Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Sonda Osiris-Rex bada...

  Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Sonda Osiris-Rex bada asteroidę. NASA zrezygnowało z broni jądrowej

  TK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Asteroida Bennu uderzy w Ziemię i to będzie koniec świata? Tak prognozuje NASA. Według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu zajmuje drugie miejsce na liście ciał niebieskich, które zagrażają istnieniu naszej planety. Jak się okazuje, Bennu może mieć na swojej powierzchni składniki organiczne. Zbada to sonda Osiris-Rex, która już weszła na orbitę asteroidy. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton, w 2135 roku zderzy się z Ziemią, która jest na jej kursie kolizyjnym. Czy zniszczy ludzkość i cały dobytek ziemskiej cywilizacji? Takie prawdopodobieństwo, zdaniem NASA, jest bardzo duże. Naukowcy nie próżnują i i czynią kroki zapobiegawcze, mające na celu zbadanie Bennu.
  Asteroida Bennu
  Asteroida Bennu uderzy w Ziemię - taka jest prognoza naukowców z NASA. Według nich, pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton,
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

  Osiris-Rex zbada wnętrze asteroidy Bennu  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Wystrzelona we wrześniu 2016 roku sonda Osiris-Rex ma zbadać wnętrze asteroidy Bennu. Sonda już znalazła się na orbicie asteroidy i rozpoczęła badanie. Pobrane próbki mają zostać przywiezione na Ziemię. Naukowcy podejrzewają, że Bennu może mieć na swojej powierzchni:
  • składniki organiczne
  • wodę


  Wiedza zdobyta wskutek misji Osirix-Rex może się okazać bezcenna w kontekście ratowania losów Ziemi przed możliwym uderzeniem asteroidy Bennu w naszą planetę.

  Statek OSIRIS-REx wykonał 31 grudnia o 20:43 czasu polskiego, krótkie, trwające 8 sekund odpalenie swoich silników. To wystarczyło, by wejść na stabilną orbitę wokół asteroidy, w odległości zaledwie 1,75 km od jej środka ciężkości.

  Od teraz sonda będzie przyglądać się z bliska asteroidzie, odkrywając przed nami szczegóły jej budowy fizycznej.

  Sonda już odpowiedziała na parę ważnych pytań. W grudniu spektrometr na sondzie wykrył obecność wody uwięzionej w minerałach na jej powierzchni. Przeloty przeglądowe nad biegunami i równikiem asteroidy umożliwiły wykonanie dokładnych map pola grawitacyjnego, dzięki czemu możliwe było zaprojektowanie ostatecznej orbity.

  Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do 2020 roku, będziemy dysponować o wiele lepszą wiedzą na temat tego, czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat - komentuje rzeczniczka misji Osiris-Rex, Erin Morton.  Asteroida Bennu. NASA ma nowy plan  ZOBACZ KONIECZNIE
  Komputer wyznaczył prawdopodobną datę końca świata. To jeszcze w tym wieku!


  Klęsce naszej planety ma zapobiec wysłanie przez NASA statku kosmicznego z ładunkami jądrowymi, który miałby zneutralizować asteroidę Bennu. Wiązało się z nim jednak zbyt duże ryzyko. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemią odłamków skalnych i związane z tym straty skłoniło naukowców z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej do zmiany planów.

  CZYTAJCIE TAKŻE
  ASTEROIDA TB145 WYGLĄDA JAK TRUPIA CZASZKA


  Nowa koncepcja nie będzie wymagała użycia żadnej broni. W neutralizacji asteroidy Bennu miałoby pomóc wysłanie satelity, która pomaluje kosmiczną skałę. Wykorzystanie specjalnej farby doprowadzić ma do zmian termicznych, a te miałyby spowodować zmianę trasy lotu Bennu.

  Choć pomysł brzmi kosmicznie i budzi skojarzenia z filmami science-fiction, to wydaje się być w chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem.

  Asteroida Bennu. Co o obiekcie mówi NASA?


  Istnienie asteroidy Bennu zostało odkryte w 1999 roku. Jest to kosmiczna skała, a dokładnie planetoida, mająca 500 m średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Według wyliczeń amerykańskiej agencji kosmicznej prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię przez asteroidę Bennu wynosi 1:2700.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z NASA
  Zobacz galerię


  STACJA KOSMICZNA ISS W SIERPNIU LATA NAD POLSKĄ. WIDAĆ JĄ GOŁYM OKIEM

  Nazwa Bennu jest nawiązaniem do świętego ptaka z mitologii egipskiej, związanego z Atumem, Ra i Ozyrysem. Nadana została w konkursie, który został ogłoszony przed planowaną na 8 wrześniea 2016 misją OSIRIS-REx. Lot trwać ma 4 lata, a jego efektem ma być dostarczenie próbek gruntu z Bennu na Ziemię.  Co NASA mówi na temat asteroidy?
  • Asteroida Bennu na okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni
  • każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów
  • Ziemia znajduje się na pasie kolizyjnym trasy asteroidy
  Asteroida Bennu i koniec świata? Plan NASA


  Zagrożenie płynące ze strony asteroidy Bennu i jej zderzenia z Ziemią 25 września 2135 to wyzwanie dla NASA. Agencja kosmiczna postanowiła przygotować plan awaryjny na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  STACJA KOSMICZNA ISS LECI NAD POLSKĄ: ZOBACZ GODZINY I DATY


  Plan nosi nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response, czyli w skróce HAMMER. NASA pracuje nad nim wspólnie z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Jego założeniem jest zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej. W tym celu miałby zostać wysłany w stronę asteroidy statek kosmiczny, ważący około 9 ton, który miałby zmienić tor jej lotu. Jeśli byłoby to niemożliwe, wowczas statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.  Co może spowodować uderzenie Bennu w Ziemię?


  Zgodnie z wyliczeniami naukowców NASA, uderzenie Bennu w Ziemię będzie miało energię 1450 megaton trotylu. Jego skutkiem byłoby wywołanie potężnej fali uderzeniowej, której towarzyszyć będzie promieniowanie cieplne i wstrząsy sejsmiczne.

  Jeśli Bennu uderzy w jeden z oceanów, to Ziemi grozi potężne tsunami, którego nie przeżyje żaden człowiek.

  Ludzkość ma jednak jeszcze 117 lat na przygotowanie się na tę okoliczność.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Asteroida TB145: Trupia czaszka przyniesie koniec świata 11.11.2018? Co na to jasnowidz Jackowski? Grozi nam apokalipsa?


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?  Czy czeka nas koniec świata?


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (228)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś nie pasuje...

  Paweł (gość)

  Zgłoś

  Kłamstwem w tymwszystkim jest to, że Bennu waży 77 milionów ton a nie miliardów + ma uderzyć w 2175 roku a nie w 2135 więc nie wiem z kąd ta gazeta ma info xD

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak dobrze sie sklada.

  Krakauer (gość)

  Zgłoś / 1

  Taka kosmiczna katastrofa zatrzyma GLOBALNE OCIEPLENIE. Drugim plusem jest to, ze nas juz tu niebedzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  -xx (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  Szkoda, że nie pierdyknie w nas szybciej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny spisek

  Endriu (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  Nie wiedziałem, że Polska The Times to media spiskowe :-) Zaraz będą pisać, że ziemia jest płaska :-D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś chyba nie kumam....

  gaja53 (gość)

  Zgłoś / 2 / 2

  Może ktoś mi objaśni jak to z tym czasem uderzenia, skoro sonda wystrzelona w 2016 roku już dotarła do tej asteroidy a ona sama w ziemie ma uderzyć za sto kilkanaście lat?To jak ? Tak wolno leci...rozwiń całość

  Może ktoś mi objaśni jak to z tym czasem uderzenia, skoro sonda wystrzelona w 2016 roku już dotarła do tej asteroidy a ona sama w ziemie ma uderzyć za sto kilkanaście lat?To jak ? Tak wolno leci asteroida a sonda tak szybko?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakumaj

  Bee (gość)

  Zgłoś / 3

  Asteroida krąży dookoła naszego słońca coraz bardzie się do nie go zbliżając (spirala). Sonda leci po łuku (a nie po spirali) i spotyka asteroidę daleko od Ziemi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech walnie prosto w zlodziejska PO

  patriota (gość)

  Zgłoś / 4 / 4

  razem z ryzym lisem na czele

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ja właśnie przeczytałem XDDD

  Tak (gość)

  Zgłoś / 2 / 3

  Wiem, że niestety istnieją klickbaity, ale wyobraźnia autora przeszła samą siebie, już chyba nie wiedział co jeszcze bardziej absurdalnego może dopisać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chyb cos nie tak

  pi*r3 to objetość (gość)

  Zgłoś / 1

  czyli 3,14*500*500*500=392 500 500 m3.
  77 000 000 000 ton/392 500 500 m3=196, 18 ton/m3. Ołow ma 11t0n/m3.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cos nie tak

  Xerxes (gość)

  Zgłoś / 1

  Obliczyłeś nieprawidłowo objętość ! Asteroida ma średnicę 500 metrów, a wzór na objętość jest V=4/3 * Pi * r³. Więc promień asteroidy jest 250 metrów.

  Dla tej wielkości wychodzi gęstość tego...rozwiń całość

  Obliczyłeś nieprawidłowo objętość ! Asteroida ma średnicę 500 metrów, a wzór na objętość jest V=4/3 * Pi * r³. Więc promień asteroidy jest 250 metrów.

  Dla tej wielkości wychodzi gęstość tego stworu : 1069 tony / m³

  Z czego zatem jest ta asteroida, jeśli jak podajesz ołów to 11 ton/m³ a najcięższy pierwiastek znany na ziemi - osm to 22,6 tony/m³ ! ! !

  Jak zwykle nasi dziennikarze bezkrytycznie przepisują głupoty z amerykańskich pism, słynących z tego, że przy podawaniu jakichkolwiek cyfr nie wiedzą, gdzie postawić przecinek dziesiętny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chyba jednak tak

  Ktoś (gość)

  Zgłoś

  Objętość kuli to 4/3*pi*r^3 - kolega wstawiła średnicę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prosimy o fachowy komentarz

  mmm (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  Co na to Leszek Panek?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosmos

  PATOLOGICZNY SLAWOMIR (gość)

  Zgłoś / 5 / 3

  Wszystkich was wyp..r..ił bym w kosmos, i byłby święty spokój!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo