Będzin: zabytkowa wieża ciśnień w Grodźcu odzyskała blask, choć wygląda inaczej niż pierwotnie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda odnowiona wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu i jej otoczenie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda odnowiona wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu i jej otoczenie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu i jej otoczenie zmieniło się. Warto wybrać się tam w weekend, by zobaczyć ten zabytkowy obiekt w nowej odsłonie.

- Prace mają przystosować konstrukcję wieży do nowych funkcji, bez zasadniczej ingerencji w jej kształt, a także zamienić otoczenie wieży w dobrze prosperująca przestrzeń publiczną, dostępną dla mieszkańców – mówiła DZ w trakcie prac nad projektem Magdalena Strójwąs z Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Po kilku miesiącach intensywnych zmian dziś możemy już zobaczyć efekty tego projektu. Pojawił się więc w pobliżu wieży – przy ul. Willowej – kilka miejsc parkingowych oraz zatoczka ułatwiająca zawracanie w ślepej uliczce. Sama wieża ma teraz kolor szary, choć wcześniej rozważano odtworzenie jej w barwie brązowej – cortenu, a więc oddającej jej pierwotny wygląd.

- Podstawa to naprawa oraz zabezpieczenie wieży przed dalszą postępującą korozją. Zgodnie z ekspertyzą techniczną po wypiaskowaniu budowla powinna być pokryta farbą antykorozyjną w jasnym kolorze. Wybrano taki kolor powłoki z uwagi na mniejsze nagrzewanie się obiektu w okresach letnich, gdyż zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego. Projektanci brali pod uwagę również cynkowanie wieży, w efekcie czego można by uzyskać barwę zbliżoną do oryginalnej, jednak koszt takiego rozwiązania byłby zbyt wysoki. Wybrany kolor nawiązuje właśnie do koloru odnowionej stali – wyjaśnia Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Nie przeocz

Wokół pojawiły się ławki, kosze, elementy małej architektury oraz galeria zdjęciowa i ekrany, prezentujące historię tego miejsca oraz Grodźca. Można także skorzystać z nowej plenerowej siłowni. Pojawiło się również specjalne oświetlenie, ukierunkowane na wyeksponowanie 26-metrowej wieży. Całość prac – podzielonych na dwa odrębne zadania – kosztowały ponad 1,5 mln zł. Wykonała je firma AGC z Bytomia.

O nadanie drugiego życia grodzieckiej wieży ciśnień od lat zabiegał Rafał Lipiński, architekt i właściciel Warsztatu Architektury UNREAL 12. To właśnie on wspólnie z Magdaleną Pfleger przygotowali pierwotny projekt modernizacji tego zabytkowego obiektu, który pomógł miastu w otrzymaniu dofinansowania tego projektu z funduszy Unii Europejskiej.

Wieża ciśnień powstała na przełomie XIX I XX wieku. Zabiegało o to Grodzieckie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Przemysłowych, bo tuż obok położona była nieistniejąca już dziś kopalnia Grodziec.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie