie odmówić przyjemności zorganizowana takiej wystawy, wiedząc, jakie perełki mamy w magazynach archiwalnych - przyznaje Ewa Dubaj.

Ekspozycja składa się przede wszystkim z materiałów, którymi dysponuje Archiwum Państwowe w Częstochowie, ale nie tylko. Część archiwalnych zdjęć, eksponatów i dokumentów pochodzi też od samych mieszkańców.

- Po co mamy trzymać dokumenty w szafach, szufladach, na półkach, skoro one są tak ciekawe, że można je pokazać? Stąd też nasza działalność popularyzatorska, aby dotrzeć do jak największej liczby osób - podsumowuje Ewa Dubaj.

Wystawę można zwiedzać do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny z Archiwum Państwowym w Częstochowie (34 363 89 31 wew. 5).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni