Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusowy bilet miesięczny za dychę? Tak! PKM Jaworzno od marca wprowadza nową ofertę na przejazdy, która zintegruje kolej i autobusy

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Od 25 marca 2024 roku w Jaworznie dostępny będzie nowy bilet okresowy w komunikacji miejskiej. Jego koszt to... 10 złotych miesięcznie!
Od 25 marca 2024 roku w Jaworznie dostępny będzie nowy bilet okresowy w komunikacji miejskiej. Jego koszt to... 10 złotych miesięcznie! Aneta Kasprzyk
Od 25 marca 2024 roku w Jaworznie dostępny będzie nowy bilet okresowy w komunikacji miejskiej. Jego koszt to... 10 złotych miesięcznie! Uprawnieni do przejazdów za dychę to osoby korzystające równocześnie z transportu kolejowego, których trasa podróży obejmować będzie jaworznickie stacje. Ma to ułatwić dojazd do miejsc pracy i nauki, skrócić czas podróży oraz skłonić podróżnych do rezygnacji z samochodu na rzecz transportu publicznego.

Modernizacja stacji kolejowych, odbarczenie miejskich parkingów, czystsze powietrze... W Jaworznie wymyślono sposób, który ma zachęcić osoby podróżujące do pracy czy szkoły, aby zrezygnowały z samochodu na rzecz transportu publicznego. Od marca PKM Jaworzno będzie mieć w ofercie nowy bilet okresowy. Miesięczny koszt blankietu to... 10 złotych! Trzeba jednak spełnić pewien warunek.

Nowy bilet integrujący kolej z komunikacją miejską

Jaworzno chce wspierać podróże międzymiastowe koleją. W tym celu od końca marca dostępny będzie nowy bilet miesięczny na autobusy. Gdzie tu logika? W integracji kolei z komunikacja miejską.

- To ukłon w stronę osób, które chcą przesiąść się z samochodu na pociąg, by mogły w korzystnej cenie, przy tym szybko i sprawnie przemieszczać się autobusami w granicach administracyjnych miasta Jaworzna, głównie w celach przesiadkowych. Celem jest promowanie kolei. Po wielu latach publiczny transport szynowy zaczyna się odradzać, atrakcyjne ceny biletów zachęcają do wybierania tego środka transportu już nie tylko do dalekich podróży dalekobieżnych, lecz także do codziennego przemieszczania się między miejscem zamieszkania a pracy czy nauki - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM w Jaworznie. - W związku z rosnącą liczbą mieszkańców podróżujących systematycznie koleją, miasto wprowadza nowy bilet dla osób chcących przesiąść się na pociąg. Propozycja skierowana jest właśnie do nich. Mamy nadzieję, ze pozwoli to na szybsze przemieszczanie między miastami i zmniejszy zapotrzebowanie na miejsca postojowe w Jaworznie - dodaje rzecznik.

Miesięczny bilet autobusowy za dychę dostępny od końca marca

Taryfa nowych biletów miesięcznych będzie obowiązywać od 25 marca 2024 r. Cena promocyjnego biletu PKM Jaworzno ma być naprawdę bardzo atrakcyjna. Posiadacze biletu okresowego dowolnego przewoźnika kolejowego obsługującego stacje w Jaworznie, będą mogli zakupić bilet miesięczny PKM Jaworzno za… 10 zł. W przypadku ulgi, miesięczny koszt biletu okresowego zamknie się w symbolicznej kwocie 5 złotych.

– Mieszkańcy, którzy chcą regularnie podróżować koleją i zrezygnować z samochodu, muszą mieć zapewnioną możliwość przesiadki i to w atrakcyjnej cenie. Dlatego wychodzimy z nową ofertą, korzystną cenowo zarówno w przypadku biletu normalnego, jak i ulgowego. Za jedyne 10 zł miesięcznie, a w przypadku zniżki 5 zł, posiadacz imiennego biletu okresowego dowolnego przewoźnika kolejowego, będzie mógł dojechać autobusami PKM Jaworzno do dworca w Szczakowej lub Ciężkowicach i wygodnie przesiąść się na pociąg - przekazuje Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Jak łatwo wyliczyć, cena nowego biletu okresowego jest o połowę niższa niż miesięczny koszt dla posiadaczy biletów rocznych. Cena tych ostatnich to 240 zł (płatne jednorazowo), a więc 20 zł na miesiąc. Nowy bilet miesięczny w taryfie normalnej to 10 zł, a więc o 4 zł drożej niż bilet dzienny. Dotychczasowa taryfa PKM Jaworzno oczywiście zostanie utrzymana.

Warunek promocyjnej ceny biletu miesięcznego: ważny bilet kolejowy na przejazd przez Jaworzno

Nowa oferta nie wymaga prowadzenia specjalnych działań mających na celu połączenie taryf różnych przewoźników w jedną. Jest jednak pewien warunek, który będzie uprawniał do przejazdów w promocyjnej cenie. Propozycja skierowana jest do podróżnych wybierających pociągi zatrzymujące się na stacjach w Jaworznie. Władze miejskie chcą w ten sposób wspierać podróże międzymiastowe koleją.

- Osoby decydujące się na skorzystanie z najnowszej oferty, muszą mieć świadomość, że w momencie kontroli będą zobligowane do okazania ważnego okresowego biletu kolejowego, obejmujących trasę pociągów zatrzymujących się w Jaworznie, w Ciężkowicach lub Szczakowej - precyzuje prezydent Jaworzna. - To dobra opcja dla osób podróżujących regularnie chociażby do Katowic, Mysłowic, Krakowa czy Olkusza – wylicza Paweł Silbert.

Większa liczba połączeń autobusowych dojeżdżających do dworców kolejowych w Szczakowej i Ciężkowicach

Podróże koleją mają być jeszcze bardziej atrakcyjne dla jaworznian. W mieście niedawno ukończono inwestycję związaną z przebudową wiaduktu kolejowego w Ciężkowicach. W niedalekiej przyszłości modernizacji poddany ma być dworzec PKP w Szczakowej.

- Mamy nadzieję, że zwiększenie zainteresowania koleją spowoduje też pozytywną reakcję ze strony spółek kolejowych, co przełoży się też na zwiększenie dostępności składów kolejowych przejeżdżających przez nasze miasto - mówi Filip Szatanik. -

Oprócz nowego biletu, miasto planuje systematyczne zwiększanie liczby połączeń autobusowych dojeżdżających do dworców kolejowych w Szczakowej i Ciężkowicach - zdradza rzecznik UM Jaworzno.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera