- Prace mają przystosować konstrukcję wieży do nowych funkcji, bez zasadniczej ingerencji w jej kształt, a także zamienić otoczenie wieży w dobrze prosperująca przestrzeń publiczną, dostępną dla mieszkańców – mówiła DZ w trakcie prac nad projektem Magdalena Strójwąs z Urzędu Miejskiego w Będzinie.
Po kilku miesiącach intensywnych zmian dziś możemy już zobaczyć efekty tego projektu. Pojawił się więc w pobliżu wieży – przy ul. Willowej – kilka miejsc parkingowych oraz zatoczka ułatwiająca zawracanie w ślepej uliczce. Sama wieża ma teraz kolor szary, choć wcześniej rozważano odtworzenie jej w barwie brązowej – cortenu, a więc oddającej jej pierwotny wygląd.
- Podstawa to naprawa oraz zabezpieczenie wieży przed dalszą postępującą korozją. Zgodnie z ekspertyzą techniczną po wypiaskowaniu budowla powinna być pokryta farbą antykorozyjną w jasnym kolorze. Wybrano taki kolor powłoki z uwagi na mniejsze nagrzewanie się obiektu w okresach letnich, gdyż zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego. Projektanci brali pod uwagę również cynkowanie wieży, w efekcie czego można by uzyskać barwę zbliżoną do oryginalnej, jednak koszt takiego rozwiązania byłby zbyt wysoki. Wybrany kolor nawiązuje właśnie do koloru odnowionej stali – wyjaśnia Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.
Nie przeocz
Wokół pojawiły się ławki, kosze, elementy małej architektury oraz galeria zdjęciowa i ekrany, prezentujące historię tego miejsca oraz Grodźca. Można także skorzystać z nowej plenerowej siłowni. Pojawiło się również specjalne oświetlenie, ukierunkowane na wyeksponowanie 26-metrowej wieży. Całość prac – podzielonych na dwa odrębne zadania – kosztowały ponad 1,5 mln zł. Wykonała je firma AGC z Bytomia.
O nadanie drugiego życia grodzieckiej wieży ciśnień od lat zabiegał Rafał Lipiński, architekt i właściciel Warsztatu Architektury UNREAL 12. To właśnie on wspólnie z Magdaleną Pfleger przygotowali pierwotny projekt modernizacji tego zabytkowego obiektu, który pomógł miastu w otrzymaniu dofinansowania tego projektu z funduszy Unii Europejskiej.
Wieża ciśnień powstała na przełomie XIX I XX wieku. Zabiegało o to Grodzieckie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Przemysłowych, bo tuż obok położona była nieistniejąca już dziś kopalnia Grodziec.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?