Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: Do soboty zgłoszenia do Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Redakcja
Do najbliższej soboty potrwa nabór zgłoszeń do 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To największa tego typu impreza w Polsce. W ubiegłym roku zgłosiło się do niej blisko 1,8 tys. wykonawców - a łącznie od początku imprezy ponad 17 tys. osób.

Przesłuchania eliminacyjne, czyli pierwszy etap festiwalu, prowadzone będą od 8 do 20 grudnia w 32 ośrodkach w całej Polsce, a także w Mińsku na Białorusi oraz w Równem i Żytomierzu na Ukrainie.

Do drugiego etapu wejdą najlepsi uczestnicy eliminacji. Przesłuchania finałowe odbędą się od 5 do 7 stycznia w Będzinie. Koncert galowy i ogłoszenie wyników zaplanowano na niedzielę 8 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w będzińskiej dzielnicy Syberka. Zwycięzca zdobędzie Grand Prix.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i jest przeznaczony tylko dla amatorów. Dolna granica wieku to siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Uczestnicy są zobowiązani do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek w czasie do 15 minut, soliści i duety - dwóch do 10 minut. Wśród nich musi znaleźć się jedna tradycyjna polska, ale dopuszczalne jest też wykonanie jednej kolędy zagranicznej. Można zaśpiewać do trzech zwrotek.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, mile widziane są wykonania tradycyjne bożonarodzeniowych pieśni, ale też aranżacje regionalne czy nowoczesne. Za najlepsze wykonanie tradycyjnej polskiej kolędy lub pastorałki oraz najlepszą aranżację nowej kolędy lub pastorałki przewidziane są nagrody specjalne.

Po raz pierwszy Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się w 1994 r. Obecnie jego organizatorami są: Fundacja OFKiP oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Jedną z idei imprezy jest obrona tradycyjnych kolęd przed wkraczającą w sferę sacrum komercją.

W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali płytę podsumowującą dotychczasowe edycje. Jak zaznaczył pomysłodawca i dyrektor imprezy ks. Piotr Pilśniak, wydawnictwo zawiera ciekawe aranżacje i znakomite wykonania - cechy wyróżniające tę imprezę od lat. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!