Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baca i juhas to nowe zawody. Praca pewna i dobrze płatna [ZAWODY POSZUKIWANE]

Agata Pustułka
Jeszcze w latach 80-tych w Polsce na tatrzańskich i beskidzkich halach wypasało się aż 5 mln owiec. Teraz jest ich zaledwie 220 tysięcy. Im mniej owiec, tym mniej baców i juhasów. Dlatego bacowie i juhasi zwrócili się do Izby Rzemieślniczej w Katowicach, by im pomogła uratować zawód i zarejestrowała go. O nowych zawodach pisze Agata Pustułka ZOBACZ ZDJĘCIA

- Praca juhasa to praca sezonowa. Urzędy pracy nie chciały takich pracowników uznać, bo juhasa nie było na liście zawodów. Teraz jest - mówi z dumą Beata Białowąs, kierowniczka wydziału oświaty i edukacji zawodowej w Śląskiej Izbie Rzemieślniczej.

ZOBACZ KONIECZNIE TOP LISTĘ:
TOP 15 NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH I NAJMNIEJ POSZUKIWANYCH ZAWODÓW

Egzamin cieszy baców

Pierwszy egzamin zdało przedwczoraj 19 chętnych (w męskim gronie znalazła się i kobieta).

- W komisji mamy aż trzech profesorów akademii rolniczej - wyjaśnia Białowąs. Jak zastrzega, wprowadzenie egzaminu absolutnie nie oznacza tzw. zamknięcia zawodu. - Zdają tylko chętni. Nie ma żadnego przymusu. Ale sami bacowie i juhasi cieszą się, bo dzięki temu będą mogli przyuczać swoich następców - wyjaśnia Michał Wójcik, dyrektor katowickiej Izby Rzemieślniczej.

Ba, wzrost populacji owiec byłby niezwykle korzystny dla środowiska naturalnego. Owce są lepsze niż kosiarki do trawy, a na dodatek ugniatają ziemię. Ich wypas na wałach przeciwpowodziowych może dobrze wpływać na stan tych obiektów - do takich wniosków doszli niedawno naukowcy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Uniwersytu Rolniczego w Krakowie.

Podkuwaczy koni brak

Jak mówi Beata Białowąs, do niedawna wśród ponad 120 zarejstrowanych zawodów rzemieślniczych w województwie śląskim największą popularnością cieszyły się profesje: fryzjera, piekarza-cukiernika, mechanikach, blacharza i stolarza. Dziś trendy się zmieniają.

- Do zawódów ginących należy m.in. zawód cukiernika, co jest dla nas zaskoczeniem. Chcemy temu przeciwdziałać, ale nie ulega wątpliwości, że to wpływ inwazji piekarniczej w marketach, w których przecież nie wypieka się pieczywa, ale po prostu odgrzewa gotowe produkty - ocenia Białowąs.

Wśród zawodów, na które jest wielkie zapotrzebowanie, znalazł się podkuwacz koni, bo też mamy coraz więcej stadnin i ośrodków hippicznych. Dzięki katowickiej izbie energicznie rozwinął się zawód groomera (grumera). Brzmi tajemniczo, a chodzi o fryzjerstwo zwierząt.
- Z wielu badań wynika, że w skali Europy jesteśmy psią potęgą, bo psy ma ponad połowa gospodarstw domowych. Coraz bardziej dbamy też o naszych czworonożnych przyjaciół, oferując im usługi luksusowe w postaci takich "salonów piękności" - uśmiecha się dyrektor Wójcik, który sam był zaskoczony wzrostem popularności takich zakładów.

Do rzemieślniczych specjalności prestiżowych zalicza się m.in. stroiciela fortepianów, witrażownika oraz obuwnika ortopedycznego. Poszczególne regiony mają zawody związane z lokalną tradycją. Np. w Przemyślu są to fajkarze, którzy wytwarzają drewniane fajki, a w Gdańsku rzemieślnicy zajmujący się obróbką bursztynu.

- Z naszego punktu widzenia ważne jest, by młody, 16-letni człowiek mógł uczyć się zawodu u mistrza, pracodawcy. Ten okres ma zaliczony do emerytury i otrzymuje stypendium refundowane z budżetu państwa. Nie wiemy jak długo system stypendialny będzie utrzymany. Pieniądze nie są duże, ale np. na przejazdy i jakieś drobiazgi wystarczy. Niestety liczba pracowników młodocianych maleje - dodaje Beata Białowąs.

Nowe zawody na rynku

Uczelnie starają się wprowadzać nowe specjalizacje, które miałby zawojować polski rynek pracy. Z pewnością do takich pomysłów należy wprowadzenie zawodu psychologa zwięrząt. Są także bardziej konkretne pomysły, na przykład zarządzanie parafią i instytucjami kościelnymi. Do najbardziej atrakcyjnych zawodów należy dzisiej także coolhunter, czyli badacz trendów i popularności określonych produktów. W ogóle praca testera, np. zjeżdżalni wodnych, należy do najbardziej atrakcyjnych.

W lipcu 2013 r. ułatwiono dostęp, czyli złagodzono wymogi dotyczące 50 zawodów.

W tym np. notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza.

Trwają prace nad uwolnieniem kilkudziesięciu innych zawodów w tym: doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, biegłych rewidentów, architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, obsługi metra. AGA



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!