Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baseny termalne: Wygrzejemy sobie kości w Żorach

Katarzyna Śleziona
Już wkrótce nie będziemy musieli jeździć setek kilometrów za granicę albo do Białki Tatrzańskiej, żeby skosztować kąpieli w wodach termalnych. "Ciepłe źródła" mają pojawić się m.in. przy Parku Wodnym Aquarion w Żorach.

Także inne miasta w naszym województwie doskonale wiedzą, że baseny geotermalne to kura znosząca złote jajka i szykują się do podobnych inwestycji. Na termy stawia żorski aquapark. - W ciągu dwóch najbliższych lat do istniejącego budynku Aquarionu od strony parkingów chcemy dobudować kolejną część z licznymi atrakcjami, i to "pod chmurką". Wciąż opracowujemy koncepcję basenu termalnego na świeżym powietrzu, w którym woda utrzymywałaby się przez cały rok w jednakowej temperaturze około 28-33 stopni Celsjusza, czyli w takiej, jaką mamy dzisiaj w basenach sportowych i rekreacyjnym w zadaszonej części obiektu. Na basenie z ciepłymi wodami chcielibyśmy zbudować górską i krętą rzekę. Obok basenu z podgrzewaną wodą znajdowałaby się oczywiście miniplaża - potwierdza Krystian Stępień, prezes spółki "Nowe Miasto" w Żorach, zarządzający Aquarionem. Mieszkańcy regionu, którzy chętnie odwiedzają Aquarion, już nie mogą doczekać się nowych atrakcji. - Fajnie byłoby mieć nasz żorski basen termalny. Dobrze, że basen "pod chmurką" byłby otwarty o każdej porze roku, także zimą. Można byłoby relaksować się w ciepłych wodach, widząc wokół śnieg na dworze - rozmarza się Dariusz Bruzdek, mieszkaniec osiedla Księcia Władysława.

Dlaczego teraz szefostwo Aquarionu chce tak odważne plany wcielić w życie? - Zarabiamy średnio 60 tysięcy złotych na miesiąc. Miesięcznie odwiedza nas ponad 30 tysięcy mieszkańców. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jeszcze bardziej chcemy uatrakcyjnić ofertę - dodaje.

Obecnie w mieście jest jeden odkryty basen - w dzielnicy Rój. Jest otwarty tylko przez kilka słonecznych wakacyjnych miesięcy, a to zdecydowanie za mało.

Inne miasta naszego województwa też chcą mieć swoje baseny termalne. Gmina Olsztyn w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej szuka inwestorów do budowy kompleksu hotelowo-rekreacyjnego z basenami termalnymi (zachęcali do tego m.in. na niedawnych targach w Cannes). Podobną atrakcję chce mieć też powiat kłobucki, w którym wkrótce ruszą badania źródeł geotermalnych. Wiadomo, że około 500 metrów pod Sokolimi Górami znajdują się naturalne zbiorniki wody, które można byłoby wykorzystywać do celów grzewczych i do parku wodnego.

Ciepłe kąpiele chce też zaserwować za rok m.in. miasto Rybnik, w którym wkrótce ruszy remont kąpieliska Ruda. - Woda ma być tam podgrzewana solarami, więc zażywać kąpieli w ciepłych wodach można będzie i do wczesnej jesieni - zapowiadał w rozmowie z nami prezydent Rybnika Adam Fudali. Ale nie wszędzie takie inwestycje się udają. Na Podbeskidziu o basenach termalnych mówi się od lat, ale nic z tego nie wynika.

Także w Marklowicach wiele lat temu planowano przy parku rozrywki Tropikalna Wyspa budowę basenów podgrzewanych metanem z kopalni i nic z tego nie wyszło.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera