Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audioprzewodniki w Olsztynie pod Częstochową: Zwiedzanie ze słuchawkami

Anna Ładuniuk
Takie przewodniki czekają na turystów w Olsztynie
Takie przewodniki czekają na turystów w Olsztynie mat. prasowe
Kiedy kupujecie bilet do muzeum, koniecznie pytajcie o audioprzewodniki. Coraz więcej placówek je posiada, a zwiedzanie z ich pomocą jest rewelacyjne. Ostatnio pojawiły się np. w podczęstochowskim Olsztynie

Turyści przyjeżdżający do podczęstochowskiego Olsztyna zwiedzanie powinni zacząć od wizyty w Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Zamkowa 13, czynny od wtorku do niedzieli od 8 do 16). Od niedawna mogą tu bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z wgranymi wycieczkami i trasami turystycznymi, dzięki którym zwiedzanie jest łatwiejsze i ciekawsze. Punkt IT w Olsztynie ma dwadzieścia takich urządzeń.

Ten multimedialny system pozwoli turystom na przejście wyznaczonej trasy i wysłuchanie lektora, który opowie o historii, legendach, atrakcjach turystycznych i ciekawostkach związanych z Olsztynem. Wyznaczona wycieczka na olsztyński zamek dostępna jest również w wersji dla dzieci, aby zainteresować najmłodszych turystów i zachęcić do korzystania z urządzeń całe rodziny - informuje Martyna Piecuch, pracownik PIT w Olsztynie. Z audioprzewodnikiem zwiedzać można oprócz zamku także kościół oraz słynną olsztyńską szopkę. Turyści usłyszą również trochę o historii Olsztyna. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu (np. dowód albo prawo jazdy), bo wprawdzie wypożyczenie jest bezpłatne, ale pozostawienie dokumentu jest swojego rodzaju zabezpieczeniem, że audioprzewodnik wróci na miejsce.

Dokument albo kaucja to zasada stosowana w większości muzeów - dla przykładu podam, że w Krzeszowie, gdzie ostatnio korzystałam z tej formy zwiedzania, kaucję ustalono na 100 zł.

Tego rodzaju zwiedzanie to już właściwie standard. Słuchawkami dysponuje wiele placówek muzealnych w Polsce. W naszym regionie ma je chociażby Muzeum Zamkowe w Pszczynie, z tym, że tutaj za wypożyczenie trzeba zapłacić 10 złotych. Ale i tak to ciekawa alternatywa dla przewodnika "żywego".

Olsztyńskich audioprzewodników nie miałam jeszcze okazji przetestować, ale żeby przybliżyć tę formę zwiedzania, posłużę się przykładem z przywoływanego już w tym tekście Krzeszowa. To ogromny kompleks pocysterski niedaleko Kamiennej Góry. Dwa kościoły, ogromny dziedziniec, mauzoleum Piastów, cmentarz, pałac opata, klasztor. No i kilkaset lat historii do opowiedzenia. Z audioprzewodnikiem wszystko jest proste. Wystarczy założyć słuchawki, nacisnąć przycisk, a potem już kierować się za wskazówkami głosu lektora. Zwiedzając samodzielnie, bez tego urządzenia, wątpię, czy zauważylibyśmy np. że na dachu bazyliki umieszczono jedną ze stacji drogi krzyżowej, albo że na jednym z obrazów autor malowidła umieścił swój autoportret.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!