MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Bobolicach - tak ruiny wyglądały 60 lat temu. Dziś budowla może być scenografią filmu Disneya! Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zamek w Bobolicach tak zmieniał się na przestrzeni lat
Zamek w Bobolicach tak zmieniał się na przestrzeni lat Zbigniew Zębik
Zamek w Bobolicach to dziś jedna z najciekawszych atrakcji Jury i województwa śląskiego. Zamek, dzięki wysiłkowi rodziny Lasockich, został odbudowany. W latach 50. XX wieku były tam tylko ruiny. Nowy obiekt nie wszystkim się podoba, niektórzy twierdzą, że nie przypomina poprzedniego zamku, ale nic nie zmieni faktu, że co roku przyciąga on tysiące turystów ze Śląska i całej Polski. Zobaczcie zdjęcia zmieniającego się zamku, które publikujemy dzięki uprzejmości Zbigniewa Zębika.

Spis treści

Zamek w Bobolicach. Tak wyglądały ruiny 60 lat temu, a dzisiaj...

Kiedyś ruiny, dziś gotowa scenografia filmu Disneya - tak zmieniał się na przestrzeni lat Zamek w Bobolicach. Metaomorfozę możemy zobaczyć dzięki uprzejmości pan Zbigniewa Zębika.

Zbigniew Zębik pochodzi z Częstochowy. Jest wielkim miłośnikiem turystyki, a jego piesze i rowerowe wyprawy od wielu lat owocują niezwykłymi zdjęciami Jury. Dzięki jego uprzejmości prezentujemy cześć jego zbiorów. Na prezentowanych w tym artykule zdjęciach możemy zobaczyć, jak zmieniał się Zamek w Bobolicach na przestrzeni dekad. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 1958 roku.

ZOBACZCJE ZDJĘCIA

Dzięki wyprawom rowerowym bywa tam praktycznie co roku. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak zmienił się Zamek w Bobolicach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zamek Bobolice w XIV wieku był ważną jurajską warownią

Jak informują na stronie właściciel Zamku, Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce takich rodów jak m.in.: Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.

Zamek ucierpiał podczas najazdów. "Potop szwedzki" był najbardziej dramatyczny

Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się "potop szwedzki", od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską.

Dziś, po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Wraz z nim, tak jak przed wiekami rozwija się cała okolica. W Bobolicach powstał hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

Zamek w Bobolicach tak zmieniał się na przestrzeni lat

Zamek w Bobolicach - tak ruiny wyglądały 60 lat temu. Dziś b...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni