Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin. W puszkach ponad 22 tysiące złotych. Kolejne cenne nagrobki zostaną uratowane

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tegoroczna kwesta odbyła się tradycyjnie na trzech cmentarzachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tegoroczna kwesta odbyła się tradycyjnie na trzech cmentarzachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski/Roman Kowenia/TPDG
Tegoroczna kwesta na trzech będzińskich cmentarzach trwała dwa dni, 31 października oraz 1 listopada we Wszystkich Świętych. To wystarczyło, by zgromadzić całkiem pokaźną kwotę, ponad 22 tysięcy złotych. Ta z pewnością wspomoże prace przy odnowie kolejnych cennych grobowców i nagrobków na terenie nekropolii na Wzgórzu Zamkowym.

W ubiegłym roku tradycyjne kwesty na zagłębiowskich cmentarzach musiały zostać odwołane, bowiem wszystkie plany pokrzyżował COVID-19. Tym razem znów trzeba było zachować ostrożność, ale wizyty na grobach bliskich były już dozwolone. Tak więc przy okazji można było także zasilić puszki kwestujących. A ci przez dwa dni byli widoczni na na trzech będzińskich cmentarzach (na Wzgórzu Zamkowym, komunalnym oraz przy ul. Krakowskiej).

- W sumie było to około 100 wolontariuszy. Wszystkim wyrażam wielką wdzięczność za zaangażowanie i poświęcony czas. Było warto, bo dzięki hojności tych, którzy zasilali groszem puszki znów zebraliśmy na kontynuację naszego wspólnego dzieła, jakim jest odnowa grobowców, znaczącą kwotę. Dokładnie 22 tysiące 486 tysięcy i 55 groszy – mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które od lat organizuje będzińską kwestę.

Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem biskupa sosnowieckiego, już od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Dotychczas, podczas wcześniejszych kwest, udało się zebrać kwotę niemal 330 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji 18 zabytkowych grobowców.

Nie przeocz

Z funduszy zebranych podczas kwesty w 2019 roku udało się odnowić grób socjalistów rozstrzelanych w 1906 roku i pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami, a także sfinansować wtórne zabiegi konserwatorskie przy grobowcu Jakuba i Katarzyny Chorzelskich.

- W ubiegłym roku pandemia niestety uniemożliwiła nam prowadzenie naszej akcji, jednak mimo tego postanowiliśmy rozpocząć prace konserwatorskie przy kolejnym obiekcie, któremu przeznaczyliśmy tegoroczną zbiórkę – podkreśla Marcin Lazar.

Tym razem TPDG kwestowało na rzecz renowacji grobu harcerzy z Ksawery, znajdującego się w dojnej części cmentarza. Wykonany po 1925 roku nagrobek o cechach zabytkowych skrywa doczesne szczątki rodzeństwa Niemców, przedwcześnie zmarłych – Stasi (w wieku 11 lat) i Janka (w wieku 22 lat). Zachowały się medaliony z wizerunkami tych młodych ludzi, których pasją było harcerstwo, dlatego nagrobek wystawiony staraniem rodziców zdobi krzyż z lilią i harcerskim pozdrowieniem Czuwaj! Drugim celem tegorocznej zbiórki był remont nagrobka harcmistrza, pedagoga, kierownika, a później dyrektora szkoły na Ksawerze – Franciszka Oruby.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera