MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 6 najciekawszych tras rowerowych w województwie śląskim. Szlaki dla amatorów i profesjonalistów. Tam warto się wybrać! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wiślana Trasa Rowerowa jest projektem ogólnopolskim, w który zaangażowało się kilka województw
Wiślana Trasa Rowerowa jest projektem ogólnopolskim, w który zaangażowało się kilka województw Unsplash
Województwo śląskie ma wiele ciekawych tras rowerowych, które można polecić na weekend. Szlaki dla amatorów i profesjonalistów zlokalizowane są w różnych częściach naszego regionu, słynącego z bardzo zróżnicowanego ukształtowania powierzchni jak i bioróżnorodności. Przepiękne trasy zbudowano i w przemysłowej części Śląska, na północnych, bogatych w lasy rubieżach województwa oraz na południu, gdzie dominuje krajobraz górski. Wszystkie łączy to, że prowadzą przez piękne, malownicze przestrzenie naszego województwa. Zachwycają przyrodą i krajobrazem.

6 najciekawszych tras rowerowych w województwie śląskim

Zaczynamy od klasyki, czyli Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. To jedna z najpiękniejszych i najstarszych tras turystycznych w Polsce. Biegnie przez województwo śląskie i małopolskie, łącząc Częstochowę z Krakowem. Jej długość wynosi 186 kilometrów.
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie i biegnie przez tak malownicze miejscowości jak m.in. Olsztyn czy Złoty Potok. W pierwszej z miejscowości polecamy naturalnie zwiedzanie ruin zamku, należących do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Z kolei Złoty Potok to perła północnej części Jury, gdzie warto zatrzymać się np. po to, by posmakować pysznego miejscowego pstrąga. Na trasie natrafimy także na Dolinę Wiercicy czy Diabelskie Mosty oraz wiele innych atrakcji. Nawierzchnia jest w większości asfaltowa, biegnie drogami publicznymi i ścieżkami rowerowymi. Fragmentami ścieżkami leśnymi, drogami polnymi czy utwardzonymi żwirem. Miłośnicy „dwóch kółek” oceniają trasę za umiarkowanie trudną (z wieloma podjazdami i zjazdami), a oznakowanie za bardzo dobre. Uważana jest za szlak bezpieczny.

Do najciekawszych tras w centralnej części województwa należy szlak rowerowy Katowice – Pszczyna, o długości 52 km. W trakcie wycieczki podróżuje się czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi przez Tychy, Kobiór, Piasek aż do Pszczyny. Rozpoczyna się na granicy osiedla Zaopusty w Katowicach i jest doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek. Po drodze możemy odwiedzić wiele atrakcji. Z pewnością warto zaglądnąć do Browaru Obywatelskiego w Tychach. To piękny postindustrialny kompleks architektoniczny wpisany do Szlaku Zabytków Techniki. Obecnie Browar Sztuki. W kompleksie znajdują się: Tichauer ART GALLERY, Tichauer RESTAURANT, IT LOFTPARK, a także ścieżka dydaktyczna, przybliżająca niemal 130 lat historii tego miejsca. Pałacyk Myśliwski w Promnicach to kolejna perła na naszej trasie. No i wreszcie Pszczyna, a tam Park z Muzeum Zamkowym, Stajnie Książęce, średniowieczny układ urbanistyczny miasta z rynkiem, kamienicami, ratuszem, kościołem i ławeczką księżnej Daisy. Absolutnym hitem jest Zagroda Żubrów.

Wiślana Trasa Rowerowa jest projektem ogólnopolskim, w który zaangażowało się kilka województw. Nas interesuje oczywiście część trasy rozpoczynająca swój bieg w Beskidzie Śląskim, dokładnie przy dworcu PKP w Wiśle i kończąca się w Dankowicach. Cały szlak rowerowy liczy 79 kilometrów, jest piękny i malowniczy. Cyklistów prowadzą znaki typu R4, czyli pomarańczowe tabliczki z czarnym rowerem i logo szlaku. Spotkać można także znaki informujące o odległości do poszczególnych miejscowości co znacznie ułatwia orientację w terenie. Mimo, że trasa biegnie przez beskidzkie miejscowości, jest stosunkowo łatwa. Polecamy do zwiedzenia m.in. Muzeum Beskidzkie czy Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu (to mini zoo na zboczu góry Równica). Na trasie między wsiami Drogomyśl i Zabrzeg zachwycimy się pięknym widokiem Beskidu Śląskiego z jednej strony a z drugiej „śląskiego morza”, czyli Jeziora Goczałkowickiego. Jak radzą zaprawienie cykliści, na Wiślaną Trasę Rowerową w województwie śląskim lepiej nie wybierać się na rowerze szosowym. Zalecają crossowy lub trekkingowy.

Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najnowszych tras, która robi furorę w całym regionie, a nawet za granicą. Przyciąga bowiem cyklistów z Polski i Czech. Dystans - 53.2 kilometrów, suma podjazdów - 488 metrów i tyleż samo zjazdów. Biegnie przez Jastrzębie-Zdrój, gminę Zebrzydowice, zaolziańskie Karwinę i Piotrowice oraz gminę Godów już po naszej stronie granicy. Trasa częściowo przebiega starotorzem linii kolejowych nr 159 i 170. Na części szlaku biegnącej po dawnym torowisku znajduje się pięć punktów odpoczynkowych, w tym jeden zadaszony w Jastrzębiu Szotkowicach. Centralnym punktem szlaku jest tzw. Stacja Zielony Most - miejsce do rekreacji położone nieopodal mostu nad ulicą profesora Ranoszka i rzeką Szotkówką. W Gołkowicach szlak przebiega obok zabytkowego, drewnianego kościoła św. Anny, a w Karwinie obok zabytkowego pałacu i kościoła

Leśno Rajza to z kolei szlak, który biegnie przez urokliwe tereny Lasów Lublinieckich. Oznaczony kolorem zielonym, jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w otaczającej przyrodzie. Pętla jezioro Chechło-Nakło ma długość aż 94 kilometry i jest idealny dla średniozaawansowanych rowerzystów. Żaden inny szlak w województwie śląskim nie ma więcej tras rowerowych jak ten. W pobliżu niego, w Tworogu, znajduje się zabytkowy budynek urzędu gminy, pochodzący z XVIII wieku, który kiedyś był pałacem książąt Hohenlohe-Ingelfingen. Natomiast największą atrakcją turystyczną jest Pałac w Brynku. Wraz z przynależnym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym został wzniesiony w 1829 roku przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia dla księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. W roku 1872 rozbudowany o skrzydła. Obecnie mieści się w nim internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.

Pętla Rowerowa Lasy Rudzkie to nowy szlak, wytyczony w 2021 roku w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Ma 35 km długości, oznakowana jest kolorem zielonym, a jej początek i koniec znajduje się w Rudach przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym. Aż w 86 proc. prowadzi wyłączonymi z ruchu samochodowego duktami leśnymi o nawierzchni gruntowej, szutrowej i asfaltowej. Szlak jest bezpieczny i łatwy, dlatego poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści, a także rodziny z dziećmi. Zalecany jest rower na szerszych oponach, np. crossowy, trekkingowy lub górski. Jest bardzo dobrze oznakowany. Największą atrakcją turystyczną znajdującą się na trasie jest Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. Klasztor wznieśli w II połowie XIII wieku Cystersi, a w 1820 roku stał się siedzibą księcia raciborskiego, który przebudował go na rezydencję magnacką. W Rudach koniecznie trzeba odwiedzić także zabytkową stację kolejki wąskotorowej, która kursowała tutaj od początku XX wieku, łącząc Gliwice z Raciborzem. (źródło: slaskie.travel.pl).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera