MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd na majówkę? Praga, Wiedeń, a może Słowackie Tatry? 5 kierunków, do których dojedziesz ze Śląska autobusem lub pociągiem ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wiedeń
Wiedeń Paweł Kurczonek
Majówka dosłownie za chwilę, najwyższy czas pomyśleć nad planami na wyjątkowo długi weekend. Co ciekawego oferują okolice Żyliny, co można zobaczyć w Ostrawie i czy Wiedeń faktycznie jest tak daleko, jak się wydaje? Podpowiadamy dokąd warto pojechać na majówkę i co zobaczyć u naszych sąsiadów. W naszym zestawieniu prezentujemy kierunki, do których można dostać się bezpośrednio z Katowic – autobusem lub pociągiem.

Spis treści

Ostrawa – z dziećmi do parku dinozaurów i ZOO

Miasto położone zaraz za granicą z Czechami jest najbliższym kierunkiem w naszym zestawieniu. Najprościej dojechać do niego własnym samochodem autostradą A1, która doprowadzi nas do samej Ostrawy. Dla niezmotoryzowanych interesującą alternatywą jest połączenie kolejowe. Bezpośredni pociąg z Katowic jedzie do czeskiego miasta niecałe dwie godziny.

Jakie kierunki polecamy? Zobacz ZDJĘCIA

Z pewnością najbardziej popularnym kierunkiem w Ostrawie jest tutejszy ogród zoologiczny. Miejsce jest szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi. Na terenie ostrawskiego ogrodu znajdują się liczne place zabaw i szeroka oferta gastronomiczna. Można również wejść do zagrody i nakarmić towarzyskie i wścibskie kozy. Równie interesującą propozycją w Ostrawie jest DinoPark. Zachęca zrobotyzowanymi modelami dinozaurów naturalnej wielkości i aktywnym mezozoicznym wulkanem. W DinoParku można również obejrzeć trójwymiarowy film z dinozaurami.

Fani zabytków techniki powinni odwiedzić obszar Dolne Witkowice. Znajduje się tutaj nieczynna huta stali. Dolni Oblast Vitkovice jest czeskim zabytkiem techniki. Warto przejść się również do centrum miasta. Można tu wjechać na wieżę widokową Nowego Ratusza. Wjazd jest co prawda płatny, ale panorama Ostrawy roztaczająca się z góry z pewnością warta jest kilkunastu złotych. W zabytkowym budynku Starego Ratusza mieści się z kolei Muzeum Ostrawskie. Bogate zbiory muzeum liczą ok. 600 tys. eksponatów.

W Ostrawie znajdziemy również polski akcent. W jednej z dzielnic miasta stoi Dom Polski. Wybudowany został w 1900 roku pod nadzorem krakowskiego architekta Stanisława Bandrowskiego. W budynku mieści się obecnie hotel i restauracja.

Żylina – u podnóża Małej Fatry

Bezpośrednie połączenie ze słowackim miastem oferuje FlixBus. Dlaczego właśnie ten kierunek? Żylina to bardzo dobry punkt zaczepienia do przejścia pasma górskiego Mała Fatra. Lokalni przewoźnicy oferują transport do miejscowości Terchova, która jest bez wątpienia najlepszą bazą wypadową w Małej Fatrze. Miejscowość położona jest u wylotu Doliny Vratnej, z której wychodzą liczne szlaki w bliższe i dalsze góry.

W zasięgu krótkiego marszu z Terchovej swój początek mają dwie trasy. Jedna wiedzie na szczyt Boboty, z którego roztacza się piękny widok na Dolinę Vratną, a druga – w przeciwnym kierunku przez niezwykle malowniczy region Zbójnickiego Chodnika. W Terchovej urodził się Juraj Janosik – zbójnik, którego bardzo dobrze poznaliśmy dzięki niezwykle popularnemu serialowi Telewizji Polskiej. Pomnik Janosika góruje nad Terchovą.

Słowackie pasmo z pewnością zainteresuje osoby, dla których Beskidy nie stanowią już wyzwania, a w wyższe partie Tatr wolą się jeszcze nie zapuszczać. Najwyższy szczyt Małej Fatry, Wielki Krywań, ma wysokość 1709 mnpm. Prowadzi do niego kilka szlaków, a także kolejka linowa. Wjazd kolejką warto wziąć pod uwagę, gdy Wielki Krywań ma być początkiem dłuższej wędrówki, np. do Szutowskiego Wodospadu będącego najwyższym wodospadem Małej Fatry. Interesującą propozycją jest również przejście grzbietami od górnej stacji kolejki do Południowego Grunia. Rozciąga się stamtąd imponujący widok na całą dolinę. A schodząc z Południowego Grunia zrobimy pętelkę – zejdziemy do dolnej stacji kolejki.

W bezpośredniej okolicy Terchovej rozciągają się również Diery. Po polsku to po prostu dziury, jednak miejsce nie jest zwyczajne. Diery to rozległy i skomplikowany system wąwozów przecinających teren. Poruszanie się po Dierach ułatwiają liczne pomosty i drabinki, liczące nawet po kilkanaście metrów. Wybierając się w Diery, jak i inne miejsca w Małej Fatrze, należy wziąć pod uwagę własną odporność na ekspozycję. Otwarta przestrzeń pod nogami lub obok nas może być zaskakująca dla mniej odpornych osób.

Tatrzańska Łomnica – Tatry Wysokie na wyciągnięcie ręki

Również autobusem dostaniemy się do Tatrzańskiej Łomnicy. Miejscowość na Słowacji jest bramą do dwóch pasm górskich – Tatr Wysokich i Tatr Bielskich.

W pobliżu Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się dolna stacja kolejki linowej na jeden z najwyższych szczytów Tatr – Łomnicę. Bilet na kolejkę warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Zainteresowanie jest zawsze bardzo duże i przychodząc w ciemno ryzykujemy, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Dla turystów chętnych na wycieczkę w partie Tatr położone w większej odległości od Tatrzańskiej Łomnicy świetnym rozwiązaniem jest popularna elektriczka. To nic innego, jak kolejka kursująca wzdłuż pasma. Stacje końcowe to właśnie Tatrzańska Łomnica z jednej i Sztyrbskie Pleso z drugiej strony. Z poszczególnych stacji kolejki wychodzą liczne szlaki, które doprowadzą turystów na Hrebieniok, do licznych tatrzańskich dolin, a nawet na Rysy. Słowacki szlak na Rysy wiedzie przez najwyżej położone schronisko w Tatrach – Chatę pod Rysmi.

Osoby, które wolą nie iść w tak wysokie partie gór w dalszym ciągu powinny rozważyć wycieczkę do Tatrzańskiej Łomnicy. Mniej wymagającą trasą jest szlak wiodący do Chaty Zamkowskiego. Spacer obejmie malowniczy Wodospad Obrovsky, a w schronisku czekać będzie słynny bylinkovy czaj. To coś, czego należy koniecznie spróbować. Jest to unikatowy napar z ziół zbieranych w tatrzańskich dolinach. Dla dorosłych – w wersji z „prądem”.

Tatrzańska Łomnica jest również dobrym miejscem startu w dzikie ostępy Tatr Bielskich. Tu warto wybrać się do Belianskiej Jaskini lub wsiąść w autobus i przejechać do miejscowości Zdziar. Prowadzi stąd szlak wiodący przez Tatry Bielskie (Belianskie), poprzez Biały Staw aż do okolic Tatrańskiej Łomnicy. To ciekawa propozycja dla osób szukających ciszy i spokoju. Tatry Bielskie nie są zbytnio uczęszczane, a oferują przepiękne widoki. Przy odrobinie szczęścia uda się również spotkać kozice, które występują w tatrach dość licznie.

Wiedeń – stolica Austrii urzeka zabytkami i dzielnicami rozrywkowymi

Choć stolica Austrii może wydawać się odległym kierunkiem, w rzeczywistości Wiedeń jest bliżej, niż można sądzić. Do austriackiego miasta ze Śląska mamy niewiele dalej, niż do Warszawy, a z Katowic kursują bezpośrednie pociągi do głównego dworca w Wiedniu.

Z wiedeńskiego dworca możemy dostać się dosłownie w każde miejsce w mieście. Liniami kolejki miejskiej, tramwajami lub świetnie zorganizowaną siatką linii metra. Ten ostatni sposób poruszania się po ogromnym mieście wydaje się być najwygodniejszą opcją. Nie trzeba zastanawiać się za ile minut pojedzie pociąg i czy na pewno zdążymy złapać tramwaj. Wagony metra podjeżdżają na stacje dosłownie co kilka minut, więc nawet jeżeli zobaczymy ogon odjeżdżającego właśnie składu, nie ma powodu do zmartwienia – następny przyjedzie dosłownie za chwilę.

Nie sposób wymienić wszystkie zabytki i atrakcje, które oferuje Wiedeń. Rodziny z dziećmi powinny obowiązkowo odwiedzić Prater. To rozległy park rozrywki wypełniony karuzelami i kolejkami górskimi przeznaczonymi dla najmłodszych i takimi, które dorosłym z całą pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Najwyższy słup karuzeli liczy ok. 200 metrów!

Punktami, które wręcz obowiązkowo należy zaznaczyć na mapie podczas zwiedzania Wiednia są liczne pałace. Belweder, słynny Hofburg, czy letnia rezydencja Habsburgów – Schonbrunn. Odwiedzając pałac Schonbrunn nie sposób ominąć rozległe ogrody pałacowe ze słynną Gloriettą górującą nad ogromnym terenem.

Miejsce, o którym być może nie napisze przewodnik, a do którego warto zajrzeć jest kampus Uniwersytetu Ekonomicznego. To pozycja dla fanów architektury. Budynki uczelni zostały zaprojektowane w niezwykły, przyciągający wzrok sposób. Nie mu tu dwóch podobnych do siebie brył. Równie intrygujące są budynki stworzone przez słynnego wiedeńskiego architekta – Friedensreicha Hundertwassera. Bodaj najsłynniejszym jest budynek mieszkalny mieszczący się przy ulicy Kegelgasse 36. Ciekawostką jest również wiedeński Gasometer. To kompleks mieszkalno-usługowy stworzony w dawnych zbiornikach przemysłowych.

A wieczorem – na Grinzing. To już, co prawda, nieco dalej od centrum miasta, ale dzielnicę słynącą z młodych win z pewnością warto odwiedzić. Dojazd komunikacją miejską zajmie nieco czasu, metro już tu nie dojeżdża, ale nadal szkoda rezygnować z wizyty. Liczne lokale oferują szeroki wybór lokalnych win, często również muzykę na żywo. Na Grinzingu należy spróbować wina „heuriger”. Słowo określa młode wino, które jest specjalnością tutejszych lokali.

Praga – zegar astronomiczny i kolorowe fontanny

W przypadku stolicy Czech podróż pociągiem jest dłuższa, niż w przypadku Wiednia, jest również nieco droższa. Podobnie, jak w przypadku stolicy Austrii, również nie da się wymieć wszystkich wartych uwagi miejsc w Pradze.

Pozycją, którą poleci każdy przewodnik są na pewno Hradczany. W skład praskiej dzielnicy wchodzi m.in. kompleks zamku królewskiego, słynna Złota Uliczka, która prawdopodobnie była siedzibą lokalnych złotników oraz Katedra św. Wita. Historia katedry sięga aż 925 roku. Właśnie wtedy w tym miejscu książę czeski Wacław I wzniósł wczesnoromańską rotundę.
Podczas wizyty w Pradze warto przejść się słynnym Mostem Karola. Konstrukcja łącząca dwa brzegi Wełtawy ma ponad pół kilometra długości. Konstrukcję tworzy 17 przęseł wspartych na 15 filarach. Most Karola jest najstarszą zachowaną kamienną budowlą o takiej rozpiętości przęseł.

Zwiedzając Pragę należy zatrzymać się pod tutejszym zegarem astronomicznym. Orloj, bo taką nazwą określa się zegar, znajduje się na jednej ze ścian Ratusza Staromiejskiego. Został skonstruowany w 1410 roku i jest jednym z najsłynniejszych zegarów astronomicznych na świecie. Należy podkreślić, że urządzenie jest w pełni sprawne.

Křižíkova fontána to miejsce, które warto odwiedzić, by zobaczyć niezwykły spektakl łączący wodę, światło i muzykę. To ogromna fontanna, która została podświetlona wielobarwnymi lampami. Woda „tańczy” w niej w rytm muzyki, tańczą również ludzie. Niektóre spektakle w tym miejscu, jak np. „Jezioro Łabędzie”, są wystawiane z udziałem tancerzy.

Gdzie zatrzymać się podczas wyjazdu na weekend?

Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma inne preferencje. Innego noclegu poszuka para turystów, którzy potrzebują jedynie łóżka, by odpocząć po wyczerpującej górskiej wędrówce, a innego – rodzina z dziećmi. Z pomocą przychodzą popularne wyszukiwarki noclegów typu booking.com Oferta dostępnych opcji jest bardzo obszerna, serwis pozwala na znalezienie noclegu w oparciu o różne kryteria – lokalizację, cenę, oceny gości, a nawet dostępne udogodnienia. Wybierając się na wycieczkę komunikacją publiczną warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe oferowane przez właścicieli poszczególnych miejsc noclegowych. Niektórzy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w cenie pobytu lub za dodatkową opłatą, odbiorą nas z dworca bądź przystanku.

Warto pamiętać, że w nadchodzący długi weekend wiele osób będzie wyjeżdżać na wypoczynek. Warto pomyśleć o zarezerwowaniu noclegów i biletów na pociąg lub autobus już teraz.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera