MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Konto bez ograniczeń

Redakcja
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Aby w pełni korzystać z możliwości nowoczesnego konta osobistego – zwłaszcza na wakacjach, gdy jesteśmy z dala od oddziału banku – powinniśmy zapewnić sobie do niego dostęp przez internet. Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, przed wyjazdem na urlop warto się udać do oddziału banku, by pobrać niezbędne do tego dokumenty: zwłaszcza numer klienta i hasło do pierwszego logowania.

Oczywiście konto wykorzystujemy przede wszystkim do wykonywania przelewów, w tym opłacania rachunków za czynsz, media itp. Ale poprzez internetowy dostęp do konta możemy szybko skorzystać z produktów bankowych wszelkiego rodzaju: zakładać lokaty oszczędnościowe, uzyskać limit debetowy czy złożyć wniosek o dowolny kredyt, kartę płatniczą, a nawet –_jeśli wcześniej zawrzemy dodatkową umowę –  inwestować w fundusze inwestycyjne czy akcje na giełdzie.

Możemy też zarządzać samym rachunkiem oraz związanymi z nim produktami: zmieniać hasło do logowania, adres i inne dane, ustalać limity dziennych wypłat i przelewów, zmieniać narzędzie auto­ry­za­cyjne i korzystać z wielu innych funkcji.

Warto też pamiętać, zwłaszcza przy regulowaniu terminowego zobowiązania, że choć przelew możemy wykonać natychmiast, to jeśli zlecamy go do innego banku, odbiorca otrzyma go dopiero po pewnym czasie. Jest to uzależnione od tzw. sesji Elixir.

Nawyk ostrożności

W przypadku konta inter­ne­to­wego musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze, wszelkie operacje, jakich dokonujemy z konta internetowego, powinny być realizowane z naszego komputera. Wykonywanie ich z innego, np. w czasie wakacji z kawiarenki internetowej, zwiększa ryzyko, że dostęp do naszego konta uzyska osoba niepowołana.

Ale to dla bezpieczeństwa wciąż za mało. Najgroźniejsi złodzieje grasują w sieci, wykorzystując do kradzieży narzędzia informatyczne. Dlatego musimy zadbać o bieżącą aktualizację systemu operacyjnego komputera oraz przeglądarki internetowej. Powinniśmy też korzystać z aktualizowanego na bieżąco programu antywirusowego oraz oprogramowania wychwytującego instalowane na naszym komputerze, bez naszej świadomości, oprogramowanie szpiegowskie.

Istotny jest również dostęp do internetu. Poza domem, nawet jeśli komunikujemy się z bankiem  za pomocą własnego komputera, czasami korzystamy z ogólnodostępnego
wi-fi. Musimy mieć świadomość, że łączność z kontem internetowym w tej formie mnoży ryzyko, ponieważ taka sieć rzadko jest zabezpieczona, a więc stanowi raj dla komputerowych hakerów.

Groźne mejle

Najbardziej wyrafinowani  oszuści obecnie działają, podszywając się pod nasz bank. Wysyłają mejle, w których sugerują nam wejście na nasze konto za pośrednictwem rekomendowanych tam linków. Jeśli wykażemy się naiwnością i za pomocą takiego linku zalogujemy się na swoje konto – na dodatek wpisując kod z narzędzia autoryzacyjnego (tokena, SMS-a czy z kart kodów) – ułatwimy zadanie oszustom.

Dlatego pamiętajmy: bank nigdy, kontaktując się z nami, nie przysyła linków do serwisu transakcyjnego z pilną prośbą o zalogowanie się z powodu „blokady konta”, a tym bardziej nie prosi o podanie danych auto­ry­za­cyjnych w korespondencji mejlowej! Takich wiadomości najlepiej w ogóle nie otwierać. Od razu je usuwajmy. Niezależnie od tego warto co pewien czas, regularnie, zmieniać hasło dostępu do skrzynki mejlowej.

Zawsze adres logowania do banku wpisujemy tylko ręcznie lub logujemy się ze strony głównej banku. Po wejściu na stronę internetową banku najpierw sprawdźmy, czy połączenie jest bezpieczne – świadczyć o tym będzie obrazek kłódki dowodzący, że strona jest zabezpieczona certyfikatem bezpieczeństwa.

Bankowość elektroniczna bardzo ułatwia życie – pamiętajmy jednak, żeby korzystać z komputera z głową. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku zasad, aby nasze internetowe konto nie stało się dla nas nigdy źródłem stresu.

Zbigniew Biskupski

 

Pamiętaj!

* Na konto loguj się zawsze ze swojego komputera i nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci wi-fi

* Regularnie aktualizuj oprogramowanie

* Loguj się do serwisu transakcyjnego ze strony głównej banku

* Przed logowaniem sprawdź, czy adres strony zaczyna się od https i czy jest przy nim symbol kłódki

* Bank nigdy nie prosi w mejlach ani przez telefon o podanie loginu, hasła, kodów autoryzacyjnych czy numeru karty płatniczej

* Nie udostępniaj nikomu swoich danych do serwisu bankowego

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: 

www.bankomania.pkobp.pl

 

Masz pytania?

Napisz na adres:
[email protected]

Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

fot. Maciej Gapiński

lllKorzystanie z bankowości elektronicznej jest wygodne

Rozmowa z Agnieszką Wilk, kierownikiem zespołu bankowości osobistej w 2. Oddziale PKO Banku Polskiego w Katowicach

Czy mając rachunek bankowy, warto korzystać z bankowości elektronicznej?

Tak, zdecydowanie. Bankowość elektroniczna to przede wszystkim wygoda i pełen dostęp do wszystkich usług oferowanych przez bank. Nie wychodząc z domu, a logując się do systemu, klient może na bieżąco sprawdzać stan swojego konta, złożyć wniosek o kredyt, założyć lokatę, w razie konieczności zmienić dane korespondencyjne oraz ustawiać limity wypłaty i zmieniać PIN_do karty. Korzystając z bankowości elektronicznej możemy również dokonywać przelewów, a tym samym opłacać rachunki, siedząc przed komputerem. Warto korzystać z bankowości elektronicznej. Co ciekawe, coraz więcej seniorów korzysta z tej usługi.

Tym bardziej że logowanie do systemu i korzystanie z niego nie jest czymś trudnym...

Do systemu logujemy się za pomocą indywidualnego numeru przypisanego do danego klienta (bądź loginu) oraz hasła, które sami sobie możemy ustawić. Samo korzystanie np. z serwisu iPKO jest proste. Pomocą służą pracownicy banku. Można przyjść do najbliższej placówki, gdzie pracownik wytłumaczy krok po kroku zasady korzystania z serwisu.

Korzystanie z bankowości elektronicznej jest w pełni bezpieczne. Pod warunkiem przestrzegania zasad. Jakich?

Logując się do serwisu bankowości elektronicznej, trzeba to robić za każdym razem ze strony internetowej banku. Sprawdźmy też, czy na pasku przy adresie lub u dołu ekranu na przeglądarce znajduje się ikona z zamkniętą kłódką. Nigdy nie próbujmy logować się przez różnego rodzaju linki. Najlepiej za każdym razem adres wpisujmy ręcznie. Zawsze korzystajmy ze swojego komputera. Nie logujmy się do systemu chociażby w kafejkach internetowych. Unikajmy też niezabezpieczonych sieci
wi-fi. Warto też zainstalować na swoim komputerze program antywirusowy. Ważne jest też to, aby hasło nie było proste. Stosujmy w nim duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Niestety nadal zdarzają się hasła w stylu: 12345678... Hasło zmieniajmy regularnie. Danych do logowania też nikomu nie udostępniajmy.

W bankach często ostrzegają również przed tzw. phishingiem. Co to jest?

Tak określa się oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod różne firmy i instytucje, a wszystko po to, aby zdobyć prywatne dane. Często próbują też wyłudzać hasła do kont bankowych i numery kart, wszystko po to, aby ukraść pieniądze. Dlatego ważne są wspomniane wcześniej zasady bezpieczeństwa. Nigdy też nie wchodźmy na podejrzane linki, które otrzymujemy w poczcie elektronicznej. Pamiętajmy też, że pracownicy banku nigdy nie pytają o login czy hasło do rachunku bankowego, a sam bank nigdy nie prosi podanie kilku kodów SMS czy z karty zdrapki, np. przy logowaniu do serwisu. A jeśli cokolwiek w wyglądzie czy działaniu serwisu nas zaniepokoi – natychmiast skontaktujmy się z bankiem.

Jakie dodatkowe zabezpieczenia proponuje bank?

Każda transakcja za pomocą bankowości elektronicznej musi być autoryzowana przez właściciela rachunku. Tutaj do wyboru mamy tzw. zdrapki, usługę SMS lub token. W pierwszym przypadku otrzymujemy specjalną kartę ze zdrapkami. Przy dokonywaniu transakcji musimy odpowiedni numer zdrapać i wpisać go. Wtedy dokonujemy też transakcji. W drugim przypadku przed dokonaniem przelewu na telefon otrzymujemy SMS z odpowiednim kodem, który należy wpisać. Zawsze sprawdzajmy, czy prośba o autoryzację na telefon dotyczy transakcji dokonywanych przez nas. W razie wątpliwości skontaktujmy się z bankiem.

Co to takiego sesje Elixir?

Są to sesje, w jakich są realizowane przelewy międzybankowe. Na szybkość dokonania przelewu wpływa m.in. godzina jego dokonania. Bank uczestniczy w trzech sesjach Elixir: porannej, południowej, popołudniowej. Pozwalają one na realizację transakcji międzybankowej nawet w ciągu jednego dnia roboczego – na przykład, jeśli zlecimy przelew rano, to pieniądze powinny dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Informację o godzinach sesji Elixir znajdziemy na stronie naszego banku.

Rozmawiał Arkadiusz Biernat

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera