Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy jesienią na fotografiach internautów. Górskie krajobrazy prezentują się już w całej gamie ciepłych barw. Zobacz te piękne widoki!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Beskidy jesienią na fotografiach internautów prezentują się niezwykle okazale i zostały utrwalone z różnych perspektyw. Co najważniejsze, widoczne na zdjęciach górskie krajobrazy prezentują się tam w całej gamie ciepłych barw, jakie czynią te widoki niepowtarzalnymi oraz bardzo urokliwymi. Grze jesiennych kolorów – oświetlanych w różnym stopniu przez promienie słoneczne i mieniących się rozmaitymi odcieniami – towarzyszy bardzo często błękit nieba. Pomiędzy wyrazistymi barwami pojawiają się niekiedy również mgły, które tworzą specyficzną, nieco tajemniczą aurę.

Chociaż dni są coraz krótsze, a pogoda nie zawsze sprzyja górskim wędrówkom, to wiele osób wybiera się na szlaki właśnie jesienią, by móc podziwiać imponujące widoki w cudownej, kolorowej odsłonie. Dodatkową dla nich atrakcją jest stąpanie po szeleszczących liściach, jakie zdobią leśne ścieżki oraz odcinki tras. Na fotografiach użytkowników sieci można zobaczyć między innymi tego typu ujęcia, a także polany i hale, porośnięte rdzawą już roślinnością. Stamtąd z kolei rozpościerają się malownicze panoramy – nie tylko pobliskich gór czy okolic, ale też dalszych pasm, jak na przykład królujących na horyzoncie Tatr. Jak daje się zauważyć, opublikowane przez internautów zdjęcia zostały wykonane o niejednakowych porach dnia, warunkach pogodowych bądź okolicznościach, dzięki czemu nawet te same miejsca wyglądają inaczej. Ponadto, fotografie prezentują różne pasma górskie, bowiem Beskidy rozciągają się od Podkarpacia przez Małopolskę, aż po województwo śląskie, gdzie utrwalono piękne krajobrazy, rozpościerające się ze szlaków w Beskidzie Żywieckim oraz Beskidzie Śląskim. Zobacz te piękne widoki!

Moda na górskie wędrówki i selfie na szczycie

Wędrowanie po górach stało się w ostatnich latach bardzo modnym zjawiskiem, które przejawia się zatłoczonymi szlakami w sezonie letnim i długimi kolejkami przy wejściach na trasy oraz do parków narodowych. Polacy pokochali góry, ich piękno i docenili wartość obcowania z naturą, a także pokonywania trudności w drodze do celu. Nie zawsze jednak te motywacje są przeważające dla turystów. Wiele osób wybiera się na szlak dla mody, z zamiarem szybkiego „zaliczenia” jak największej liczby szczytów oraz wykonania tam selfie, jakimi można pochwalić się w internecie i przyciągnąć uwagę górskimi hasztagami. Bardzo często wiąże się z tym wyjście w góry bez odpowiedniego przygotowania oraz zaopatrzenia w niezbędny ekwipunek. Mało tego, niektórzy udają się na spotkanie z nieokiełznaną naturą mimo niesprzyjających warunków pogodowych czy prognoz. Warto więc zastanowić się nad motywacją takiej wyprawy, ocenić też swoje siły i możliwości, a także zadbać o odpowiedni strój, obuwie oraz wyposażenie plecaka. Na szczęście nie brakuje osób, które idą w góry, by zdystansować się do codziennej rutyny. Chcą nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, a także doświadczyć obecność natury i drugiego człowieka podczas wspólnego pokonywania wysokości. Znajdują czas na obserwację, wsłuchują się w odgłosy przyrody oraz potrafią przystanąć, by utrwalić w pamięci jak najwięcej detali.

Fascynacja górami zaczęła się już znacznie wcześniej

Turystyka górska w Polsce ma jednak znacznie dłuższą historię, która sięga początkami przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Wówczas, w wyniku fascynacji górami oraz potrzebą ich odkrywania coraz częściej udawano się na wyprawy w Tatry, Sudety czy wyższe partie Beskidów, choć tereny te zaczęto poznawać jeszcze wcześniej – przede wszystkim w ramach wypraw o charakterze naukowym. Co ciekawe, same oznakowania szlaków pojawiły się pod koniec dziewiętnastego stulecia. Chociaż sto lat temu polskie góry były już w pewnym stopniu znane naukowcom, badaczom, artystom i miłośnikom wędrówek, to jednak rozwój turystyki górskiej dopiero wtedy nabrał szybszego tempa. To właśnie w okresie międzywojennym doszło do ogromnego postępu w tej dziedzinie, co było związane z rozbudowującymi się ośrodkami, takimi jak na przykład Wisła, położona w Beskidzie Śląskim. Do miejscowości podgórskich przybywało coraz więcej turystów, wczasowiczów, a także artystów oraz przedstawicieli różnych środowisk, którzy przyczynili się do rozsławienia tych pięknych terenów.

Beskidy w jesiennych barwach wyglądają imponująco

Jak daje się zauważyć, opublikowane przez internautów zdjęcia jesiennych Beskidów zostały wykonane o niejednakowych porach dnia, warunkach pogodowych czy okolicznościach, dzięki czemu nawet te same miejsca wyglądają inaczej. Ponadto, fotografie prezentują różne pasma górskie, bowiem Beskidy rozciągają się od Podkarpacia przez Małopolskę, aż po województwo śląskie, gdzie utrwalono piękne krajobrazy, rozpościerające się ze szlaków w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Śląskim. Tym, co charakteryzuje zdjęcia gór w jesiennej odsłonie to cała gama ciepłych barw, jakie czynią utrwalone tam widoki niepowtarzalnymi oraz bardzo urokliwymi. Grze jesiennych kolorów – oświetlanych w różnym stopniu przez promienie słoneczne i mieniących się rozmaitymi odcieniami – towarzyszy bardzo często błękit nieba. Pomiędzy wyrazistymi barwami pojawiają się niekiedy również mgły, które tworzą specyficzną, nieco tajemniczą aurę. Chociaż dni są coraz krótsze a pogoda nie zawsze sprzyja górskim wędrówkom, to wiele osób wybiera się na szlaki właśnie jesienią, by móc podziwiać te imponujące widoki w cudownej, kolorowej odsłonie. Dodatkową dla nich atrakcją jest stąpanie po szeleszczących liściach, jakie zdobią leśne ścieżki oraz odcinki tras. Na fotografiach użytkowników sieci można zobaczyć między innymi tego typu ujęcia, a także polany i hale, porośnięte rdzawą już roślinnością. Stamtąd z kolei rozpościerają się malownicze panoramy – nie tylko pobliskich gór czy okolic, ale też dalszych pasm, jak na przykład królujących na horyzoncie Tatr.

W załączonej galerii prezentujemy jesienne fotografie z beskidzkich szlaków, opublikowane przez internautów na Instagramie. Zobacz te piękne widoki!

Beskidy jesienią na fotografiach internautów. Zobacz te piękne widoki!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera