MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamki na Słowacji zapraszają na weekend. Zdobądź z nami niedostępny Stary Hrad i odwiedź gród Streczno. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Starý Hrad na Słowacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Starý Hrad na Słowacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Mała Fatra to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Czasami nazywana jest Tatrami w miniaturze. Jednak ten region Słowacji powinien zainteresować także wielbicieli zamków. Zapraszamy na wycieczkę do dwóch zamków na obrzeżach Małej Fatry. Przed Wami Hrad Strečno i Stary Hrad.

Słowackie zamki zapraszają – idziemy na Hrad Strečno

Hrad Strečno i Starý Hrad położone są w odległości ok. 2 km od siebie. Dlatego jadąc w ten rejon warto wykorzystać okazję i odwiedzić oba zamki. A każdy z nich ma zupełnie inny charakter i wizyta na jednym z nich w żadnym wypadku nie powinna nikogo zniechęcać do odwiedzin drugiego.

Zobacz ZDJĘCIA słowackich zamków

Zamki położone są na zachodnim krańcu Małej Fatry. Hrad Strečno znajduje się na obrzeżach miejscowości o takiej samej nazwie, Starý Hrad – nieco dalej. Oba ulokowane zostały nad brzegiem Wagu, rzeki wijącej się w tym miejscu malowniczymi zakolami. Jadąc w tę okolicę z Terchovej, będącej popularną miejscowością turystyczną w Małej Fatrze, najlepiej kierować się na miejscowość Varin, tam przejechać przez Wag i szukać miejsca do parkowania wzdłuż nabrzeża. W nawigacji można również wpisać „parkovisko starý hrad” i stamtąd kawałek się wrócić. Należy wziąć pod uwagę, że do zaznaczonego na mapie parkingu prowadzi droga szutrowa i warto zastanowić się, czy jednak samochodu nie zostawić nieco wcześniej.

Obojętnie, jaką decyzję podejmiemy, drogi na Hrad Strečno wręcz nie da się przegapić. Budowla góruje nad okolicą i idąc po prostu w jej kierunku z pewnością dotrzemy do celu. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Na wysokiej skale wzniósł go Mateusz Czak, węgierski możnowładca. Hrad Strečno uważany był w czasach swojej świetności za najbezpieczniejszą twierdzę w górnej części doliny Wagu. Obiekt został zburzony pod koniec XVII wieku, pozostały po nim jedynie ruiny. Znaczna część średniowiecznego zamku została zrekonstruowana i dziś jest dostępna do zwiedzania.

Hrad Strečno dostępny jest codziennie w godz. 9.00-17.00, bilet dla osoby dorosłej kosztuje 7 EUR. Na zamku można obejrzeć wystawę w kaplicy, która jest poświęcona najsłynniejszej mieszkance zamku – Žofii Bośniackiej. Ponadto można tu poznać historię zamku, która została przedstawiona w kilku częściach wystawy – archeologicznej, historycznej i kuchni zamkowej. Przy odrobinie szczęścia można tu również trafić na występ artystyczny.

Sam zamek jest bardzo dobrze przygotowany dla zwiedzających i wejście tu z małymi dziećmi, nawet na najwyższe punkty budowli, nie będzie stwarzać zagrożenia. A z wieży zamkowej, przy dobrej widoczności, rozciąga się piękny widok na Małą Fatrę, położoną poniżej miejscowość Strečno i Wag znikający za pobliskimi wzniesieniami.

Starý Hrad – tu wchodzisz na własną odpowiedzialność

Zdecydowanie surowszym i mniej skomercjalizowanym, niż Hrad Strečno, jest położony nieopodal Starý Hrad. Choć znajduje się nieco na uboczu, bez wątpienia wyróżnia się z otoczenia. Zbudowany został na wysokiej skale i góruje nad rozległym zakolem rzeki i biegnącą obok drogą. Ze względu na położenie, wejście na zamek od strony Wagu nie jest możliwe. Jeszcze kilka lat temu znalezienie drogi wiodcej do zamku nie było łatwe. Nie prowadził do niego żaden szlak i idąc przez las trzeba było bacznie się rozglądać, by znaleźć wąską ścieżkę prowadzącą do ruin.

Dziś do pozostałości twierdzy prowadzi szlak turystyczny i choć dzięki temu znalezienie właściwej drogi jest o wiele prostsze, w sezonie letnim Starý Hrad przyciąga wielu turystów. Dlatego warto odwiedzić go jesienią, gdy turystów jest mniej i jest szansa, że w tym magicznym, niezwykłym miejscu będziemy sami. Bo właśnie wtedy zamek czaruje najbardziej, a błądzenie pomiędzy zniszczonymi ścianami i zaglądanie w kolejne zrujnowane zakamarki daje najwięcej radości.

W przeciwieństwie do Hradu Strečno, odwiedziny na Starym Zamku nie wiążą się z żadnymi opłatami, ruiny są dostępne całą dobę. Jednak zapuszczanie się tu po zmierzchu, choć z pewnością dostarczy wiele frajdy, nie jest zbyt bezpieczne. Wydeptane ścieżki na terenie ruin i wokół nich, często biegną przy samej krawędzi wysokiego urwiska. Łatwo tu o wypadek, nawet w ciągu dnia. Nie ma tu żadnych barierek, ani innych zabezpieczeń, po zamku chodzimy na własną odpowiedzialność. Z tego powodu raczej odradzam wybieranie się tu z małymi dziećmi. Nie będzie to również dobre miejsce dla osób, które mają lęk przestrzeni lub wysokości.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera